Stadsherstel Amsterdam: Restauratietempo opgevoerd Herenstraat 38. In de Herenstraat/ hoek Keizersgracht bevinden zich ne gen naast elkaar liggende eigendom men van Stadsherstel, die alle gerestau reerd zijn. Toen het tegenover deze rij gelegen fraaie monument nr. 38 in veiling werd aangeboden, werd tot aankoop besloten; prachtige inge- zwenkte halsgevel met Lodewijk XVI- bekroning. Keizersgracht 539, 541, 543/Nieuwe Spiegelstraat 22; een reeds vele jaren verminkte hoek; deels gesloopt. Verder werden nog aangekocht: Ege lantiersgracht 46 en 48, Haarlemmer dijk 53, 55/Vinkenstraat 68 en Regu- In het als steeds goedverzorgde jaarver slag van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel NV lezen we, dat men thans 202 panden in bezit heeft, waarvan er inmiddels 108 zijn geres taureerd. Deze cijfers hebben betrek king op 1974. In 1968 had de maat schappij honderd panden in bezit; in zes jaar is dit aantal dus ruim verdub beld. In haar verslag deelt de directie mee, dat in het kader van M 75 en het 700-jarig bestaan van Amsterdam in 1974 werd besloten het restauratie tempo op te voeren. In dit verband wordt het betreurd, dat het departe ment van CRM de maatschappij heeft moeten mededelen, dat het wat betreft de toekenning van subsidies geen ge lijke tred kan houden met het opge voerde restauratietempo. Een tweede tegenvaller wordt genoemd de omstan digheid dat de provincie Noord-Hol land alle na 1 januari 1975 ontvangen subsidieaanvragen wegens gebrek aan middelen niet meer zal behandelen. „Het klinkt bijna paradoxaal dat een Overheid die enorme bedragen be schikbaar stelt voor werkverruiming, in het bijzonder in de bouwsector, slechts een fractie van deze bedragen bestemt voor subsidiëring van de zeer arbeids intensieve restauratie van monumen ten! En dat in een jaar waarin het herstel van historische binnensteden zo centraal staat! In 1974 werden 23 percelen aange kocht. Daarover vermeldt het verslag een aantal bijzonderheden, waaraan we het volgende ontlenen: Prinsengracht 457-459. Beide huizen zijn gelegen tegenover de plaats waar vóór de demping de Elandsgracht in de Prin sengracht uitmondde, een voor het stadsbeeld belangrijke situering. Dit mede, omdat het belendende perceel op de hoek van de Berenstraat reeds enige jaren geleden door derden werd hersteld. Bovendien werd ons nabij gelegen eigendom 451 gerestaureerd opgeleverd. Men heeft wel eens ge meend dat Joost van den Vondel in Prinsengracht 451 of 457 zou hebben 182 gewoond, maar het staat thans wel vast dat dit in nummer 459 moet zijn geweest. De aankoop van Bickersgracht 30A en Grote Bickersstraat 35 betekenen de eerste eigendommen van de maat schappij op het Bickerseiland. Bickers gracht 30A is een charmant monument uit de empire-periode. Grote Bickers straat 35 is een braakliggend terrein; het zal t.z.t. als invulling van een z.g. gat in de gevelwand in aangepaste stijl worden bebouwd. Korte Keizerstraat 11; architectonisch interessant, aangezien het nog restan ten van een houtskelet bezit met korbelen en sleutelstukken. Prinsengracht 600/Weteringstraat 1; aangekocht op verzoek van het bureau Monumentenzorg, omdat deze panden, hoewel niet voorkomend in het regis ter van monumenten, als goede voor beelden van 19e eeuwse bouwkunst in de gevelrij gehandhaafd zouden kun nen blijven. Nieuwe Herengracht 189: van een halsgevel voorzien. 1. Herengracht 30; door Stadsherstel aangebracht. 2. Prinsengracht 451; door Stadsher stel gerestaureerd Foto's Maarten Brinkgreve liersgracht 63, 65 en 67/Kerkstraat 321 en 323. Gereed kwam de restauratie van Buik- sloterdijk 224, Egelantiersgracht 51-53, Prinsengracht 451, Wetering straat 19. Veertien objecten zijn nog voor restau ratie onder handen. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 20