Heemschut Cijferdans Jaargang 52-no. 9-1975 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J. E. van der Wielen Redacteur: G. Woudsma Vormgeving en lay-out: Henk Heynis. Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525-Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21 In dit nummer: Europees congres pag. 173 Recht toe, recht aan pag. 175 Sopron pag. 180 Norwich pag. 184 Heemschut in actie pag. 190 FOTO OMSLAG: Het De Pinto Huis in Amsterdam heeft zijn ingrijpende restauratie achter de rug. Het huis vormt nu nog een eenzaam element in de chaos van de Nieuwmarktbuurt. Foto Sabel en Daniëls SISO 700.3 - UDC 351.853 Het Franse gezegde „L'art de grouper les chiffres" door ons hierboven vrij vertaald met „cijferdans", wil wel eens een beetje onvriendelijk klinken, maar in hetgeen hier gaat volgen is dat toch niet de bedoeling. Waarom we er dan toch van gewagen? Omdat het ons, ondanks alle welwillende informatie bronnen niet volledig gelukt is een duidelijk inzicht te krijgen in de cijfers, die voor 1975 gemoeid zijn met restauratie-werk. We willen hiervan niemand een verwijt maken. De kwes tie is, dat tegenwoordig zovelen zich met monumentenzorg bezig houden. Op zich is dat uiteraard verheugend, maar het gevolg ervan is wel, dat een exact beeld ontbreekt. Misschien dat het op een later tijdstip wel mogelijk zal zijn. Op dit moment is het ons echter wel duidelijk, dat er meer geld aan monu mentenzorg wordt besteed dan aanvan kelijk in het vooruitzicht werd gesteld; dit dan door de rijksoverheid. Maar, wat weten we eigenlijk van hetgeen door provincies en gemeenten voor restauratie-doeleinden beschikbaar wordt gesteld? En welke bedragen geven de stadsherstel-stichtingen en -N.V.'s uit? En welke sommen bren gen kerkbesturen e.d. bijeen om in bouwvallige toestand verkerende mo numenten te redden? Voor zover we weten houdt het Centraal Bureau v. d. Statistiek hierover geen gegevens bij. Het zou nuttig zijn als het CBS zich hiermee eens ging bezig houden. We zouden niet verwonderd zijn als dan zou blijken, dat er in ons land en met name in M 75 heel wat meer geld aan monumentenzorg is en wordt besteed dan velen denken. Het ligt voor de hand, dat we ons hierover verheugen. Zeker, we weten, dat de stimulerings maatregelen van de regering, nl. die in het kader van het verhogen van de werkgelegenheid, een niet onaanzienlij ke bijdrage vormen. Men kan in deze de zaak van twee kanten bekijken; le men kan zeggen, dat dit geld inderdaad belangrijk is voor de stimulering van de werkgelegenheid; 2e kan men betogen, dat de rijksoverheid (eindelijk) oog heeft voor de noodzaak van het inha len van de achterstand. Wat dit tweede punt betreft: we geloven, dat M 75 op zich ook een stimulans is geweest. En dat is bepaald meer dan waarop we hebben mogen hopen toen M 75 van start ging. Het is nog te vroeg om van M 75 de balans op te maken, maar nu reeds hebben we de indruk, dat het Monu mentenjaar in ons land goed is aange slagen. We zijn er niet helemaal van overtuigd, dat dit in de andere Europe se landen ook zo is. Hoe dit zij, de Nederlandse delegatie op het aanstaan de Europese congres in Amsterdam, kan daar met opgeheven hoofd ver schijnen. Allemaal optimistische geluiden dus. Maar helaas, het is niet allemaal roze- geur en maneschijn. Alvorens dit nader toe te lichten, eerst een paar cijfers. In het kader van de bevordering van de werkgelegenheid uit de pot van Soc. Zaken en doorgespeeld aan CRM: 1. een subsidie van f 15.921.710,—, zijnde 43 pet. van de totale begroting voor een aantal restauratie-werken; 2. een subsidie van f 32.090.531,— op een begroting van f 68.857.250,—; d.i. een tweede portie werkgelegenheidssti- mulering en 3. nog eens f 363.565,— op een begro ting van f 3.968.232. Telt men deze bedragen bij elkaar dan komt men op een rond bedrag van vijftig miljoen. Maar in feite gaat het om een veel groter bedrag, want de hier genoemde cijfers geven alleen maar de subsidie van Sociale Zaken aan en die vormen slechts een percen tage van het totale bedrag, dat nu aan restauratie kan worden uitgegeven. Maar nu komt de schaduwzijde. Naar onze ervaring is de hele zaak van de stimuleringsobjecten in de sector van de restauratie-werken nogal ondoor zichtig. Nauwelijks urgente werken worden aangepakt, maar objecten, die bij wijze van spreken op instorten 171

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 9