Herberg te Winschoten Er zijn plannen om de „Oldambtster Herberg", met stalgebouwen, te Win schoten te slopen. Op de vrijkomende ruimte is nieuwbouw gepland. In een brief aan B. en W. stelt Heemschut dat de panden weliswaar niet op de monu mentenlijst voorkomen, maar daarvoor wel in aanmerking zouden kunnen komen gezien hun ouderdom en archi tectuur. Het feit overigens dat ze niet op de lijst staan mag echter geen vrijbrief zijn om panden van een zo monumentale waarde te slopen. In Winschoten betekenen zij stedebouw kundig een belangrijk element in de omgeving van het plein, kerk en verdere bebouwing. Verlies ervan zou die omgeving sterk aantasten, waaraan Heemschut toevoegt dat er in Winscho ten al veel en vaak onnodig door sloop En verder: raad besloten dat de nieuwe brug zó hoog moet worden, dat de meeste schepen vrij kunnen passeren. verloren is gegaan. De bond adviseert B. en W. om eventueel via plaatsing op een gemeentelijke monumentenlijst de „Oldambtster Herberg" te redden. Heemschut heeft een brief aan de Kroon gezonden waarin het zijn reste rende bezwaren tegen het bestem mingsplan „Herengracht—Zijlsingel" te Leiden nog eens benadrukt en vooral pleit voor behoud van de Waardgracht. G.S. van Utrecht berichten dat zij het plan voor de bouw van een aula achter de hervormde kerk te Lopik aanvaardbaar vinden en een verklaring van geen bezwaar hebben afgegeven. G.S. van Overijssel is gevraagd zich nog eens te bezinnen op de bouw van een nieuwe brug te Ossenzijl, die dit dorp in tweeën zou splitsen en de leefbaarheid ernstig zou aantasten. B. en W. van Ammerzoden is per telegram verzocht af te zien van bebouwing van een perceel grond dat oorspronkelijk bij het Huis Well be hoorde en gezien kan worden als natuurgebied. De redacteur van deze rubriek wijst er nog op dat in de voorlaatste aflevering, door een verwisseling van onderschriften, ten onrechte werd ge meld dat de foto uit Zutphen de villa Ketjen voorstelde. Die foto betrof de nabijgelegen villa Kattenhaven. De Oldambtster Herberg", die met sloop wordt bedreigd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 29