1. Voorzijde Deljlands' Gemeenlandshuis (foto Hoogheemraadschap Delfland) 2De ingangspartij aan de tuinzijde van het nieuwe gebouw 3. De aanbouw aan de Phoenixstraat (foto's JOHVAR, Voorburg) ter zijde gesteld. Na veel moeilijkheden verwierf het Hoogheemraadschap het huis in 1645 voor 30.000 gulden! Het liet het restaureren en inrichten voor een bedrag meer dan dubbel zo groot als de aankoop som. „Het resultaat van al het ambachtelijk verricht werk was zeer fraai. De gevel, ge verfd in de natuur van Bentemersteen, stond er als nieuw bij. Boven de bescheiden toe gangsdeur werden uitgehakt de wapens van Delfland en van de hoogheemraden, secre taris en penningmeester. Alles volgens een plan van Pieter Post." Verflaag Nadien is er nogal het een en ander aan het huis veranderd en zulks niet altijd ten goede. Het duurde tot 1888 alvorens een gedeelte van het gebouw in restauratie kwam. De naar achteren hellende voorgevel werd bij die gelegenheid in het lood gezet, van zijn verflaag ontdaan doch niet opnieuw ge schilderd. ,De oude verflaag had het zachte zandsteen door de eeuwen heen goed geconserveerd." Een verbetering van het aanzien van het Gemeenlandshuis, zo lazen we verder, werd in 1926 verkregen door het aanvoeren van het ijzeren hek voor de zij plaats. Het werd vervangen dooreen gemet selde muur met poort; ten dele een kopie van die op oude gravures staat afgebeeld. „De karakterloze gevel van het secretariege bouw van 1888 werd hierdoor wat geca moufleerd." In de jaren dertig van deze eeuw kwamen een belangrijke verbouwing en uitbreiding tot stand. Voor het ontwerp hiervan stond de naam van H. van der Kloot Meyburg, die in 1957 ook de res tauratie van het torentje voltooide. En nu is dan een laatste uitbreiding tot stand gebracht, waarvoor aan ir. J. Kruger de opdracht werd gegeven. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de zaal van de verenigde vergadering in de nieuwbouw zou worden ondergebracht, maar het bleek, dat er geen beletselen waren tegen vergro: ting van de bestaande zaal. Aldus zouden de zaal van de verenigde vergadering, die van het college van dijkgraaf en hoogheem raden, de kamers van de dijkgraaf en secretaris-rentmeester, evenals twee kleine commissiekamers in het gebouw aan het Oude Delft blijven. „Het Gemeenlandshuis aan de sfeervolle gracht, kort nabij het hart van de stad, kon zodoende zijn functie als plaats van bijeenkomst van het bestuur als vanouds behouden. Ook bleef daardoor het poortgebouw met zijn rijke wapenversie ringen in gebruik als togang van het repre sentatieve gedeelte." Een vast gegeven voor het ontwerp van de nieuwbouw was de structuur van het gebied in de omgeving van het Prinsenhof. „De oude karakteristieke verkaveling bepaalde de wijze van aanpassing aan de structuur: lange smalle panden in de tijdloze hoofd vorm, zoals die lang in Holland is toege past, met een schuin dak (zadèldak) en staande raamopeningen. Om aan te sluiten bij de eeuwenoude karakteristiek is ook de materiaalkeuze gebakken klei geweest; bakstenen muren en pannendaken. Alleen de detaillering en de constructies zijn vol komen nieuw, waardoor geen twijfel kan bestaan over de datering van deze panden Nieuw gezicht Zo kreeg men boven de strakke daklijn van de nieuwbouw een geheel nieuw gezicht op een aantal torens in de directe omgeving, zoals het fragiele dakruitertje van de Waalse Kerk, de massieve scheefstaande toren van de Oude Kerk met daarnaast de sierlijke vieringtoren, het torentje van het Gemeen landshuis en tenslotte de toren van de Nieuwe Kerk. De ingangspartij aan de tuinzijde van het nieuwe gebouw aan de Phoenixstraat is op klassieke wijze bekroond met het natuurste nen timpaan van het kort geleden gesloopte stoomschepradgemaal Van derGoes aan het eind van de Poldervaart tussen Schiedam en Vlaardingen. Evenals aan de zijde van de Oude Delft is deze toegang versierd met gepolychromeerde, wapens. Langs de Phoenixstraat werd het oude koetshuis herbouwd. Met deze omschrijving moeten we volstaan. Maar we willen niet eindigen zonder onze grote waardering uit te spreken voor wat hier tot stand is gebracht. Overigens graag ook een woord van waar dering voor de zeer leesbare inhoud van het boekje en de grafische verzorging en druk door W. B. Meinema B.V., Delft. v. d. W 3 2

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 21