Verlies en winst in Den Haag Van het Haagse monumentenfront val len goede en minder goede berichten te vermelden. Er is nu een doelstellin gennota, waarin veel aandacht wordt geschonken aan de beschermde stads gezichten. De twee hoofddoelstellin gen, die aangeven in welke richting de verdere ontwerpen voor bestemmings plannen kunnen gaan: de Haagse binnenstad is het centrum van het stadsgewest Den Haag. Het moet dan ook een centrum zijn met alles wat er in een centrum voor een zo groot gebied thuis hoort: „een hoog waardig voorzieningsgebied"; het karakter van de beschermde stadsgezichten moet gehandhaafd blij ven. De nota gaat niet op details in. Die komen pas bij de bestemmingsplannen aan de orde. Maar in de nota wordt nog wel een aantal doelstellingen opge somd, die er op gericht zijn het aanzien van de beschermde stadsge zichten te bewaren zonder elke wijzi ging uit te sluiten: het opvullen van binnenterreinen, veelvuldig en op kleine schaal toege past, moet mogelijk blijven. Zolang het maar dezelfde schaal blijft en geen. historische en architectonische opoffe ringen veroorzaakt; de wanden van straten en pleinen moeten gehandhaafd blijven. En als er iets vervangen moet worden: per pand en zonder het totaal beeld aan te tasten; openbare werken, straatmeubilair e.d. moeten worden opgenomen in het bestaande; er moet een lijst komen van te beschermen gebouwen, panden en ob jecten, naast de lijst van beschermde monumenten; gevels van nieuwe panden moeten passen bij het bestaande, ook wat materiaal en kleur betreft; huizen die niet voldoen aan de wettelijke (bouw)voorschriften maar juist aan die afwijkingen hun bijzon derheid ontlenen, moeten aan veilig heidseisen worden aangepast. Het klinkt allemaal ambitieus en ge zegd moet worden, dat het gemeente bestuur in ménig opzicht zich al naar de doelstellingen gedraagt. In het ver leden zijn er echter vele misgrepen geweest, die nu nog het stadsgezicht in ernstige mate schaden. Wanneer in de nota wordt opgemerkt, dat „gevels van nieuwe panden moeten passen bij het bestaande, ook wat materiaal en kleur betreft", dan gaat deze regel bepaald niet op voor de aanbouw van het prachtig gerestaureerde oude stadhuis aan de Groenmarkt. De hier genoemde doelstelling dreigt evenmin op te gaan voor de omgeving van het Kurhaus in Scheveningen. Tegen het ontwerpbestemmingsplan voor dit deel van de badplaats zijn verscheidene bezwaarschriften inge diend, o.a. door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, die bezwaar heeft tegen de hoogte van de toekomstige omringende bebouwing, waardoor de stedebouwkundige waarde van het Kurhaus wordt aangetast. In een bezwaarschrift van de PPR, De twee hoekpanden van Mutters; links daarvan zijn de percelen (fa- brieksdeel) inmiddels afgebroken. Foto: Haagsche Crt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 26