seum, het eerste provinciale museum in Hongarije. Zoals vrijwel overal elders in Europa waar de Romeinen zijn geweest, is er weinig meer van hun huizen terugge vonden, zodat een duidelijk beeld van de oorspronkelijke vestiging ontbreekt. De Magyaren hebben vermoedelijk weinig meer dan ruines aangetroffen. Van de Magyaarse invloed is in elk ge val meer teruggevonden, ondanks de invasie van de Mongolen, die er blijk baar niet in zijn geslaagd de stadskern, die door sterke wallen werd be schermd, totaal te vernielen. We zullen hier de geschiedenis van Sopron niet verder op de voet volgen. Volstaan we met op te merken, dat het een veelbewogen geschiedenis is ge weest, hetgeen niet zo te verwonderen is, want de streek, waarin Sopron is gelegen, heeft zeer wisselende meesters gekend, zoals koning Laszlo IV (der tiende eeuw), die Sopron tot konink lijke vrijstad maakte en er verschei dene privileges aan toekende. Geleide lijk aan werd Sopron een welvarende stad, waarvan de bevolking voorname lijk van de handel leefde. Reeds in de vijftiende eeuw waren er enige kerken, een hospitaal en een school, die getuig den van de bekwaamheid van de bouw meester, zoals de kloosterkerk van de Franciscanen, de Kerk van de Heilige Geest, de Kerk van St. George en van St. Johannes. De architectuur hiervan trok tot ver in Europa de aandacht, o.m. van Koning Sigismund van Luxemburg, die architecten van Sopron belastte met de bouw van zijn paleizen. Wat later kreeg de gotische stijl uit de tijd van de Duitse keizer Frederik II invloed op de architectuur in en om Sopron. Maar de invloed van verschillende oorlogen hebben het ou de Sopron niet onberoerd gelaten en helaas was dit vooral het geval gedu rende de Tweede Wereldoorlog, toen er van de stad weinig meer dan een ruine overbleef. Eerder, in 1676, werd de binnenstad door een enorme brand vrijwel verwoest, waarbij o.m. de oude kerken en het raadhuis het slachtoffer werden. Ondanks de moeilijke tijden, waarin oorlogen, armoede en gods diensttwisten elkaar afwisselden, werd Sopron telkens weer opgebouwd. De verschillende bouwstijlen volgden el kaar daarbij op. We zeiden het al, de Tweede Wereld oorlog liet weinig heel van Sopron. Bo vendien had de stad duizenden inwo ners door het oorlogsgeweld verloren. Zij, die overbleven, hebben er nadien een erezaak in gezien de oude stads kern te herbouwen. Oude monumen ten werden hersteld en dankbaar werd ook gebruik gemaakt van nieuwe ar cheologische vondsten. Het barokke karakter van de stadskern herinnert in sterke mate aan de gotiek. Het Nationaal Comité voor de Monu mentenzorg heeft in de restauratie van Sopron een zeer groot aandeel ge had en de stad gemaakt tot een belang rijk cultureel centrum, dat jaarlijks door duizenden toeristen wordt be zocht. Zij kunnen beamen, dat de gou den legpenning van Europa Nostra te recht aan deze historische, Hongaarse stad is toegekend.*) De gegevens voor dit artikel zijn ontleend aan een boek over Sopron, samengesteld door György Lórinczy, met een voorwoord van André Csatkai; uitgave Kossuth, Boeda pest. Ook de foto's zijn aan dit boek ont leend. 1. Oude stadswapen. 2. Vooraanzicht van een paleis, dat eens aan de beroemde familie Ester- hazy toebehoorde. 3. De kerk van St. George. 181

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 19