Hulde Op de lijst in 1580 werd gebouwd, weer als een zeer levendig element in de Kerkebuurt terug. Levendig ook vooral omdat „De drie rin gen" met het gerestaureerde, oude raadhuis van Soest (bewoond door Van Ee zelf) aan een kant de afsluiting vormt van het dorps plein met pomp. De bestemming van „De drie ringen" tot galerij dankt Van Ee aan makelaar Harry de Wolffuit Soest die, na een bloeiende handel in onroerend goed, zich ook al in z'n hobby heeft gestort: de kunst. De Wolff heeft de stal gehuurd om er exposities te houden, waarvan de eerste was gewijd aan „Het 2. Het intieme dorpsplein met pomp. Rechts de voorzijde van ,,De drie ringen" aansluitend het oude raadhuis van Soest. 3. ,,De drie ringen" van opzij. Onder het rieten dak is de kunstgalerij gehuisvest. 4Een ander typerend element van de Ker kebuurt: ,,De Gezonde Apotheek" van meester-bakker E. van Brummelen. monument in de beeldende kunst". Op het ogenblik is er grafisch werk te zien. De Wolff spreekt welbewust over „galerij" en niet over „galerie". Waarom is dat? Hij: „Dat zit zo. Vroeger was er om het Paleis voor Volksvlijt in Am sterdam een galerij van allerlei winkeltjes. Die galerij is weggekwijnd na de brand, die het Paleis verwoestte. Wonder boven won der is een van de stenen, die boven de vier toegangen van de galerij zaten, bewaard gebleven. In die steen, van Zweeds graniet, staat - heel Nederlands - het woord GA LERIJ'. Steen met opschrift vond De Wolff erg passend bij wat hij van plan was, en daarom markeert het graniet nu de toegang tot zijn galerij. De steen is onthuld door de heer Ton Koot." GW. Een rechthoekige vleugel van het Ursuli- nenklooster te Breust (gemeente Eijsden), is op de aanvullende lijst van beschermde mo numenten geplaatst. De in neo-renais- sance-stijl gebouwde vleugel dateert van omstreeks 1900 en wordt toegeschreven aan P. J. H. Cuypers. Op dezelfde lijst staat een 19e-eeuwse boer derij in Luyksgestel. Op de aanvullende ontwerplijst werden ge plaatst een I9e-eeuwse boerderij in Steen deren, boerderij „Den IJver" in Echteld, de resten van de eerste stadsmuur en een huis in Maastricht, een 15e-eeuws huis in Bergen op Zoom en een 19e-eeuwse tabaksschuur in Leusden. Deze schuur herinnert aan de belangrijke cultuur van pruimtabak rond Amersfoort tussen de Napoleontische tijd en de eerste wereldoorlog. Op de laatste Zeeuwse Heemschutdag heeft een van de deelnemers zich tot tolk van de ca. 425 excursisten gemaakt om hulde te betuigen aan mevr. Hengeveld-Brand, die namens de Bond de organisatie had voorbereid, die in de praktijk „een buiten gewone prestatie" was gebleken. De wijze waarop „alles" geregeld was, de pro gramma's waren opgesteld en zijn uitgevoerd, het vele dat men heeft kunnen zien en genieten en de vlotheid en charme waarmee er leiding werd gegeven, genoot, aldus deze spreker, ieders bewondering en erkentelijkheid. Mevr. Hengeveld beantwoordde deze spontane hulde met de deelnemers aan te spo ren meer nieuwe leden te werven. 201

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 13