I Geboortehuis van Menno ter Braak „Men moet alles waarderen waar het thuis hoort" Er kunnen verschillende redenen zijn om een monument te beschermen. In de meeste gevallen geldt voor monu mentenbescherming de. architecto- nisch-historische betekenis. Een typisch voorbeeld van cultureel erf goed zozeer passend in M 75 kan worden genoemd het geboortehuis van de letterkundige dr. Menno ter Braak, dat in Eibergen staat. Om dit te behoeden voor sloop en het te restau reren heeft een aantal particulieren, gesteund door de Bond Heemschut zich nu ingezet. We hebben zo het idee, dat er onder de jongere generatie velen zullen zijn, die zich afvragen: wie is Menno ter Braak. Zo gesteld is de vraag echter helaas niet juist. Immers Menno ter Braak overleed in 1940 bij de inval van de Duitsers in Nederland. Hij was toen 38 jaar. In zijn korte leven heeft hij evenwel een duidelijk stempel ge drukt op de vooroorlogse literatuur, op het culturele gebeuren in ons land. Nauwelijks 25 jaar oud, promoveerde Menno ter Braak. Met E. du Perron richtte hij het befaamde tijdschrift Forum op. Cultuurfilosofisch was hij een volgeling van Nietzsche. Hij had een duidelijke afkeer van valse leuzen en schone schijn. In dit licht viel het gemakkelijk te begrijpen, dat hij een fel bestrijder was van het nationaal-so- cialisme, van het fascisme. Tijdens de laatste jaren van zijn leven was hij letterkundig redacteur van Het Vader land in Den Haag. Zijn verzameld werk verscheen in 1950—51 in zeven delen. Nu zou men kunnen stellen, dat om de culturele betekenis van Menno ter Braak er nog niet dadelijk een reden zou behoeven te zijn zijn geboortehuis in Eibergen te behouden. Maar dat huis heeft een eeuwenoude historie. De heer De Leeuw van het gemeente archief van Eibergen verstrekte ons er de volgende bijzonderheden over. Voor de reformatie was in Grotestraat 56 de r.k. pastorie gevestigd. In 1616 kwam er de eerste hervormde predi kant van Eibergen te wonen: Joh. Palmerius. In 1620 werd deze opge volgd door Th. Rumphius, die tot 1653 aan de kerk verbonden bleef. Rumphius gebruikte het huis van zijn voorganger evenwel niet als pastorie. De archieven geven geen uitsluitsel over degenen die na ds. Pamerius in het nu meer dan 400 jaar oude huis hebben gewoond. In 1835 kan de draad weer worden opgevat. Toen kwam burgemeester C. H. Koentz naar Eibergen. Deze heeft (waarschijnlijk in 1839) het grote voorhuis laten bou wen. In 1856 heeft burgemeester Koentz een nieuwe woning gebouwd in de Grotestraat tegenover zaadhandel Smeenk. Na burgemeester Koentz heb ben hier gewoond dr. F. J. Buckers en dr. Hagens en verder H. Honhof (een orgelmaker) en dr. J. W. G. ter Braak (1866—1898). In 1901 werd het huis betrokken door een zoon van dr. Ter Braak, nl. dr. H. E. G. ter Braak uit wiens huwelijk Menno ter Braak werd geboren (1902). In 1971 werd het huis eigendom van de N.H. Kerk. Het ziet er zeer vervallen uit en het restaureren zal dan ook wel heel veel geld kosten. Tot.zover de heer De Leeuw. Zoals gezegd, een aantal particulieren wil nu trachten het huis te behouden. Het zal niet gemakkelijk zijn, want het komt niet op de beschermde lijst voor. Tot degenen, die zich daarvoor inspan- Foto boven: Het Menno ter Braak-huis omstreeks 1920. Foto onder: Het huis omstreeks 1960. nen behoren de heer H. ter Braak, een achterneef van Menno, en zijn echtge note, mevr. Ter Braak-Van der Leek, die lid is van de gemeenteraad van Eibergen; voorts de voorzitter van de Provinciale commissie van Heemschut in Gelderland, de heer W. W. Hopperus Buma, burgemeester van Warnsveld, alsmede de heer N. P. J. Zeeman, gemeente-ontvanger van Eibergen, te vens lid van de culturele commissie en oprecht bewonderaar van Menno ter Braak. De initiatiefnemers tot het behoud van het geboortehuis van Menno ter Braak zijn zich bewust, dat het, zoals gezegd, niet gemakkelijk zal zijn hun doel te bereiken, maar zij hopen in het land voldoende steun te krijgen, waartoe o.m. ook contact is opgenomen met de PEN-club, de Vereniging van Letter kundigen, de Mij. der Ned. Letterkun de, het Letterkundig museum en de uitgeverij G. A. van Oorschot. v. d. W. 183

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 21