Nederland restaureert O Arnhem Het Lutherse hofje in Arnhem (tussen de Arnhemse wijken Klarendal en Sint Marten) behoeft dringend restauratie. Maar het is nog niet zover en dus behoort deze mededeling eigenlijk niet in deze rubriek thuis. Dat we er toch melding van maken is, omdat het gemeentebestuur de noodzaak erkent. Er komt op korte termijn een restaura tieplan ter tafel, maar dan is het nog de vraag of de benodigde gelden ervoor kunnen worden gevonden. In elk geval wil men restaureren. Leiden Het voormalig Heerenlogement en het Koetshuis van het Burchtcomplex be hoeven dringend restauratie. De gebou wen dateren resp. uit 1652 en 1659 en zijn het restaureren zeker waard. Van daar een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad, die voor het werk ook al een architect hebben, t.w. de heer P. van der Sterre te Leidschendam. De totale kosten worden op meer dan vier miljoen gld. geraamd. Culemborg Een aanvang is gemaakt met de restauratie van de molen ,Johanna". Men hoopt dat de molen in het najaar weer kan draaien. Kampen In deze gemeente heeft men ambitieuze plannen. Ongeveer duizend panden zullen worden gerehabiliteerd. Daarbij is een aantal uit de 17e eeuw. Voor de verwezenlijking van het plan denkt het gemeentebestuur dertig jaar nodig te hebben. De kosten worden op f 150,— miljoen geraamd; daarbij is ook het bedrag begrepen nodig voor de aankoop van een aantal panden. Bij kennismaking van dit bericht vroegen we ons wel af of voor een aantal panden het plan niet te laat komt, in aanmerking nemende dat er met de uitvoering dertig jaar mee heen zal gaan. Laten we er het beste van hopen. Middelburg Dank zij financiële mede werking van de ministeries van CRM en van Volkshuisvesting en R.O. zullen in de Zeeuwse" hoofdstad driehonderd woningen kunnen worden gerestau reerd. Het zijn niet allemaal „monu menten", maar die dat niet zijn wor- 192 den aangeduid als beeldondersteunen de panden (beschermd stadsgezicht). Denekamp De St. Nicolaasmolen is in restauratie en zal over enige tijd weer bedrijfsklaar zijn. Men mikt op 5 december a.s. Baarlo Vijf ton is gemoeid met de aangevangen, restauratie van de eeuwenoude watermolen bij kasteel d'Erp. De molen is eigendom van de gemeente Maasbree. Gouda Het gemeentebestuur is voorne mens het oudste houten huisje van Gouda achter de kerk te restaureren Het huisje dateert van 1604; de ver maarde beeldhouwer Gregorius Cool heeft er gewerkt. De gemeente heeft voorts een, aantal bewoners van huisjes achter de kerk aangeschreven hun panden op te knappen. Het ziet er nu allemaal nogal haveloos uit. Schiedam De voormalige mouterij De Oliphant aan de Oranjestraat is niet meer te redden; het pand is zo bouwvallig, dat het moet worden ge sloopt. Maar het zal in oude stijl worden herbouwd. Schoorl Een van de oudste huisjes in Groet zal worden gerestaureerd. Als beschermd monument staat het aan de Kerkbrink te boek als een pand met tuitgevel met natuurstenen aanzetvolu- ten; lagere aanbouw onder zadeldak tegen de achterzijde. Kollum De Friese kop-romp-boerderij aan de Eyso de Wendtstraat is aange kocht door de pas opgerichte Stichting Oud-Kollummerland. De boerderij, die op de monumentenlijst staat, zal wor den gerestaureerd. Lisse De gemeenteraad heeft besloten tot restauratie van de ruine Dever. Ook het orgel van de Agathakerk zal wor den gerestaureerd. Enkhuizen Uit deze Zuiderzeestad een merkwaardig bericht: twee bouwvak kers, de gebr. Lust uit Amsterdam hebben de panden Prinsenstraat 21/23 gekocht en gaan die in hun vrije tijd restaureren. Met de restauratie van de naastgelegen vroegere grutterij is al een begin gemaakt. Dit laatste pand is bezit van de architect G. Rickman te Petten. Termunterzijl Een aanvang is gemaakt met de restauratie van de „Oude Sluis", daterend uit 1725. De kosten bedragen anderhalf miljoen gulden. Leeuwarden Een eerste aanzet is gege ven voor de restauratie van het pand Grote Kerkstraat 28 op de hoek van de Beijerstraat. Het gebouw heeft een zeer oude geschiedenis; van oorsprong een in 1545 gebouwde stins. Op 4-jarige leeftijd kwam er Margaretha Geertruide Zelle, een dochter van een hoedenkoopman te wonen. Deze Mar garetha werd in de Eerste Wereldoor log vooral bekend als de danseres- spionne Mata Hari. Aan het architec tenbureau ir. P. B. Offringa is opdracht gegeven een restauratie-plan te maken. Na de restauratie wordt in het pand het Fries Letterkundig museum en documentatiecentrum gevestigd. Woerden Wat nu volgt behoort eigen lijk niet in deze rubriek thuis. B. en W. hadden de gemeenteraad een krediet van f 245.000,— gevraagd voor (verde re) restauratie van het Arsenaal, maar de commissie voor openbare werken vond het plan niet verantwoord, te meer niet, omdat en een veel ingrijpen der restauratieplan, dat een bedrag van tenminste f 2,5 miljoen vergt, ligt en waarvoor geen geld is. Het voorstel van B. en W. is nu teruggenomen, maar wel krijgt de gemeenteraad een voorstel voorgelegd om f 25.000,— beschikbaar te stellen om een restauratie-plan op te stellen. Alkmaar Uit de Kaasstad bereikt ons het bericht over een vijftal onder handen zijnde restauraties: Oude Gracht 130, 18e eeuwse woning; Oude Gracht 239, 17e eeuwse woning in renaissance-stijl; Oude Gracht 241, 17e eeuwse woning; Oude Gracht 202, 17e eeuwse woonhuis en Oude Gracht 204 t/m 210 (herbouw van de 17e eeuwse panden bij de uitbreiding van C. en A.). Voorts zal de uit 1692 daterende Evang. Luth. kerk in Alkmaar worden gerestaureerd. De plannen dateren uit 1962. Kosten van restauratie thans: één miljoen gld. Tenslotte nog een Alkmaars restaura tie-plan: de gemeente heeft van het Rijk toezegging gekregen voor de fi nanciering van de restauratie Heilige Geesthuis, later Waaggebouw. De Waag krijgt op de eerste verdieping een nationaal kaasmuseum. De plannen voor deze restauratie zijn al enige jaren oud, maar de gemeente kon hiervoor aanvankelijk geen toestemming krijgen van Ged. Staten van Noord-Holland. Bathmen In dit dorp is de restauratie begonnen van de N.H.kerk en van de kerktoren. Het gebouw bestaat uit een gothisch koor en een midden 19e- eeuws schip, dat in 1870 in de plaats is gekomen van een kleiner romaans gedeelte. In het koor bevindt zich een groot aantal middeleeuwse muurschilderin gen. Deze zullen nu worden geconser veerd en zo nodig worden gerestau reerd. Het orgel (1876) krijgt eveneens een opknapbeurt. De kosten van de restauratie vergen f 1,4 miljoen. De restauratiecommissie wist hiervan f 200.000 bijeen te brengen. De rest wordt uit de werkgelegenheidspot gefi nancierd. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 30