Wie heeft die prent deels onderschreven door andere groe peringen, wordt geopponeerd tegen de sloop van het Palace-complex en het Seinpostcomplex. Het Palace-hotel dateert uit het prille begin van deze eeuw en werd gebouwd door de Haagse architect W. B. van Liefland. Het is een duidelijke herinnering aan de Jugendstil en het zou inderdaad te betreuren zijn als dit gebouw zou worden gesloopt, al schijnt daar om technische redenen moeilijk aan te ontkomen te zijn. Het Seinpostcomplex is ten dode opge schreven. Het is zeker geen fraai gebouw, al valt er over smaak te twisten, maar het maakt een stuk geschiedenis van de badplaats uit en het is in elk geval markant uit een oogpunt van architectuur; dit laatste geldt overigens niet voor het interieur. De bulldozer is inmiddels al aan het werk om de twee panden, bij de Hagenaars bekend als het gebouw van Mutters met de grond gelijk te maken. De sloop van de naastliggende meubel fabriek is, als dit nummer van Heem schut uitkomt, praktisch voltooid. Maar daar gaat het niet om, wel om de twee kantoorgebouwen, in het een waarvan oorspronkelijk een verzeke ringsmaatschappij was gevestigd, in het andere, waarin de meubelfabriek van Mutters haar showrooms en kantoren had. Beide panden zijn door de Haagse architect Johs. Mutters Jr. zo'n halve eeuw geleden gebouwd. Tegenover een journalist verklaarde de heer L. Mol- huysen, directeur van de Bond Heem schut: „Het gebouwencomplex van Mutters is een schoolvoorbeeld van wat er mis kan gaan. Het ligt precies aan de rand van een beschermd stads gezicht, maar als het verdwijnt dan tast dat ook dat beschermde stadsgezicht aan. Er zouden eigenlijk bufferzones in de stad moeten komen om de be schermde stadsgezichten te bescher men." Het is inderdaad te betreuren dat beide panden die een goed geheel vormden en ongetwijfeld karakteristiek voor de tijd waarin ze zijn gebouwd verdwij nen. Nu kan men wel stellen, dat Johs. Mutters veel in Den Haag heeft ge bouwd. In het aardige boekje van H. J. F. de Roy van Zuydewijn „Haagse huizen en gebouwen; 7 eeuwen bouw kunst in de hofstad" wordt van Mut ters' Haagse activiteiten een vrijwel volledige opsomming gegeven: een deel van de „Witte", de beroemde sociëteit aan het Plein, het gesloopte hotel de Twee Steden aan het Buitenhof (sa men met D. Verheul Jr.), een aantal villa's, o.a. een tegenover het Ned. Congresgebouw, een Art Nouveau-huis aan de Jan van Nassaustraat, een deel van het voormalige hotel de Wittebrug, de inmiddels verbouwde Cineac (waar van de oorspronkelijke gevel groten deels behouden werd), terwijl Mutters ook enkele interieurs verzorgde, o.a. zijn eigen huis aan de Wassenaarseweg (tijdens de oorlog verdwenen). Het zijn in dit verhaal allemaal'nogal negatieve zaken met betrekking tot het monumentenbehoud. Maar er zijn ge lukkig ook enkele gunstige berichten. In de eerste plaats is de Stichting Monumentenfonds in het bezit geko men van het Spinozahuis aan de Paviljoensgracht. Het zal, na een gron dige opknapbeurt tot museum worden ingericht. En dan is er een tweede bericht, dat tot verheugenis stemt. Geruime tijd geleden dreigden de pan den Sweelinckplein 9 tot en met 15 te worden gesloopt om plaats te maken voor een modern kantoorgebouw. Daartegen werd van vele kanten pro test aangetekend, ook door de Bond Heemschut. Resultaat was, dat de panden op de monumentenlijst werden geplaatst. De verzekeringsmaatschappij Ennia heeft nu in nauw overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een restauratieplan opgesteld, waar door in elk geval de gevels behouden blijven. Helemaal gelukkig met deze oplossing zijn we niet, want hier krijgen we nu een typisch voorbeeld van een gevelrestauratie, waarachter een modern kantoorpand schuil zal gaan. Maar de pleinwand wordt in elk geval geen schade berokkend-en dat is een winstpunt. v. d. W. Voor de restauratie van de zg. Fransche School aan de Havendijk te Culemborg is het bureau voor restau ratie Dr. Ir. C. L. Temminck Groll op zoek naar afbeeldingen die de oude toestand van dit gebouw weergeven. De school dateert uit 1846. Van belang is een aanzicht van de voorgevel. Bekend is een tekening van (of naar) P. P. van Es uit ca. 1862, waarop de school in de oorspronke lijke toestand is afgebeeld, zij het op een zo onbetrouwbare en onduidelijke wijze, dat de detaillering van de voor gevel nauwelijks te reconstrueren is. Gaarne berichten aan Bureau Tem minck Groll, Kromme Nieuwegracht 37, Utrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 27