geldt, valt op de foto van maquette 2 het effect hiervan vooral en verrassend op aan de Sint Antonie Breestraat (in het midden, van Zwanenburgwal onder naar De Waag boven). Die straat is nu wegge vaagd maar zij zou, zoals de schets dui delijk maakt, terug kunnen keren als een ge- en besloten dubbellint, op de maat zoals die eens is gegeven. Poort Bij de uitmonding op de Zwanenburgwal is ook heel goed te zien hoe de Antonie Breestraat, als de oude schaal terugkeert, weer kan fungeren als een (hoofd)poort tot de buurt. Die poort springt er des te meer uit nu de .vlakte" van de Joden- breestraat er tegenover ligt (op de foto naar rechts onder en met aan één zijde het langgerekte Maupoleum). Er zit hier echter ook iets schrijnends in. Aan de ene kant kan men er blij mee zijn dat het plan om, in aansluiting op de nieuwe Joden- breestraat, een brede verkeersweg boven het metrotracé door de Nieuwmarktbuurt aan te leggen, van de baan is, aan de andere kant moet men constateren dat de vergaande sloop en verbreding van de Jodenbreestraat achteraf dus helemaal niet nodig waren geweest. Een ander gegeven van de schets is dat niet slechts wordt uitgegaan van herbouw in de gapende gleuf die het gevolg is van de metrowerken, maar de buurt als een totaliteit gezien wordt en ook de opvul ling van de gaten elders erbij is betrok ken. Bij de herbouw gaat het volgende essentie) primair om woningen. Of an ders: de functie van de Nieuwmarktbuurt als woonbuurt zal blijven dan wel worden versterkt. De rehabilitatie zalfde bouw van circa 500 huizen omvatten. Met de eerste serie van 63 (en dat zijn woningwet-woningen) zal binnenkort worden begonnen. Deze huizen komen te staan in de lege hoek bij de Zuiderkerk en er tegenover, aan weerszijden van het De Pintohuis. Dat is dus bij de poort" in de Antonie Breestraat. Het streven van de gemeente is erop ge richt in het kaalgeslagen gebied boven en bij de metro zoveel mogelijk (of eigenlijk uitsluitend) woningwet-woningen te bou wen. Bij het opvullen van de gaten elders in de buurt zal dat wel niet gaan, omdat het daarbij niet om series gaat maar om incidentele projecten. Een grote vraag is natuurlijk hoe de nieuwe huizen er gaan uitzien. Gaat men daarbij af op de schets van Stadsontwikkeling, dan blijkt dat dui delijk aansluiting wordt gezocht bij het karakter van de bestaande bebouwing. Zo worden in de schets de bestaande gevel breedten en dakhoogten zoveel mogelijk gevolgd, hetgeen mede deze .invul oefening" bestempelt tot een toch wel aannemelijk geheel. GW 207

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 19