Heemschut in actie Bouw te Den Bosch Boerderij te Zeist Plan Wageningen Panden Breukelen Centrum Dordrecht Bij de overige soortgelijke gevallen is het nu ook Den Bosch dat met toepassing van artikel 19 WRO een plan wil realise ren. Dat plan betreft de bouw van 67 woningen en eventueel kantoren aan het Sint Geertruikerkhof en de Pastoor de Kroonstraat. De gemeente wil dit nu van de grond tillen buiten de normale be roepsprocedure van het bestemmings plan om. En ook in dit geval is Heem schut daar fel tegen. De bond heeft bo vendien grote bezwaren tegen het bouw plan zelf: het grootschalige, 4 etages tellende gebouw met 55 woningen past zonder meer niet in de moderne opvat tingen over een historische binnenstad. Destijds heeft Heemschut er bij de ge meente Zeist voor gepleit de boerderij Koppelweg 55, die ligt in het nieuwe bestemmingsplan „Zeist-West", te be houden. Het kan echter niet anders, zo berichten B. en W., of de boerderij zal moeten worden afgebroken. Dat is, zeg gen zij, zeer wel overdacht. Als de boer derij zou blijven staan, dan betekent dat dat er minimaal vier a vijf woningen minder gebouwd kunnen worden en dan nóg zou het pand volledig worden inge klemd tussen de nieuwe huizen. De boerderij zou bovendien de verbreding van de koppelweg in de weg staan. B. en W. vinden, in tegenstelling tot de opinie van Heemschut, dat in dit geval niet kan worden gesproken van een karakteris tiek rustpunt in de wijk, zeker niet in vergelijking met andere boerderijen in het plan die wél worden gehandhaafd. gebouwen met karakter. Bovendien is ook veel voor het behoud te zeggen, nu de Rijksdienst voorde Monumentenzorg bezig is met een inventarisatie van pan den uit het laatste deel van de vorige eeuw (politiebureau) en het begin van deze eeuw, die op de monumentenlijst geplaatst zouden kunnen worden. Misschien is er nog een uitweg, nu Wageningen de mogelijkheden voor de bouw van een stadskantoor, waarin dan ook het politiebureau zou kunnen komen, onderzoekt. Bruggetje Bloemendaal De gemeente Bloemendaal heeft plan nen om, met het oog op.de veiligheid van bromfietsers, het fietspad van de Els- woutlaan te verbreden. In die laan ligt een bruggetje. Dat zou, als de verbre ding doorgaat, moeten verdwijnen. Heemschut is het daar helemaal niet mee eens, en heeft dit B. en W. en de raad Heemschut heeft B. en W. en de raad van Wageningen een adres gestuurd, waarin wordt gepleit voor het behoud van het pand Bowlespark 1A waarin het politiebureau is gehuisvest. De ge meente wil het pand slopen om op de zelfde plaats een nieuw politiebureau te kunnen neerzetten. Heemschut zou dat een betreurenswaardig verlies vinden, omdat het hier gaat om een pand dat met de andere bebouwing aan het park een karaktervol geheel vormt. En Wagenin gen is al niet rijk aan monumenten en laten weten. Ten slotte gaat het in dit geval om een bruggetje, dat erg karak teristiek is. Heemschut vraagt zich bovendien af of het, gelet op het karak ter van de Elswoutlaan, niet veel verstandiger is daar bromfietsen hele maal te weren. Te meer, omdat er een tweede weg loopt die dezelfde moge lijkheden- biedt. In een telegram aan de raad van Breuke len heeft Heemschut gevraagd niet in te gaan op het voorstel tot een ruiltransactie 212 met het doel de panden Herenstraat 55 en 57 te slopen. Van deze panden staat no. 55 op de monumentenlijst. De gemeente heeft ze nodig om een verbreding van de Herenstraat te kunnen doorvoeren - dit alles in het kader van een, vindt Heem schut, verouderd saneringsplan voor het centrum. Dat plan dateert uit 1968, maar sindsdien zijn de inzichten toch wel ver anderd. Tegen de achtergrond van deze nieuwe" ideeën gaat het erom de Heren straat heel te laten, en juist een monu ment als op no. 55 niet uit het beeld te rukken. De raad van Breukelen zag het echter niet zo. Wel is het de vraag of er voor het monument een sloopvergun ning wordt afgegeven. Al geruime tijd heeft Heemschut heel wat te maken met de sanering en recon structie die Dordrecht in de binnenstad wil doorvoeren. In dit stadium gaat het dan vooral om het gebied Varkens- markt/Grote Markt. In dat gebied wordt, zo heeft de raad besloten, afgezien van uitbreiding van het kernwinkelapparaat. Evenmin komt er een ondergrondse par keergarage. De bedoeling is nu de af bouw van het gebied te realiseren in de vorm van woningbouw, waarbij het gaat om 120 huizen in totaal. Heemschut heeft destijds bezwaren ingediend tegen de schaal en architectuur van deze wo ningbouw, maar wat de bond vooral dwars zit is dat Dordrecht wil gaan bou wen met toepassing van artikel 19 van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 24