Films over Middelburg en Den Haag Nederland restaureert Waddinxveen. De Brugkerk (een z.g. wa terstaatskerk uit 1837) verkeert in verval en moet nodig worden gerestaureerd. De lid maten van de hervormde gemeenten hebben zich daarvoor ingezet en de gemeenteraad heeft al een garantie van 15.000,- ter beschikking gesteld voor een lening. De kosten van de restauratie, waarmee men spoedig hoopt te kunnen beginnen, zullen anderhalf miljoen bedragen. Vooreen deel zal CRM hiervoor over de brug moeten ko men. De kerkvoogdij heeft al een restaura tiefonds van 400.000. Er is dus goede hoop dat de kerk voor sloop kan worden behoed. Zwolle. De gemeenteraad heeft zijn in stemming betuigd met een voorstel van B. en W. tot restauratie van een aantal panden aan de Praubstraat, in de naaste omgeving van het stadhuis. Het plan voorde restaura tie is gebaseerd op een in 1973 ingediend voorstel van Han Prins. De woningen Praubstraat 3 tot en met 15 zullen worden gerestaureerd en daarna verkocht. Het pand nr. 17 zal worden opgeknapt en worden verbouwd tot meergezinswoningen (het vroegere Domus clericorum). Waterschapsmolens Fivelingo. Het be stuur van het waterschap heeft besloten tot restauratie van de molens „De Kloostermo len" te Garrelsweer en „De Meervogel" te Hoeksmeer. Eerstgenoemde molen staat thans stil; de tweede is nog in bedrijf. Zoeterwoude. Een begin is gemaakt met de restauratie van dé ongeveer 450 jaar oude wipmolen aan de Weipoort. De molen deed al enige jaren geen dienst meer en dreigde geheel te verkrotten. Gelukkig heeft een aantal molenliefhebbers zich bereid ver klaard geld in de restauratie te steken. De molen zal een recreatieve bestemming krij gen. Goëngahuizen. De drie spinnekopmolens in dit dorp zijn door de oudheidkamer „Smallingerland" aan de gemeente over gedragen. Ze zijn aan restauratie toe. Met de spinnekop aan de Peansterdijk bij de boerderij „Heechhiem" zal het eerst wor den begonnen. Rijk en provincie dragen in de kosten bij. Amsterdam. Het architectenbureau De Klerk heeft van de verzekeringsmaatschap pij Providentia opdracht gekregen tot restauratie van het Oude Zijds Heerenloge ment. Het pand staat op de monumenten lijst. Uiterlijk zal het in de oude staat worden teruggebracht, met de leeuwen! Meerkerk. Een begin is gemaakt met de restauratie van de „Stijve Molen", een wipwatermolen tussen Noordeloos en Meerkerk. Deurne. Huize De Wieger wordt gerestau reerd; een opvallend bericht, omdat het niet om een monument gaat in de zin, die daar aan volgens de wet wordt toegekend. Maar het is wel een historisch pand, want de be kende - in 1969 overleden - geneesheer- schilder-schrijver Hendrik Wiegersma heeft er gewoond. Na de restauratie krijgt het de bestemming van museum. Well. Met de tweede restauratie-fase van het kasteel Well in de Limburgse gemeente Bergen kan een aanvang worden gemaakt, dank zij DACW-subsidie, een bijdrage van CRM en een van de gemeente. Het kasteel dateert uit de 14e eeuw, maar het thans bestaande grootste deel is uit de 17e eeuw. De middeleeuwse herkomst is echter nog in vele details te bespeuren. Rotterdam. Voor 12,3 miljoen zal het Schielandshuis, waarin het historisch mu- Middelburg en Den Haag hebben in het ka der van M 75 een filmpje laten maken. Jaap Wolterbeek heeft met veel aandacht voor het detail een indringend beeld van Middel burg als monumentenstad geschapen, waarbij het motto „een levende binnen stad" hem min of meer tot leidraad heeft gediend. Het filmpje werd onlangs in het stadhuis van de Zeeuwse hoofdstad ten doop gehouden. We hebben er met plezier naar gekeken en in de ca. twintig minuten, die het afdraaien vergde, een uitstekende indruk gekregen van het rijke monumenten- bezit van Middelburg. Bij dezelfde- gelegenheid ontving burge meester drs. P. A. Wolters het eerste exem plaarvan een boekje, geschreven door ir. H. Klarenbeek over de binnenstad van Middel burg. In vier wandelingen beschrijft ir. Kla renbeek op onderhoudende wijze, wat er al zo in Middelburg te zien valt. Het boekje is iets meer dan alleen maar een gids. De schrijver zegt nl. ook iets over de betekenis en het doel van monumentenbehoud: „het seum is gevestigd, worden gerestaureerd. Het gebouw is het enige 17e-eeuwse in de Maasstad. Het overleefde het bombarde ment van 1940. Het werd gebouwd tussen 1662 en 1665 onder leiding van stadstim merman Jacob Loois. Het is opgetrokken in een klassieke barokstijl. Het Schielandshuis diende aanvankelijk tot zetel van het gelijk namige hoogheemraadschap. In 1811 lo geerden er Napoleon en Marie Louise; an dere hoge gast - in 1815- was Tsaar Alexander 1. In 1849 werd er het eerste museum Boymans gevestigd. In 1864 werd het gebouw grotendeels door brand ver woest. Het is nu de bedoeling het in de staat van vóór die brand terug te brengen. Blokker. De molen „De Krijgsman" zal worden gerestaureerd. De laatste hinderpaal om met de restauratie te beginnen is geno men, dank zij het besluit van de gemeente raad 76.000 beschikbaar te stellen. De rest komt van het rijk en van de firma Kok en Laan, die de molen beheert. Twijzel. In deze gemeente is men met twee restauraties bezig: le de uit het begin van de vorige eeuw daterende boerderij van de familie Fontein; 2e de oude pastorie van de Ned. Herv. kerk, die uit 1745 dateert. Het zou de oudst nog bestaande pastorie in Friesland zijn. voorbeeld van een oude en betrekkelijk gave stad met zijn multifunctionele karakter (kan) een bijdrage leveren aan het denken van jongere generaties over de gewenste vormgeving van de gebouwde omgeving". Ten behoeve van de buitenlandse toeristen is de tekst van de vier wandelingen in het Frans, Duits en Engels opgenomen. Mede dank zij de illustraties een boekje voor een ieder, die in Middelburg is geïnteresseerd. De gemeente Den Haag liet ook een filmpje vervaardigen over de Haagse monumenten. De makers kwamen op de aardige gedachte een „bekende" Hagenaar, een „flaneur" als wijlen Eduard Elias, langs de monumen ten te laten rijden en wandelen en hier en daar ook binnen te stappen. Het is zeker een boeiend filmpje geworden, maar we betreu ren, dat iets te veel aandacht aan het kleine detail is geschonken en te weinig het mo numentale karakter van het totale monu ment is vastgelegd. Mede daardoor heeft deze film een wat brokkelig karakter gekre gen. v. d. W. 215

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 27