Heemschut in actie Pand Hoofddorp Kas Bloemendaal En verder: 214 l W Het visueel bedreigde monument in Hoofddorp B. en W. van Haarlemmermeer hebben een ontwerp-uitwerkingsplan „Hoofd dorp Pax XA" gepresenteerd. Heem schut is met dat plan niet zo gelukkig, omdat de nieuwe bebouwing het pand Hoofdweg 743 (monument) veel te dicht zal naderen. Weliswaar valt het pand buiten het plan, maar met een nieuwe bebouwing tot op een afstand van twin tig meter ervan zal het geheel visueel toch worden aangetast. Of anders: het is erg jammer, dat de directe omgeving van het monument niet is beschermd. Aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is gevraagd of die, als belanghebbende, nog mogelijkheden ziet bezwaren in te dienen. „Een kas van een dergelijke omvang achten wij een duidelijke aantasting van het unieke landgoed ,Elswout'." Aldus GS van Noord-Holland, die hiermee aan de gemeente Bloemendaal een ver klaring van geen bezwaar op grond van artikel 19 WRO voor de bouw van een instructiekas voor de Zocher- tuinbouwschool hebben geweigerd. Daarmee is volledig tegemoet gekomen aan de bezwaren die Heemschut tegen het plan had ingebracht. Erkend wordt dat de tuinbouwschool, die op ,,Els: wout" is gevestigd, over meer ruimte moet kunnen beschikken. Dat zou ge beuren in de vorm van een instructiekas van 770 m2 groot - een kolos die, zo vond ook Heemschut, grote afbreuk zou doen aan de zeer waardevolle omgeving. Dat gaat dus niet door. GS vinden dat er een andere oplossing moet worden ge zocht voorde ruimtenood van de school. En als er dan toch een kas moet komen, dan moet die wel passen in de sfeer van „Elshout" en bescheiden zijn (niet meer dan 300 m2). B. en W. van Houten is telegrafisch gevraagd geen toestemming te verle nen voor het maken van op- en afrit ten van rijksweg 27 in het cultuurhis torisch belangrijke landschap. B. en W. van Gouda berichten dat de raad, zoals Heemschut had gevraagd, in principe heeft besloten de buiten wanden van de singels bij het be schermd stadsgezicht te betrekken. Alle Colleges van GS is verzocht om bij de gemeenten, die hun in ei gendom toebehorende monumenten verwaarlozen, eventueel het onder houd hiervan af te dwingen. B.en W. van Leens laten weten dat de oude smederij aan de Zuster A. Wes terhofstraat 3 zal worden gerestau reerd. B. en W. van Leiden delen mee dat geen vergunning nodig was voor het slopen van de achteruitgang van het Luxortheater aan de Rijnsburgersin- gel die Heemschut om architectoni sche redenen toch wel had willen houden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 26