schapsbescherming hier een allereerste eis is, wil men het oorspronkelijke beeld van de streek, waar dat bewaard is gebleven (en gelukkig is het dat, ondanks grove wijzigingen, nog op vele plaatsen), ongeschonden behouden voor de toekomst. Willekeur Wat de bescherming van het veenkolo niale landschap in hoge mate bemoei lijkt, is de geringe ouderdom van de streek, die zodoende overgeleverd is aan de willekeur van de moderne ontwikkelingen. Nergens is een natuur gebied beschermd, nergens wordt een kenmerkend dorpsgezicht beschut, nergens wordt, op een enkel bouw werk als een kerk na, een huis of boerderij voor verval behoed. Juist in dit jonge cultuurhistorische landschap wreekt zich de onvolkomen heid van onze monumentenwet. De negentiende eeuw toch, de periode waaruit de oudste bebouwing groten deels dateert, is, ondanks tekenen van een kentering in dezen, in feite nog steeds vogelvrij, waardoor bij voor beeld in Veendam en Wildervank niet erg lang geleden een aantal karakteris tieke huizen zonder noodzaak werd afgebroken en in Stadskanaal nog onlangs het best bewaarde brugwach tershuis, dat bij de Drouwenermond, werd gesloopt, naar men zei, ter wille van het verkeer. Wat was hier het geval? De ligging van de brug ten opzichte van het huis was sinds de bouw onveranderd gebleven, wat bete kende dat dit gebouwtje, door zijn uit de rooilijn naar voren springende posi tie, het knooppunt van water- en landwegen als het ware strategisch beheerste. Dit werd als belemmerend gezien voor de autorijders en dus werd het huisje, ondanks bezwaren van een actiegroep, het Streekhistorisch Cen trum en Heemschut, zonder meer tegen de vlakte gegooid. Er is nu temidden van rustiek struweel een zitje geschapen, waar niemand gebruik van maakt De monumentenwet voor ziet nog niet in dit soort situaties. Was dit wel het geval, dan zou deze afbraak niet zomaar hebben plaats gevonden en zou men maar niet raak kunnen knutselen en knoeien aan de huizen en huisjes langs de diepen (de schoon heidscommissies laten het op dit punt wel heel erg afweten), waardoor een aanzienlijke hoeveelheid negentiende- eeuwse bouwwerken geruisloos ver dwijnt en daarmee een onmisbaar onderdeel van het typische veenkolo niale beeld. Inventarisatie Het verdient aanbeveling om, vóór er een definitief wetsontwerp komt, een inventarisatie te maken van het bezit aan waardevolle bouwwerken; een boe delbeschrijving, niet alleen volgens cul tuur-historische maatstaven, die van zelfsprekend wel zwaar moeten wegen, maar ook volgens economische en sociale normen. Bij deze laatste zou men dan allereerst in het proces van wikken en wegen de „belevings waarde" van de monumenten moeten betrekken, de houding van de bevol king tegenover deze huizen. Waar monumentenbeschermers de woningen willen handhaven op grond van cul tuurhistorische overwegingen, legt de bevolking ter plaatse vaak een afkeer aan de dag ten opzichte van dezelfde huizen, omdat deze voor haar de versteende zinnebeelden zijn van een tijdperk van grote maatschappelijke en economische noden. Met de opvatting van de inwoners zal men rekening dienen te houden, als men de te beschermen gebouwen in het leven van alledag wil inpassen, een streven toch dat de laatste jaren in steeds breder kring weerklank vindt. Zo kan er, ondanks veel onherstelbare schade, nog veel méér gered worden, indien bij de bevolking en vooral bij de bestuurders de betrekkelijkheid van de „groot-groter-grootst"-filosofie wordt ingezien en de ogen opengaan voor de onmiskenbare schoonheid van het veenkoloniale landschap. C. P. J. v. d. Ploeg, Instituut voor Kunst geschiedenis der Rijksuniversiteit te* Groningen 7. Het Dwarsdiep te Nieuw Buinen, een karakteristiek voorbeeld van het veenkoloniale dorpsbeeld. Van de be bouwing links is niets meer over. 8. Het Dwarsdiep te Nieuw Buinen na de demping. Verderop is de weg tot een uiterst comfortabele breedte gere construeerd. 9. De laatste kilometers van het Stadskanaal te Ter Apel. Op deze vooroorlogse foto is de monumentale bomenrij nog ongerept. In de jaren na de oorlog zijn de kilometers lange bomenrijen in vrijwel het hele veenko loniale gebied geveld voor wegverbre- ding. Bronvermelding foto's: nr. 1, 2, 4, 5, 7, 9: coll. Streek historisch centrum, Stadskanaal, nr. 6: C. P. J. van der Ploeg, Gronin gen. nr. 3: gemeente Veendam. .179

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 17