Norwich - „over the Wensum"S Het grote toeristenverkeer in Engeland beter gezegd Gr.oot-Brittannië, om dat Wales en Schotland er een voor name rol in spelen laat de noord oostelijk van Londen gelegen graaf schappen vrijwel ongemoeid. Toch is dit East-Anglia in heel veel opzichten interessant verrassend zelfs. In een stad als Norwich, die zich terecht „city" noemt al is het dan met een kleine c zijn alleen al op het gebied van architectuur voortreffelijke dingen te zien. Vooral nu, in het Monumen tenjaar dat de Britten „Heritage Year" noemen, heeft Norwich recht op onze belangstelling. Wat inwonertal aangaat, is de stad ongeveer zo groot als Groningen. De vergelijking dringt zich als 't ware op, wanneer wij zien hoe het straatbeeld van Norwich verwant is aan het Groningse: een mengsel van provincialiteit en wereldwijsheid, van kleine geschiedenis en grote historie, ruimhartig-intiem, levendig en daarbij van een zekere ingetogenheid. Omtrent de oorsprong van Norwich tasten wij in het duister; waarschijnlijk hadden de Angelsaksen hier een neder zetting (Northwic) op een lage heuvel of oeverbank langs de rivier de Wen- sum. Het dorp breidde zich uit met wijken die Westwic en Coslany werden genoemd. Laatstgenoemde naam is nog verbonden aan een heel oude kerk, St. Mary's Coslany church, met een typisch-saksische ronde toren, in het stadsdeel ten noorden van de rivier. In de middeleeuwen had Norwich een eigen munt en ook veel later nog, onder de regering van koning (onze stadhouder) Willem III. Ten tijde van de Normandische verovering (1066) woonden er 5.500 mensen; het was toen al een echte stad met niet minder dan 25 kerken. De Normandiërs bouw den een stoer kasteel en kort daarop verrees de kathedraal, die nu nog de trots van East-Anglia is. Halverwege de 12e eeuw werd het oorspronkelijke kasteel vervangen door het machtige, breedgeschouderde bouwsel, dat op 184 een hoge „motte" midden in de stad 1. Oude St. Mary's Kerk met ro- maanse ronde toren. staat en het eigenlijke middelpunt vormt, waarom heel het stadsleven draait. Norwich was in die tijd al een bedrijvige stad geworden, een van de belangrijkste van heel Engeland, met veel handel op West-Europa (vooral ook de Lage Landen), die toenam met het klimmen der eeuwen. Wol uit het westen van het land werd hier ver kocht aan duizenden wevers. De in dustrie was veelomvattend: wol, leder, steen en glas. Daarbij kwam een sterk ontwikkeld geestelijk leven door de stichting van een groot aantal kloos ters. Koning Hendrik VIII heeft aan het bestaan van deze religieuze instel lingen weliswaar voorgoed een eind gemaakt, maar nog altijd telt Norwich" binnen zijn (voormalige) muren 31 prachtige oude kerken, die in de tijd van de Tudors grotendeels in de typisch-Engels-gotische „perpendicu- lar"-stijl werden vérbouwd maar waar van de vuurstenen gevels blijven herin neren aan de eeuwen daarvóór. Tegen het eind van de 13e eeuw kreeg Norwich zijn sterke stenen stadsmuur, waarbinnen zich de eigenlijke city over een vierkante mijl uitstrekte een omvang precies zo groot als de huidige „city of Londen". Van deze ommuring zijn nog kleine gedeelten over wélgeconserveerd als boeiende monu mentjes in drukbereden straten van moderne supermarkten en mooi geres taureerde bouwvakgevels. De plattegrond van Norwich is van aanleg eivormig. Een ingewikkeld pa troon van kromlopende straten, vier kante of langwerpige pleinen, vrij steil afdalende stegen, een enkele overdekte passage met winkels eigenlijk moei lijk om er de weg te vinden. Men moet, al dwalende door Norwich en het is prettig lopen doordat tal van straten voor het rijdend verkeer zijn afgesloten steeds het enorme stadskasteel in de gaten houden, dat precies uit het stadshart oprijst. Rondom het kasteel nu een veelomvattend museum, de laatste jaren voortreffelijk gemoderni seerd ligt een fraai en lommerrijk plantsoen: Castle Gardens. Het ver keersplein daaromheen heet Castle Meadow; hier, langs het rondlopende trottoir, staan de abri's van de dub beldekbussen van het stedelijk ver voersbedrijf, die hier hun begin- en eindpunt hebben. Wat terstond opvalt is, dat Norwich's centrum, ondanks moderne toevoeg sels, zijn historisch aspect heeft behou den. Castle Meadow is stukken breder dan een halve eeuw geleden, toen er nauwelijks ruimte was voor twee tram lijnen; maar de gevelrijen zijn stijlvol en harmonisch, old-English en modern naast elkaar zonder te vloeken. Het stadsperspectief wordt niet door toren huizen bedorven; de oude georgiaanse „skyline" met de kerktorens is intact gebleven. Het „nieuwe" stadhuis (van 1938 even conservatief als het Rotterdamse stadhuis, maar geheel van rose baksteen, en veel statiger) tussen de vroeg-15e eeuwse Guildhall en de grandioze parochiekerk van St. Peter Mancroft, vormt een boei ende achtergrond voor de kleurige zee van kraampjes op de markt. De oorlog met z'n vele luchtbombardementen is er langsheen gegaan; nog altijd hoort men van tijd tot tijd dezelfde twaalf kerkklokken- klepelen, die in 1588 de ondergang van de Spaanse Armada vèrköndigden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 22