Memorie van toelichting Aan de Memorie van toelichting is het vol gende ontleend: Hoewel de voor het begrotingsjaar 1975 ge realiseerde stijging van de middelen voor subsidies ten behoeve van de monumenten zorg met bijna 50% tot 72,9 miljoen stel lig niet nagelaten heeft effect te sorteren - onder andere kon daardoor het tempo van een aantal langlopende kerkrestauraties worden versneld - bleek het toch nog niet mogelijk de sinds jaren bestaande stop voor restauratiesubsidies op te heffen. Het aantal niet-gehonoreerde aanvragen beweegt zich thans rond de 3000. Een bedrag van ca. 500 miljoen aan rijkssubsidies zou ge moeid zijn met inwilliging van alle verzoe ken voor een restauratiesubsidie. Het voe ren van een uiterst strak subsidiebeleid bljjft derhalve geboden. Tal van subsidieverzoeken werden in het werkenbestand van het Ministerie van So ciale Zaken opgenomen. In een aantal gevallen werd financiering in het kader van de aanvullende werkgelegenheids programma's mogelijk gemaakt. Rehabilitatie De samenwerking met het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening op het gebied van rehabilitatie van onze oude binnensteden werd voortgezet. Mede door de van die zijde beschikbaar gestelde middelen t.b.v. de woonhuissector kon een aanvang worden gemaakt met een omvang rijk restauratieprogramma van woon huis monumenten. Op dit moment is (nog) niet te zeggen of, en zo ja wanneer met subsidiëring in de onder houdskosten van monumenten een aanvang zal kunnen worden gemaakt. In dit verband wordt gaarne nog eens met waardering mel ding gemaakt van de activiteiten van de Stichting Monumentenwacht Nederland, welke organisatie nu in vijf provincies ope reert. De stichting telt thans bijna 400 abon nees, die de aan hun zorgen toevertrouwde monumenten twee maal 's jaars geïnspec teerd krijgen. Reeds thans kan worden vast gesteld dat door het optreden van deze stich ting een aanzienlijk bedrag aan restauratie kosten later wordt bespaard. De personeelssituatie bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg blijft nijpend. Zou de dienst over meer mankracht beschikken, dan zou met de beschikbare middelen meer bereikt kunnen worden. Bij de behandeling van de begroting 1975 is toegezegd de per- soneelsclaim voor de dienst met prioriteit te behandelen. Tegen de achtergrond van de zich thans voordoende budgettaire proble men is het moeilijk deze claims op een enigszins bevredigende wijze te honoreren. In toenemende mate bereiken het ministerie 198 verzoeken bepaalde panden onder de be scherming van de Monumentenwet te bren gen op het moment dat min of meer zeker wordt, dat deze panden gesloopt moeten worden. Oorzaken daarvan zijn soms het wegvallen van de in het bewuste pand uit geoefende functie waardoor het pand zijn reden van bestaan ontvalt, dan weer het realiseren van stadsvemieuwingsprojecten of voorzieningen van verkeerstechnische aard. Zeker in gevallen waarin het reeds geruime tijd vaststaat, dat een dergelijk pand gedoemd is te verdwijnen, b.v. omdat de gemeenteraad daartoe destijds het besluit heeft genomen, zal bij de beoordeling van dergelijke verzoeken terughoudendheid in acht worden genomen. Het handhaven van de krachtens de Monumentenwet gegeven bevoegdheden zal slechts plaats kunnen vinden op basis van de in de wet genoemde criteria. Wil men de sloop van een ver trouwd, doch overigens architectonisch ge zien niet van waarde zijnd pand tegenhou den, dan zal men daarvoor andere wegen dienen te bewandelen. M 75-effect Met voldoening kan worden vastgesteld dat het Monumentenjaar 1975 zijn effect niet heeft gemist. Op vooral het lokale niveau is men zich meer bewust geworden van de waarde en de kwaliteit van de gebouwde omgeving. Er zal met kracht naar worden Vernieuwing in een binnenstad, in dit geval in de Westerstraat te Amsterdam. gestreefd het door M 75 opgeroepen elan wakker te houden, ook in Europees ver band. De voorbereidingen van de wijziging van de Monumentenwet is op ambtelijk ni veau nagenoeg afgerond. Het ontwerp is ter advisering aan de Monumentenraad aange boden. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 10