Voormalige synagoge in Bergen op Zoom I tjf rft y van grote pieteit, zo kan men de restauratie van de voormalige synagoge in Bergen op Zoom noemen. Ruim 140 jaar geleden - om precies te zijn in 1832 - werd het eenvoudige bedehuis in gebruik geno men. Tijdens de tweede wereldoorlog kwam het - door de wegvoering van vele Joodse burgers - leeg te staan. Na de be vrijding is het nog enige tijd als melkfabriek in gebruik geweest, maar sinds verschei dene jaren stond het kleine gebouw er zeer vervallen bij. Het was eigenlijk niet meer dan een ruïne, maar een groep inwoners van Bergen op Zoom had daar geen vrede mee. Er werd een stichting in het leven 210 geroepen tot behoud en herstel van de syna goge mede met het doel een „monument op te richten ter herinnering aan het groten deels verdwenen Joodse bevolkingsdeel. Dank zij de belangstelling onder de burgerij heeft men dit doel kunnen verwezenlijken en 10 september jl. werd het gebouw, dat nu een culturele bestemming heeft gekre gen, in een sobere plechtigheid, in gebruik genomen. Niet alleen om de hiervoor reeds genoemde redenen was er aanleiding de oude synagoge te behouden. Ze was namelijk ook een van de oudste in ons land en zeker de oudste in Noord-Brabant. Geen grote, pompeuze sy nagoge, maar wel een gebouw, dat het waard was te restaureren, omdat het past in Voor- en zij-aanzicht van de voormalige sy nagoge. De kelder in de voormalige synagoge met het grotendeels intact gelaten rituele had (foto's Ben A. G. Stejfen) de rij van panden in de Koevoetstraat, die nog op restauratie wachten. Te betreuren valt slechts, dat dit deel van de Koevoet straat nogal ontsierd wordt door enige moderne winkelpanden. Niet eenvoudig Het was geen eenvoudige restauratie ver-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 22