Boek besprekingen Huizenbeurs Langs de oude Utrechtse kerken Stads- en dorpsgezichten in Gelderland Langs Frieslands oude boerderijen Langs de oude Friese kerken De huizen te Brugge onder redactie van JE. van der Wielen Van de middeleeuwen af is Utrecht een kerkelijk centrum geweest en stad en provincie zijn dan ook rijk aan kerkge bouwen. Onder auspiciën van de Stich ting ter bevordering van de kennis van de Nederlandse bouwkunst hebben drs. Meta Prins-Schimmel en George E. van Leersum er een cultuur-historisch boekje overgeschreven, met vooral ook veel historisch-architectonische bijzon derheden. De auteurs beschrijven de kerken in zes routes, waaronder een stadswandeling door de stad Utrecht. Veel goede foto's, enkele plattegronden en voorde leek een lijst met verklaringen en vaktermen. (Uitg. Bosch en Keuning, Baam; 12,50) Een nieuwe uitgave van De Gelderse Bloem, met financiële medewerking van de provincie Gelderland. Negentien stads- en dorpsgezichten worden in dit met grote zorg uitgevoerde boek be schreven door een redactie, bestaande uit F. W. van Voorden, G. J. Mentink, E. J. van Ebbenhorst Tengbergen, Jo- han van der Woude en C. F. J. Schriks. Wie wat heeft geschreven wordt niet vermeld, maar de redactie is er o.i. in geslaagd een eenheid tot stand te bren gen voor wat het historische en cultuur technische betreft. Het boek is voortref felijk geïllustreerd met oude en nieuwe foto's, ook luchtfoto's, met kaarten, prenten en plattegronden en bouwtech nische tekeningen. Het spreekt vanzelf, dat er aan de monumentenzorg in de beschreven steden en dorpen veel aan dacht is besteed. Achterin bijlagen met 'een overzicht van de procedure tot aan wijzing van beschermde stads- en dorps gezichten ex. art. 20 van de Monumen tenwet, een uittreksel uit deze wet, de wet op de ruimtelijke ordening, de wo- 216 ningwet en het Besluit op de ruimtelijke ordening. Graag aanbevolen. De techni sche uitvoering van De Walburg Pers, Zutphen, verdient alle lof. (uitg.: De Walburg Pers, Zutphen; 50,-) De schrijver van dit boekje S. J. van der Molen publiceerde in opdracht van het Fries Genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde een dertig jaar geleden een studie: Het Friesche boe renhuis in twintig eeuwen. Klaagde hij toen al over het snel afnemen van het aantal oude boerderijen, in dit nieuwe boek moest deze klacht in verhevigde mate worden herhaald. Anders dan ker ken, raadhuizen en dergelijke openbare gebouwen, zijn boerderijen particulier bezit en komen deze, zo nodig, minder spoedig voor restauratie in aanmerking, ofschoon dit wel bijzonder wenselijk moet worden geacht. Boerderijen toch, vormen vooreen belangrijk deel de typi sche stoffering van het boerenland; meer nog, ze zijn óók een stuk cultureel erf goed, dat voor het nageslacht bewaard dient te blijven. Helaas, menige oude boerderij is al ten offer gevallen aan zoe kers naar een tweede huis en lang niet altijd hebben die (voldoende) oog voor de historische bouwtrant, noch uitwen dig, noch inwendig. Daarom valt deze rondgang - beschreven in zeven routes - toe te juichen. Van der Molen weet er veel wetenswaardigs van te vertellen. Paul Vogt maakte er de fotos bij(Uitg Bosch en Keuning, Baam; 9,75) Onder auspiciën van de stichting Alde Fryske Tsjerken is dit boekje versche nen, geschreven door dr. Regn. Steens- ma. De opzet van dit boekje is dezelfde als die van Langs Frieslands oude boer derijen. De oude architectuur komt er- dikwijls zeer gedetailleerd - ruim schoots in aan bod. Voor die details had den de fotografen Alex Luttmer en Jan Schurer eveneens veel oog. (Uitg.: Bosch en Keuning, Baam; 10,-) Brugge is een schone stad, zegt de Vla ming met gerechtvaardigde trots. Stellig is het een van de Belgische steden, die zeer rijk zijn aan monumentale gebou wen en huizen. Ze zijn het alleszins waard uitvoerig te worden beschreven. Dat gebeurde in 1968 in de reeks Kunst patrimonium van West-Vlaanderen, in opdracht van de Bestendige deputatie van de Provincieraad van West- Vlaanderen, onder redactie van dr. Luc. Devliegher. Van dit omvangrijke hand boek is nu een tweede druk verschenen, die aanmerkelijk uitgebreider is dan de eerste. Thans zijn opgenomen alle nog bestaande huisgevels uit de periode vóór 1800; door bouwvergunningen dateer bare huisgevels uit 1800-1860; huis gevels door stijlmerken te dateren uit 1800-1860; belangrijke huisgevels van na 1860 en belangrijke verdwenen huis gevels. Al dit materiaal wordt technisch tot in detail beschreven, maar met historische bijzonderheden is men vrij schaars. Dat laatste is wel wat jammer, want de be schrijving van een monument wint be langrijk aan waarde als men er ook de geschiedenis van de bewoners van kent. Maargoed, wie in monumentaal Brugge is geïnteresseerd, zal dit boek toch met plezier ter hand nemen. Behalve een groot aantal tekeningen tussen de tekst, bevinden zich achterin het boek meer dan 100 foto's en afbeeldingen. Voor de liefhebber een kostelijk bezit, maar we willen wel waarschuwen, dat het geen boek is om op rondzwervingen door Brugge mee te nemen. Daarvoor is het te zwaar. (Uitg.: Lannoo Tielt/ Utrecht; 102,-) Aangeboden: Boerderij uit 1693 te Winssen (gem. Ewijk), staande op de monumentenlijst voorde ge meente Ewijk (gelegen in het Land van Maas en Waal, 9 km ten noordwesten van de stad Nij megen).Te bevragen bij G.M. de Waal, wonende boerderij Brouwershof", Leegstraat 41 te Wins sen (gem. Ewijk) onder telefoon 08872-14 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 28