19 2. Kathedraal. 3. Elm HUI, een van de oudste straten in het hart van Norwich. 4. Herstelde 18e-eeuwse huizen in Co- Ie gat e. 5. Langs de Wensum (nieuwe walbe- bouwing). Fff* Gespaard gebleven Er zijn nog zoveel oude dingen in Norwich gespaard gebleven. Het aller oudste huis, het z.g. Music House in King Street, aan de westelijke oever van de Wensum die in een grote lus om de stad heen stroomt, stamt uit de Nor- mandische tijd. Het werd oorspronke lijk bewoond door Jurnet en zijn zoon Isaac, twee van de rijkste Joden van Engelands 12e eeuw; weliswaar is er aan dit huis in later eeuwen veel verbouwd, maar het heeft toch nog die heel bijzondere sfeer van andere Jood se huizen in historische Engelse steden zoals Lincoln en Bury St. Edmunds. Deze huizen onderscheiden zich van andere doordat ze geheel van steen waren gebouwd en een verdieping hadden. Willem de Veroveraar had Joodse bankiers mee naar Engeland genomen, die vanwege hun rijkdom extra bescherming behoefden. Men kon niet zomaar deze huizen betreden en moest er een steile trap voor op, die meestal buiten de gevel was aangelegd. Isaac's Hall in Norwich was waarschijn lijk het eerste huis, waarvan de trap binnen in het voorhuis werd gebouwd. Vlakbij is het kerkje van St. Julian waarin eens een kluizenares woonde, lady Julian genaamd: de eerste Engelse letterkundige vrouw, die een mystieke verhandeling over de Goddelijke Lief de schreef. Tijdens de „blitz" in 1942 werd het kleine gebouw zwaar bescha digd; met behoud van enkele resten heeft men het weer overeind gezet. Een eindje verder zuidwaarts in King- street heeft men een goed gezicht op een gedeelte oude stadsmuur, die steil tegen een heuvel omhoog gaat naar een torentje dat geheimzinnig Black tower heet. De meeste toeristen gaan aan dit merkwaardige, hoekje in het uiterste zuidoostelijk deel van Norwich voor bij. De grote trekpleister van de stad is het plein eigenlijk een verbrede straat Tombland, door twee prach tige poorten (Erpingham en Ethelbert) gescheiden van het grootste kathe draalcomplex. Met graftombes heeft Tombland niets te maken. Het was oorspronkelijk het plein waarop het Angelsaksische paleis van de graaf van East-Anglia stond, dat door de Nor- mandiërs'verwoest werd. In de latere middeleeuwen werd hier de jaarlijkse kermis gehouden; het heeft ook dienst gedaan als veemarkt. Hier ontmoetten elkander het volk van Norwich en de geestelijkheid die de kathedraal- en klóosterstad bewoonde; hier werd ook steeds de strijd gestreden in de tijd dat het volk tegen de heren van de kerk in opstand kwam. Het is nu een ruime straat met een chic-ouderwets hotel, antieke vakwerkgevels (schilderachtig krom-getrokken), een stoep met witte reuzenbeelden, een fraai verkeers bureau en verscheidene oud-gerenom meerde eethuizen vlakbij; geen vreem deling of hij brengt enige tijd in Tombland door. Enkele schreden hier 185

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 23