Belasting-faciliteiten Prijs voor Ton Koot Ton Koot heeft voor persoonlijke verdien sten de Visser-Neerlandia-prijs ontvangen. En dit, volgens het testimonium voor zijn vastberaden strijd tegen de aantasting van steden- en landschapsschoon. Bij de toe kenning van de prijs is er aan herinnerd, dat de heer Koot op vele wijzen en in vele func ties, zoals secretaris van de Bond Heem schut, op de bres heeft gestaan voor het behoud van ons steden- en landschaps schoon. Tevens werden in herinnering ge bracht de zeer vele, strijdbare publikaties, boeken, brochures en artikelen, die hij met grote deskundigheid en vaardige pen heeft geschreven Herv. kerk te Hippolytushoef De oude Romaanse kerk te Hippolytushoef (Wieringen), daterend uit de 13e eeuw, moest nodig worden gerestaureerd. Daar mee is men thans al enige tijd bezig, dank zij subsidie van rijk en gemeente. De bewoners van de Wieringermeer brachten ook een be drag bijeen en voorts kreeg de. kerkvoogdij financiële bijdragen van o.m. de Rotary- club en de Bond van Plattelandsvrouwen. Maar er is ondanks een inzamelingsactie nog meer geld nodig en daarvoor doet een speciale commissie thans een beroep op an deren. Gaarne geven we het adres op: Herv. Gemeente Wieringen, Zandburen 1Hippo lytushoef. Evenementenkalender Otterloo t/m 27 okt.; museum Kröller-Müller: Ned. architectuur in de 20e eeuw Valkenburg eind okt.Bezichtiging van de ruïne Hazel- derhof en van de restauratie van de oudste toren van de kasteelruïne Zeist t/m 2 nov.; Slot; expositie van de Rijksdienst v.d. Monumentenzorg Den Haag t/m 16 nov.; Gemeentemuseum; tentoonstelling over Berlage Amsterdam t/m dec.; bezichtiging van inwendige mo numenten Utrecht t/m 30 nov.; Aartsbisschoppelijk museum; exp. over het Catharijnecomplex. Heerlen t/m 31 okt.; Gem. oudheidkundig museum: Romeins Heerlen in andere musea Amsterdam t/m 5 nov.; Museumplein: Monumenten voor 1999 Middelburg 24 okt.; opening tentoonstelling ,,Mo(nu)mentopname; stadhuis Zeeland (N.B.) 24 t/m 29 okt.; Tentoonstelling Monu ment en Brabant Hilvarenbeek24okt. t/m 9 nov.; Expositie „DeBeekse kerk" Bladel 31 okt. t/m5 nov.;Tentoonstelling Monumenten Brabant BesJ 7 nov. t/m 19 nov.; Tentoonstelling Monument en Brabant Maastricht 11 nov. t/m 23 nov.; Limburgse expositie; stadhuis 1Aftrek wegens giften U kunt uw contributie en/of giften aan de Bond Heemschut in beginsel van uw (onzuiver) inkomen aftrekken. Echter de wet stelt hiervoor eisen: a. Het totale bedrag van uw giften aan kerkelijke, liefdadige, culturele, weten schappelijke en algemeen nut beogende instellingen moet in ieder geval meer bedragen dan 1 van uw onzuiver inkomen en tevens een bedrag van 120,- te boven gaan. Indien zulks het geval is dan kunt u aftrekken dat gedeelte van het totale bedrag dat de genoemde 1% of ten minste 120,- te boven gaat. U kunt echter nooit meer dan 10% van uw onzuiver inkomen aftrekken. b. U moet de giften met schriftelijke bewijsstukken kunnen aantonen, b.v. met kwitanties, postwisselstrookjes, giro-afschrijvingen of banknota's. Eigen aantekeningen (omtrent b.v. collectes) worden niet geaccepteerd. 2. Aftrek wegens persoonlijke verplichtingen Indien u van plan bent meerdere jaren achtereen schenkingen aan de Bond Heem schut te doen, dan kunt u dit ook doen in de vorm van een periodieke uitkering. Dit is een uitkering gedurende een vastgesteld aantal jaren van een eveneens vast gesteld bedrag. Dit biedt het volgende voordeel: U kunt ieder jaar het volledige bedrag van uw jaarlijkse uitkering aftrekken als persoonlijke verplichting - dus niet als gift - zodat u nu niet gebonden bent aan de bovengenoemde grenzen gesteld aan de aftrek wegens giften. Met andere woorden het bedrag van uw giften staat hiervan geheel los. Ook hier stelt de fiscus echter eisen: a. Een dergelijke periodieke uitkering moet u doen vastleggen in een notariële akte. b. U moet zich ten minste voor drie opéénvolgende jaren (geen maximum) binden, met dien verstande dat de uitkering in ieder geval eindigt met uw overlijden. c. Indien de contante waarde van de periodieke uitkering meer bedraagt dan 5.000,-, dan zal schenkingsrecht verschuldigd zijn (zie ook hieronder). Voor het geval u van deze regels gebruik wenst te maken doet u er goed aan u van tevoren door uw notaris of belastingconsulent te laten voorlichten. 3. Schenkingsrechten Over een schenking aan de Bond Heemschut van een bedrag kleiner dan 5.000,- zijn geen schenkingsrechten verschuldigd. U kunt over 2 jaar maximaal 5.000,- vrij van rechten aan de Bond Heemschut schenken. Zodra uw schenking of de contante (geschatte) waarde van de periodieke uitkering groter is dan 5.000,-, is een belasting van 10% over het totale bedrag verschul digd. 4. Legaten Indien u in uw testament de Bond Heemschut wilt bevoordelen kunt u dit doen door een legaat-op te nemen in de volgende bewoordingen: „Ik legateer vrij van rechten en kosten aan de Bond Heemschut, gevestigd te Amsterdam, een bedrag groot uit te keren binnen maanden na mijn overlijden." Volgens de wet is een legaat aan een instelling zoals de Bond Heemschut tot een bedrag van 10.000,- vrij van successierechten. Indien u een bedrag groter dan 10.000,- legateert, is er door de Bond over het gehele bedrag een belasting van 10% verschuldigd, tenzij u het legaat vrij van successierechten maakt. In dit geval komen de rechten ten laste van de nalatenschap. 217

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 29