Schets Nieuwmarktbuurt Deze maand is in de metrobuis onder het Waterlooplein te Amsterdam de expositie ,,Open Buis" afgesloten. Deze tentoon stelling was bedoeld om het publiek te laten zien wat er zo al aan de metro- bouw vastzit en wat straks de resultaten zullen zijn zoals opzet en vormgeving van de stations. Wel indrukwekkend allemaal, maar wat,gaat er gebeuren met die buurt die als gevolg van de metrowerken al zo zwaar gehavend is en, bij doortrekking van de buis, nog meer te lijden zal krij gen? Of anders: Hoe gaat het er straks in de Nieuwmarktbuurt uitzien? De afdeling Stadsontwikkeling van de 206 Dienst der Publieke Werken moet zich gerealiseerd hebben dat die vraag zou bovenkomen bij tal van bezoekers van de expositie die het lot van de oude stad zeer ter harte gaat. En Stadsontwikkeling heeft er goed aan gedaan door die klem mende vraag niet uit de weg te gaan, maar te zorgen voor een bijdrage over de Nieuwmarktbuurt. Die bijdrage bestond uit twee maquettes: een van de situatie zoals die wordt als er helemaal vrij baan is gemaakt voor de metro (I) en een tweede maquette van hoe het in de buurt zou kunnen worden als de metrobuis eenmaal in de grond is weggemoffeld (2). Uiteraard gaat het hier vooral om ma quette 2, omdat nu toch wel genoegzaam bekend is dat de metrobouw, ondanks alle protesten, gewoon doorgaat, en daarmee de verdere afbraak op de route door de Nieuwmarktbuurt. Waar het nu om gaat is wat daarvoor straks in de plaats komt en in welke mate de héle buurt daaraan zal worden opgetrokken - een zaak waarvoorook Heemschut zich zeer warm maakt. Zoals bekend heeft de raad een voorbereidingsbesluit genomen om in de buurt tot rehabilitatie te kunnen komen. Met maquette 2 haakt Stadsont wikkeling daarop in door een schets te geven van hoe - eventueel - aan het uit gangspunt van de raad gestalte zou kun nen worden gegeven. Een schets dus, en ook niet meer. Een plan, dat in een meer concrete richting wijst, is het niet. Aan de andere kant is het wél een schets die een aardige indruk geeft van wat er bij Stadsontwikkeling - onder andere - leeft. Dit, in combinatie met ideeën van architecten en bewoners. Als men maquette 2 in dit licht beoor deelt, komt men tot de conclusie dat de schets een aantal zeer positieve waarden bevat. Zo wordt - om één van de essen ties te noemen - uitgegaan van handha ving dan wel herstel van het oude straten- en grachtenpatroon, met inacht neming van de bestaande rooilijnen. Hoewel dat uiteraard voor de hele buurt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 18