Boek besprekingen Evenementen kalender Het huis der gemeenten Dit is de geschiedenis van een konink lijke manege, later Willemskerk en thans Willemshof, de tegenwoordige zetel van de Vereniging van Nederland se Gemeenten. Het boekje is geschre ven door D. Hillenius, de voorlichter van deze vereniging. Hillenius, oud journalist, zal er bij het bijeengaren van het historische materiaal, maar vooral bij het schrijven wel veel plezier aan hebben beleefd. Een anekdotisch boekje over het neo-gotische gebouw aan de Nassaulaan in Den Haag, dat zo'n uiteenlopende functie heeft ge had. Onder redactie vanE. van der Wielen Schering en inslag is de titel van een van de hand van Rienk Idenburg bij de Staatsuitgeverij verschenen boekje, dat als ondertitel draagt: „Een ruimtelijk patroon voor de Nederlandse samenleving". Het geeft een heldere uiteenzetting over de zich wijzigende gedachte achter de ruimtelijke ordening in Nederland. Met behulp van een twin tigtal gekleurde kaarten en tabellen wordt de structuur van de huidige ruimtelijke ordening uit de doeken ge daan. De zorg voor het monument is per slot van rekening zowel aanleiding voor als gevolg van onze ruimtelijke ordening. Het boekje van 80 pagina's kost f9,— en is via de boekhandel verkrijgbaar. Voor belangstellenden en daardoor niet minder vaak belanghebbenden is het wellicht nuttig ook te noemen het in 1973 bij Samsom verschenen boek „Het Bestemmingsplan" van J. W. van Zundert. Het geeft een overzichtelijke beschrijving van de betekenis van het bestemmingsplan, haar procedures en inrichting, (plm. f 19,—). Ofschoon er van het interieur niets is overgebleven en de gevel ook niet helemaal in tact is gebleven, is het gebouw nog altijd gemeten naar de tijd waarin het tot stand kwam (in 1845) een pronkjuweel in een van de best bewaarde beschermde stads delen van Den Haag. Voor belangstel lenden een boekje om plezier aan te beleven. En nu Amsterdam in Meer dan dertig jaar geleden legde Ton Koot de indrukken van zijn omzwervingen door Amsterdam neer in een boekje onder voren staande titel. Daarvan is nu de zevende druk verschenen, wel een bewijs hoe zijn beschreven wande lingen met een schat van gegevens gewaardeerd zijn; en terecht, want Koot kan schrijven en hij weet enorm veel van de stad, die zijn grote liefde heeft. Tussen het tijdstip van eerste ver schijning en deze zevende druk is er in en om Amsterdam echter heel wat veranderd; helaas lang niet alles ten goede. Integendeel. Al is de hoofdstad voor feitelijk oorlogsge weld grotendeels gespaard gebleven, Otterloo: Rijksmuseum Kröller-Müller; ten toonstelling Wederzijdse beïnvloeding van Amerikaanse en Nederlandse architectuur in dè 20e eeuw; t/m 27 okt. Heythuyzen: Limburgse expositie; t/m 31 aug. Den Haag: Gemeentemuseum; tentoonstel ling over dr. Berlage, met bustochten langs Haagse gebouwen uit de periode 1900—1940; 30 aug. t/m 16 nov. Maastricht: Audio-visuele presentatie „Mo numenten voor 1999"; 18 sept. t/m 14 okt. Utrecht: Gem. archief, Alexander Numanka- de 199; tentoonstelling „De Oudegracht in de bocht"; 18 sept. t/m 14 nov. Tilburg: Stadhuistentoonstelling „Monu ment en Brabant"; 19 sept. t/m 1 okt. Breda: Cult. centrum de Beyerd; tent. „Brabantse monumenten in prent en beeld"; 19 sept. t/m 19 okt. Amsterdam: Rijksmuseum; Internationale expositie „Een toekomst voor ons verle den"; 26 sept. t/m 25 okt. Bergen op Zoom: Markiezenhof; symposium „Het monument als bron voor het historisch onderzoek"; 27 sept. 10.30 u. Leiden: Stadhuis; tent. Het Leidse woon huis; 29 sept. t/m 7 nov. Venray: Limburgse expositie; 30 sept. t/m 5 okt. Baarle-Nassau: tent. „Monument en Bra bant; 3 okt. t/m 8 okt. Pijnacker: De Rank; tent. „Oud-Pijnacker nu"; 4 t/m 8 okt. Soest: Galerij „De drie ringen": Expositie „Het monument in de kunst" t/m 13 okt. Utrecht: Aartsbisschoppelijk museum; tent. over het Catharijnecomplex; 4 okt. t/m 30 nov. de bezetting heeft wel haar stempel op de stad gedrukt. Er is enorm veel verwoest, gesloopt. Men denke al leen maar aan dé Jodenbuurt, maar ook de Jordaan en de Eilanden hebben ernstig geleden. In zijn voorwoord herinnert Koot er aan: niet minder dan 3.100 woningen werden gesloopt en 3.400 werden zwaar beschadigd; daaronder vele 17e 18e eeuwse panden. Na-oorlog- se stadsvernieuwing berokkende nog meer schade. Op zijn bekende emotionele wijze schrijft Koot er-in deze nieuwe druk over. Dat bete kent dat er heel wat in de oorspron kelijke tekst van dertig jaar geleden is gewijzigd. Het handige formaat van het boekje maakt het mogelijk het op de wandeling als „gids" mee te nemen. De ouderen zullen vaak getroffen worden door weemoedige herinneringen; voor de jongeren zal kennisneming een openbaring zijn. Nieuwenhagen: Limburgse expositie; 7 okt. t/m 12 okt. Cuyk: tent. Monument en Brabant; 10 t/m 22 okt. Heerlen: Limburgse expositie 14 t/m 19 okt. Orvelte: studiedagen over „Het landelijk monument"; 16/17 okt. Amsterdam: Audio-visuele presentatie „Mo numenten voor 1999"; Museumplein; 16 okt. t/m 5 nov. Stichting Oude Gelderse Kerken De onlangs opgerichte Stichting Oude Gelderse Kerken is begonnen met een actie om donateurs te werven. In een aantrekkelijk uitgevoerd vouw blad wordt de aandacht gevraagd voor haar streven: belangstelling wekken voor de historische kerken in Gelder land en de kerkelijke gemeenten steu nen en adviseren bij het streven om de kerkgebouwen te restaureren en in stand te houden. De Stichting is zelfs bereid bedreigde kerken over te nemen en ze, na restauratie, beschikbaar te stellen voor de eredienst of ze een andere zinvolle bestemming te geven. Voor minimaal f 15,— per jaar kan men donateur worden van de Stich ting. Aanmelding bij de Stichting Oude Gelderse Kerken, postbus 19 Dieren. Gironummer 33 24 614 t.n.v. de Stich ting Oude Gelderse Kerken te Arnhem. 193

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 31