vandaan is de meest beroemde straat van Norwich: Elm Hill, met nog het middeleeuwse kinderhoofdjes-plaveisel en aan weerszijden de (sterk-gerestau- reerde) gevels van wevershuisjes, in zoete pasteltinten, met schitterende uithangborden boven de ouderwetse winkeldeuren van ,,old curiosity shops". Men kan uren doorbrengen in deze buurt. De belangrijkste musea van Norwich liggen bij wijze van spreken „om de hoek": St. Peter Hungate, museum van kerkgeschiedenis; Stran- gers' Hall met voorname woninginrich ting van vroeger eeuwen (de „stran- gers" dat waren de vluchtelingen uit Alva's Nederlanden, ten tijde van Queen Elizabeth I); het Bridewell- museum vol voorwerpen uit Norwich's industriegeschiedenis; en St. Andrew's Hall, heel vroeger de kloosterkerk der Dominicanen en later de kerk van de Nederlandse protestanten. Vooral voor Nederlandse bezoekers behoorde Nor wich een Mekka te zijn. Het is dan ook belangrijk om de wandeling achter de ontzagwekkende half-romaanse half- gotische kathedraal te ondernemen naar de Bisschopsbrug over de Wen- sum, langs Riverside road tot aan het poëtische veerhuis van Pull's Ferry, liefst tegen het vallen van de avond en in de zomer, als strijklicht is ontsto ken. Het oude veerhuis met het zware geboomte wordt dan een levend sprookje, daarachter rijst zilver de hemelhoge spits van de kathedraal op; en wanneer er dan nog een door het avondlicht rose geverfd wolkje bij komt, lijkt alles te mooi om waar te zijn. Een nieuwe toekomst voor het ver leden Toch doet men er goed aan, niet al te lang door de verleden tijd te dwalen en ook eens een kijkje te nemen bij wat Norwich voor de toekomst doet. Daar is in de eerste plaats de nieuwe universiteit, in 1963 geopend aan de uiterste westgrens van de stad; een groots, kasteelachtig complex waar nu al meer dan 3.000 jongelui dagelijks te zamen komen om zich aan de bronnen der wetenschap te laven. Nog altijd is men bezig aan de voltooiing van een „university village" met gehele woon blokken, een audio-visueel centrum en een grote bibliotheek. Voorts is, even eens aan de rand van de stad, langs de grote weg naar Lowestoft, een rijzige County Hall gebouwd wij zouden het een Provinciehuis noemen, zeker zo groot als dat van 's-Hertogenbosch, maar wel minder hoog. In 1965 richtte de City Council van Norwich een speciaal „Town Planning Department" op; twee jaar later werd een stadsplan 186 ontworpen, dat beoogt het historische kon vestigen. Voorts wil men de rivier Wensum in het centrum van Norwich weer „een gezicht geven" en behalve een gezicht ook een taak in de stedelijke activiteit. Ten slotte bleek zóveel enthousiasme voor dit rehabili tatieplan te bestaan, dat gezegd kan worden: Nergens in heel Engeland, waar toch honderden restauratieplan nen zijn uitgedacht, heeft het Monu mentenjaar '75 zó aangeslagen als juist in Norwich. Allerhande verenigingen, grote groepen middenstanders, scho len, jeugdorganisaties, huiseigenaren en kerkelijke instanties hebben zich aan gemeld om de uitvoering van het hart van de stad te sparen door een binnenringweg voor het verkeer te scheppen met, op verscheidene pun ten, een ruim parkeerplein. Als gevolg daarvan konden verschillende voor name straten in de binnenstad, o.m. de London Road, autovrij worden ge maakt zoals ook in verscheiden andere Engelse steden is gebeurd (Exeter een prachtig voorbeeld, Coventry, King's Lynn enz.). Het Monumentenjaar 1975 was een goede gelegenheid om een ietwat verwaarloosde wijk in de binnenstad te rehabiliteren, nl. de buurt ten noorden van de Wensum, die met een vijftal bruggen verbonden is aan het oudste city-deel. Óok hier vindt men tal (tien of meer) belang rijke oude kerken, w.o'. de al genoem de St. Mary's Coslany, de merkwaar dige Achthoekige kapel in Colegate, en de wonderlijke vuurstenen keTk van St. Michael's. Tal van woon- en pak huizen waren in de loop der jaren verkrot en half vergaan. Interessante gevelvormen waren door vertimmerin gen en lelijke toevoegingen onherken baar geworden. Voor bewoning kon den veel huizen niet meer in aanmer king komen. De waterkant langs de Wensum was één rommelzooi. Een „planning committee" van de Norwichse gemeenteraad stelde toen een plan op niet alleen om, volgens dit rapport, een poging te onder nemen, één deel van de stad ter gelegenheid van dit éne jaar te ver fraaien; maar in de eerste plaats om een belangrijke sector van de middel eeuwse stad nieuw leven in te gieten zodat er zich een nieuwe gemeenschap herstelplan van „over the Wensum" te steunen. In een doorwrochte boeiende brochure, voorzien van plattegrond en tal van foto's, heeft de plancommissie uiteengezet waar het om gaat, wat er al gebeurd is en wat er nog gebeuren gaat. Geschiedenis rondom Colegate Zó wanneer men een van de Wensum- bruggen over gaat, wordt men al getroffen door het uitzicht op een florissante groep woon- en pakhuizen, die in grote verscheidenheid van vorm en tint een boeiend stadsbeeld opleve ren. Tot voor kort dacht men nog: wat een triest rommeltje, maar thans kan men zich weer voorstellen hoe het daar in vroeger tijden moet hebben uitge zien toen vissersschuiten meerden bij Fishergate en kolenboten bij Colegate. De beide „gates" leven nog voort in de huidige straatnamen; zij ontstonden in de tijd van de Deense invasies in Engeland, toen hier ook de eerste

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 24