telde ons de architect, de heer J. Boelhou wers uit Tholen. Immers er was nauwelijks een afbeelding van het gebouw terug te vin den, er waren geen tekeningen en dus moest er aan de hand van details, die wel bewaard waren gebleven, worden gewerkt. Het is met grote liefde gedaan, zowel door de ar chitect als door het aannemingsbedrijf Vid- deler én door de bouwvakarbeiders. We zeiden het al, de voormalige synagoge is een eenvoudig bouwwerk met bijna ro- maanse ramen. In de voorgevel, boven de ingang staat het opschrift: Door weldadig heid van den besten Koning 5593. Dit op schrift herinnert aan de bijdrage die Koning Willem I gaf voor de bouw van de synago ge. Het cijfer is het jaar van de Joodse jaar telling (het stichtingsjaar). Bij het herstel van het interieur heeft de heer Boelhouwers er naar gestreefd de oude sfeer van het bedehuis zoveel mogelijk te bewa ren. Zo ontstond een reformatorisch aan doend interieur: witte wanden en daarin deels uitgespaard eveneens witte zuilen. Boven de ingang een houten balkon met enig houtsnijwerk. Aan de tegenoverlig gende zijde herinnert een nis met een kleine overkapping aan de plaats waar eens de H. Arke heeft gestaan. In het midden is in oude luister hersteld de z.g. bima met de banken, die eens bestemd waren voor de kerkbestuurders. Terzijde van de eerder genoemde nis hangt van de zoldering af de Godslamp, het eeuwige licht, zoals men dat in elke synagoge aan treft. Twee koperen kronen verlichten het interieur. In de kelder Historisch het meest interessant is intussen de kelder, waarin eens het rituele bad was ondergebracht. Architect Boelhouwers heeft gemeend deze ruimte niet volledig te moeten restaureren. Bekend was dat een van de baden met marmer bekleed was. Men heeft geoordeeld dit marmer niet op nieuw te moeten aanbrengen. Ook de stookplaats voor het verwarmen van de wa terketel is slechts ten dele herbouwd. De zwarte plek, waar eens het vuur brandde, heeft men intact gelaten. Beide waterputten zijn hersteld en omwille van de veiligheid nu afgedekt met een glazen plaat. Een „his torische" pomp aan een der muren houdt de herinnering wakker aan de wijze, waarop het badwater naar boven werd gebracht. In de buitenmuur is een gedenksteen aange bracht. De burgemeester van Bergen op Zoom, drs. L. J. M. van de Laar sprak tijdens de ope ningsplechtigheid een kort welkomst woord, waarna de stichtingsvoorzitter, wethouder dr. E. G. H. Hartel in een bewo gen rede de geschiedenis van de Joden in deze Brabantse gemeente verhaalde. Ver moedelijk waren er al in de middeleeuwen Joden in Bergen op Zoom, maar zekerheid daarover bestaat niet. Pas na 1800 zijn er meer gegevens beschikbaar, dank zij de door dé Fransen ingevoerde bevolkingsad ministratie. Vóór de ingebruikneming van de synagoge in 1832 hielden de Joodse» bur gers hun godsdienstoefeningen op de zolder van de Waag. „De grote gevoelswaarde, die wij Bergenaren hechten aan de vm. sy nagoge als monument was van de belang rijkste drijfveren om over te gaan tot restau ratie van de leeggeplunderde en verkrotte synagoge," aldus wethouder dr. Hartel. Opperrabijn E. Berlinger sprak ten slotte een kort woord van grote dank voor het tot stand komen van de restauratie van deze synagoge, waaraan men een culturele be stemming heeft willen geven, hetgeen hij een goede daad noemde. Het madrigaalkoor van de gemeentelijke Muziek- en balletschool bracht tijdens de plechtigheid enige Hebreeuwse liederen ten gehore. De ambassadeur van Israël, de heer H. Bar-on heeft de gedenkplaat in de buitenge vel onthuld. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 23