Heemschut in actie Panden Diepenheim Huis te Almelo Baggeren Dinkel Doorvaart Heerenveen Met anderen is Heemschut het er over eens dat de doorvaart door Heeren veen, via de Heerensloot, in een zo groot mogelijke mate open dient te blijven. De bond heeft dit B. en W. en de raad van „Het Friese Haagje" laten weten. De kwestie van een zo vrij mogelijke doorvaart (via de beweegba re bruggen in de route door Heeren veen) is aan het rollen gegaan, toen het plan voor een nieuwe, vaste brug met een doorvaarthoogte van 1,75 m be kend werd. Heemschut erkent dat de doorvaart-mogelijkheden voor de be roepsvaart niet (meer) zo belangrijk zijn, maar aldus de bond voor de recreatie zijn ze dat des te meer. Er zijn echter nog andere, zwaarwegende argumenten. Daarbij gaat het om het stedebouwkundig karakter van Heeren veen, dat in de zestiger jaren al enkele ernstige klappen heeft gekregen. Heemschut stelt nu dat het water van de Heerensloot van grote stedebouw- kundige waarde is, en die waarde zal des te groter zijn als het water dank zij de recreatie-vaart) zijn levendigheid behoudt. Of' anders: een ernstige be perking van de doorvaart is Heeren veen tekort doen. Inmiddels heeft de Groei Leusden Het bouwtempo in de Utrechtse ge meente Leusden en dan vooral in Leusden-Centrum ligt zó hoog, dat verwacht kan worden dat al lang vóór 1985 de in het streekplan Vallei en Eemland genoemde bevolkingsaantal len zullen worden bereikt. Dat eist tegelijk diensten en instellingen, onder te brengen in het bestemmingsplan „Princenhof" waarvoor het ontwerp klaar is. Heemschut kan zich er, zo blijkt uit een brief aan de raad, in vinden dat Leusden meer wordt dan alleen woongemeente, maar de bond heeft wel ernstig bezwaar tegen de wijze waarop B. en W. het gebied „Princenhof" willen volbouwen. Heemschut vindt dat aan de raad en de burgerij veel te weinig inspraakmoge lijkheden zijn en worden gegund. Om die inspraak nog een kans te geven zal er, aldus de bond, bij het uitgeven van bouwterreinen matiging moeten wor den betracht (de helft van het gebied „Princenhof" is trouwens al bezet). Gebouwd is met toepassing van artikel 19 WRO, en dat is helemaal niet nodig nu Leusden toch al veel te snel groeit. Aan G.S. is bovendien gevraagd om goedkeuring aan een deel van het bestemmingsplan te onthouden. Menno ter Braakhuis Heemschut heeft andere verenigingen, zoals de Vereniging van Letterkundi gen en de PEN-Club, om steun ge vraagd bij de actie van de bond om het Menno ter Braakhuis te Eibergen op de monumentenlijst en gerestaureerd te krijgen. Het woonhuis van de schrijver en de daartoe behorende bijgebouwen zijn dermate in verval dat, als er niet snel wordt ingegrepen, zij de kans lopen verloren te gaan. Heemschut acht behoud van de panden noodza kelijk, „ten eerste omdat het een blijvende herinnering en hommage aan Menno ter Braak zal zijn en ten tweede omdat de panden stedebouwkundig gezien een belangrijk element vormen in de ring van bebouwing rond de gerestaureerde kerk." De gemeente is in principe wel bereid om iets te ondernemen, maar dan alleen als de panden op de lijst worden geplaatst. In dat geval zou er een bibliotheek in kunnen worden ondergebracht. De gemeente Diepenheim heeft plan nen om in het Looiersplantsoen een nieuw raadhuis te bouwen. Het oude raadhuis zou dan eventueel ter be schikking komen van de Dienst Ge meentewerken. Overigens komt niet alleen het oude raadhuis vrij, maar ook het postkantoor, en voor dit laatste is nog geen bestemming gevonden. Heemschut schrijft B. en W. van Diepenheim dat hij zeer geïnteresseerd is in deze ontwikkelingen omdat het hier gaat om twee panden die zeer markant zijn en sterk bijdragen tot de bepaling van het eigen gezicht van Diepenheim. Verdwijning ervan zou dan ook een ernstige aantasting bete kenen. Om verlies, hoe dan ook, te voorkomen geeft Heemschut de ge meente in overweging de panden op een eigen, gemeentelijke monumenten lijst te plaatsen. Gevraagd wordt ook om snel nieuwe bestemmingen te zoe ken, omdat leegstand en het daarmee gepaard gaande verval alsnog voor een funeste afloop kunnen zorgen. G.S. van Overijssel hebben geen be zwaar tegen het slopen van „Huize Beeklust" te Almelo een pand waarvoor Heemschut al geruime tijd actie voert óm het te behouden, als een karakteristiek historisch geheel dat tot het weinig oude behoort dat Almelo nog heeft. G.S. voeren nu aan dat „Huize Beeklust" geen beschermd monument is en er nog maar weinig over is van wat het eens was. G.S. in hun antwoord aan Heemschut: „Het huis dateert, in oorspronkelijke aanleg, uit omstreeks 1725, gebouwd als bui tenhuis aan de beek en met twee bouwlagen, afgedekt met kap. Rond 1900 is het pand door de familie Ledeboer geheel verbouwd en terugge bracht tot één bouwlaag met kap, geheel bepleisterd en aan de achterzij de voorzien van een aanbouw. De oorspronkelijke aanleg is hierin nauwe lijks meer te herkennen. De aansluiten de, van oorsprong Franse tuin, is ook sterk gewijzigd door kanalisatie van de Weezebeek, de aanleg van speelweiden en de aangrenzende wijkbebouwing." Kortom, van G.S. mag „Huize Beek lust" verdwijnen. Enige tijd geleden heeft Heemschut protest aangetekend tegen het uitstor ten van baggerspecie uit de Beneden- dinkel op de kostelijke natuurterreinen van het landgoed Singraven bij Dene kamp, van de Stichting Edwina van Heek. Daarmee steunde de bond deze stichting. Het (voorlopig) resultaat van de actie was dat het baggerwerk, in afwachting van nader overleg, werd opgeschort. En nu is dan het definitie ve besluit van G.S. van Overijssel afgekomen dat het Waterschap Regge en Dinkel, dat het baggerwerk uitvoer de, dit werk moet stilleggen. Of an ders: het besluit van het waterschap met toepassing van politiedwang het baggeren en verwerken van de specie uit te voeren, is vernietigd. Daarbij stellen G.S. dat het bestuur van het waterschap niet alle belangen, zoals die van natuur en landschap in het fraaie dal van de Benedendinkel, voldoende heeft afgewogen en het deponeren van het bagger-zand op de oevers niet met de nodige waarborgen heeft omgeven. 190

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 28