Dertien procent meer Van de Penningmeester Begrotingen lezen is geen eenvoudige zaak, maar als we dat deel van de begroting voor CRM, dat over de monumentenzorg han delt, goed hebben geanaliseerd, dan is er voor het volgend jaar ca. dertien procent meer uitgetrokken dan in het lopende jaar. Die dertien pet. hebben dan betrekking op het bedrag, dat van rijkswege werkelijk in restauratiewerk wordt gestoken. We kun nen ons over deze verhoging verheugd tonen, in aanmerking nemende, dat de regering ditmaal voor wat het totale be grotingsbudget betreft, voor wel zeer grote moeilijkheden staat. Bepalen we ons opnieuw tot het bedrag, dat CRM voor zuivere restauratie-activiteiten beschikbaar stelt, dan is het de moeite waard de verschillende jaarcijfers nog eens opeen rijtje te zetten. We zien dan, dat voor 1974 beschikbaar was rond 54 miljoen, in het nu lopende jaar bijna 73 miljoen en voor 1976/ 83,4 miljoen. In twee jaar tijds wil CRM dus ongeveer 29 miljoen meer voor het restauratiewerk beschikbaar stel len Bezien we dit bedrag in het licht van het totaal van 98,7 miljoen dat voor 1976 voor het hoofdstuk Monumenten op de be groting staat en vergelijken we dit getal met dat van 1975 (ƒ86,3 miljoen) dan is er sprake van een globale verhoging van twaalf miljoen, waarvan dan ongeveer tien miljoen voor het werkelijke restauratie werk. Het overgrote deel van de verhoging van de begroting voor het hoofdstuk Mo numenten komt dus ten goede aan restauratie-activiteiten. Hiervoor past be paald een woord van erkentelijkheid. Het is natuurlijk wel triest, dat de bestaande stop voor restauratiesubsidies gehandhaafd moet worden. Het is een nare zaak, dat er zo'n 3000 niet-gehonoreerde aanvragen bij het ministerie berusten. Inwilliging van deze aanvragen zou alleen al aan rijkssubsi die 500 miljoen kosten. Het is duidelijk, dat een dergelijk bedrag, gegeven het som bere beeld van de rijksbegroting, niet kon worden opgebracht. We kunnen daar te leurgesteld over zijn, maar we mogen de realiteit van 's rijks financiën niet uit het oog 196 verliezen. Overigens mag niet over het hoofd worden gezien, dat dank zij Volkshuisvesting en Sociale Zaken, er toch aanzienlijk meer voor restauratie en rehabilitatie van oude binnensteden e.d. wordt uitgegeven. Jammer is, dat er nog geen uitzicht is op subsidie voor onderhoudskosten van mo numenten. Daarentegen zijn we verheugd, dat er voortgang is bij de voorgenomen wij ziging van de Monumentenwet. Uiteraard delen we de voldoening van mi nister Van Doorn over het effect dat M 75 reeds heeft gehad en we zijn blij, dat „met kracht zal worden gestreefd het door M 75 opgeroepen elan wakker te houden". We delen de zorg van de bewindsman met betrekking tot de personeelsbezetting bij de Rijksdienst, maar bij dit onderdeel van de begroting zién we desondanks toch enige uitbreiding. Moesten we het vorige jaar nogal kritisch zijn ten opzichte van het monumentenbeleid van minister Van Doom, we zijn verheugd, dat we ditmaal een wat gunstiger geluid kunnen laten horen. Voldaan zijn we natuurlijk geenszins, maar we weten, dat de voor het monumenten beleid verantwoordelijke ambtenaren dat ook niet zijn. In elk geval, er komt boven de trendmatige begrotingsverhoging, in I976 weer wat meer geld beschikbaar en dat is een goede zaak. v. d. W. Betreffende: Contributie/Bijdrage 1976. De stortings-/acceptgirokaarten voor betaling van de contributie/bijdrage 1976 ontvangt u in de loop van december. Voor 1976 zullen de navolgende minimum bedragen ongewijzigd worden aangehouden: - individuele leden 30,- - 65 jaar en ouder 15, - gezinsleden (ontvangen geen extra tijdschrift) 15, - leden tot 25 jaar 15,— - donateurs (bijdrage) 45,- - niet-individuele leden (rechtspersonen) 45,- Met betrekking tot gezinsleden en leden in de leeftijd van 65 jaar en ouder kan de contributie op de helft van het vast te stellen bedrag worden bepaald, de laatste categorie echter alleen nadat hiertoe een aanvraag bij het secretariaat wordt ingediend. Indien u van mening bent dat door u de normale minimum contributie betaald kan worden, zal dit door het bestuur op hoge prijs worden gesteld. Leden/donateurs wonend in het buitenland betalen 7,50 extra i. v.m. hogere portokos ten voor het toezenden van het tijdschrift en/of transferkosten van de bank bij het overmaken van de contributie/bijdrage. Degenen die een machtiging tot periodieke overschrijving - automatische betaling - hebben verstrekt, wordt vriendelijk verzocht deze te doen intrekken. Een aantal leden/donateurs hebben de contributie/bijdrage over 1975 nog niet betaald. Op spoedige overmaking wordt thans gerekend. Het zal zeer op prijs worden gesteld indien u de Bond Heemschut extra wilt steunen door een hoger bedrag vast te stellendan de door de ledenvergadering goedgekeurde ongewijzigde minimum contributie/bijdrage voor 1976.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 8