OR HET BOUWKUNDIG g) De vereiste wettelijke en administratieve maatregelen dienen in alle landen straffer en effectiever te worden gemaakt. h) Om het hoofd te bieden aan de kosten verbonden aan herstel, aanpassing aan mo derne behoeften en onderhoud van gebou wen, en stads- en dorpsgezichten van bouwkundig en historisch belang dient een geldelijke tegemoetkoming beschikbaar te worden gesteld voor de lagere overheden en de particuliere eigenaren, terwijl daarenbo ven er voor laatstgenoemden de mogelijk heid moet zijn van fiscale faciliteiten. i) Het architectonisch erfgoed zal slechts behouden blijven indien het zich mag ver heugen in de bijzondere waardering van het publiek en speciaal van de jongere genera tie. Programma's van onderwijs en opvoe ding behoren dan ook, meer dan tot nu toe geschiedt, aandacht aan deze zaak te schen ken. Kade in het Schotse St. Monance vóór de restauratie j) Particuliere organisaties, internationaal, nationaal of lokaal, die meehelpen bij het publiek belangstelling te wekken, verdie nen te worden aangemoedigd, k) Aangezien de nieuwbouw van vandaag het erfgoed van morgen zal zijn moet alles gedaan worden om ervoor te zorgen, dat ook de hedendaagse architectuur van hoge kwaliteit is. De voortgang In aanmerking nemende, dat het Comité van Ministers in het Europese Charter van het architectonisch erfgoed heeft erkent, dat het tot de taak van de Raad van Europa behoort om te zorgen voor onderlinge samenhang in het beleid en solidariteit van de lidstaten, dient het als een wezenlijke zaak te worden beschouwd, dat er op gezette tijden gerap porteerd wordt over de voortgang op het gebied van de zorg voor de oude bouwkunst in de diverse landen, en wel op zulk een wijze, dat een uitwisseling van ervaringen mogelijk zal zijn. Het Congres doet een beroep op regeringen parlementen, instellingen van geestelijke en culturele aard, professionele instituten, de handel, de industrie, onafhankelijke stich tingen en verenigingen en elke burger indi vidueel om volledige steun te geven aan hetgeen met deze Resolutie wordt nage streefd en alles te doen wat in hun macht ligt om de tenuitvoerlegging ervan te verzeke ren. Slechts op deze wijze zal Europa's onvervangbare architectonische erfgoed bewaard kunnen blijven, ter verrijking van het leven van alle volkeren, nu en in de toekomst, van ons werelddeel. Bedreiging Als resultaat van de gehouden discussies maakt het Congres hierbij de volgende conclusies en aanbevelingen kenbaar: Tenzij snel een nieuw beleid op gang komt, waarin de bescherming van monumenten en het behoud van oude stadsdelen met hun sociale context zal zijn inbegrepen, zal onze maatschappij op korte termijn zich gecon- 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 11