Op de lijst Uit 25 landen De congresgangers komen uit 25 lan den; in de eerste plaats uit de leden- landen van de Raad van Europa, maar ook o.m. uit landen van het Oostblok. De uitnodigingen voor het congres gingen uit van de Raad van Europa. Dat betekent dat het niet toegankelijk zal zijn voor anderen dan officiële afgevaardigden. Behalve de nationale delegaties, die ofwel geleid zullen worden door ministers (voor Neder land door CRM-minister mr. Van Doorn met dr. Grapperhaus als plaats vervanger) of door hoge regeringsfunc tionarissen, zal een groot aantal inter nationale organisaties een afvaardiging naar het congres zenden. Dat zijn er zo'n veertig; teveel dus om allemaal op te noemen, maar aan de lange lijst ontlenen we: De Europese vereniging van beroepsfotografen, het Centre Europeen de la Culture, Civitas Nostras, de Economische commissie voor Europa, het Europese comité voor de school-tv, de Raad van Euro pese gemeenten, de Internationale Raad van restauratie-architecten, Euro pese padvinders-organisaties, de Inter national Federation for Housing and Planning, de Internationale Federatie van landschapsarchitecten, de Interna tional Union of Local authorities, de UNESCO, de Internationale Unie van architecten, de ICOMOS en Europa Nostra. Uit deze opsomming blijkt duidelijk, dat in oktober a.s. in het RAI-congrescentrum een deskundig en illuster gezelschap bijeen zal zijn om te discussiëren over „Een toekomst voor ons verleden". Nadrukkelijk stelt mr. Brautigam, dat het congres een zekere politieke inslag zal hebben, hetgeen, gegeven het ka rakter van de Raad van Europa, begrij pelijk is. De ministers-leden van de Raad van Europa zullen voor het begin van het congres bijeen komen om een „charter" op te stellen, dat als uit gangspunt voor het congres zal dienen. Uit dit „charter" zal blijken wat de Raad van Europa nu eigenlijk zelf wil ten aanzien van de zorg voor het monumentenbestand. Prins Claus zal het congres openen en koningin Juliana heeft het voornemen de slotzitting bij te wonen, waarin een declaratie zal worden aangenomen, die de toekomstige politiek op het stuk van de monumentenzorg zal vastleg gen. Algemeen congres-voorzitter zal uiter aard Lord Duncan-Sandys zijn. Na de openingszitting zal het congres zich verdelen in werkbijeenkomsten, die elk een onderwerp te behandelen krijgen. Die onderwerpen zijn: In standhouding van de culturele erfenis 174 in verband met stedelijke en regionale planning; Verantwoordelijkheden van plaatselijke autoriteiten en deelneming van de burgerij; sociale problemen van ge i ntegreerde instandhouding; wetge ving en overheidsbeleid; het culturele erfgoed in het jaar 2000; financiële middelen voor de instandhouding en restauratie-werkzaamheden; technische en praktische middelen voor de in standhouding en de restauratie-werk zaamheden. De Fondation Européene de la culture zal op 23 tfktober een aparte zitting houden in de aula van de Universiteit van Amsterdam. De fondatie heeft eigen studies over monumentenzorg gemaakt. Tentoonstellingen Tijdens het congres worden twee ten toonstellingen gehouden. Op 26 sep tember opent een grote tentoonstelling in het Rijksmuseum; deze duurt tot 27 oktober. De expositie bestaat uit in zendingen van de aan het congres Delen van Kampen en Vlissingen zijn door de minister van CRM en de staatssecretaris van Volkshuisvesting en R.O. aangewezen als beschermde stadsgezichten. Het middeleeuwse Kampen bezit mar kante monumenten als Boven-Buiten en Broederkerk, de overblijfselen van vestingwerken met de Koornmarkt- poort (14e eeuw) met hoektorens uit de 15e eeuw, de Cellebroeders- en Broederspoort. Deze historische be bouwing moet gezien worden in sa menhang met de ruimte rond de Burgel met zijn profiel van stoepen, rijbanen en walkanten en het voorna me IJsselfront. Beide genoemde poor ten zijn middeleeuws, maar werden omstreeks 1616 door Thomas Berendtsz verbouwd in renaissance- trant. De aanwijzing van het unieke Vlissing- se waterfront als beschermd stadsge zicht valt bijzonder toe te juichen. Onder de bescherming vallen het Kei- zerbolwerk met rondeel, de muur van Altena en het Oranje-bolwerk met de Oranjemolen, een stenen bovenkruier met stelling uit 1699. Samen met het historische havencomplex en het om de St. Jacobskerk en het Bellamypark gelegen oude stadsdeel vormt dit het karakteristieke beeld van Vlissingen. Zowel in Bergambacht als in Naarden zijn boerderijen uit resp. de 17e en de deelnemende landen en zal in de eerste plaats een overzicht geven van de voorbeeld-steden, zoals die door de Raad van Europa zijn uitgekozen. Een tweede tentoonstelling wordt in het RAI-congres-centrum gehouden en wordt georganiseerd door het Neder landse ministerie van Buitenlandse Za ken. Deze expositie zal een overzicht geven van het Nederlandse monumen- tenbezit. Het is de bedoeling, dat deze tentoonstelling later naar het buiten land zal gaan. Terloops spraken we al over de te maken excursies door de deelnemers. Er zijn er niet minder dan tien uitgestippeld. Nederland en in het bijzonder Amster dam staan een belangrijk congres te wachten. Of het zal slagen is nauwe lijks een vraag. Het is degelijk voorbe reid en de organisatie is in voortreffe lijke handen. •v. d. W. 18e eeuw op de aanvullende lijst van beschermde monumenten geplaatst. Verder kwamen op de lijst panden in St. Michielsgestel en Roden, alsmede vijf panden, een 18e-eeuwse watermo len en de pastorie van de N.H. kerk in Aalsmeer. Eveneens zijn op de aanvul lende lijst geplaatst een monumentaal landhuis in Aerdenhout, gebouwd tus sen 1908 en 1912, een landhuis en boerderij te Beek (Gld.), een boerderij te Hippolytushoef, de hofstede „De Hoorn" in Kesteren, 18e-eeuwse schuur in Zierikzee en de r.k. kerk van de H. Urbanus in Ouderkerk aan de Amstel, omstreeks 1890 gebouwd door Jos. Cuypers, zoon van dr. P. J. H. Cuypers. De lijst van archeologische monumen ten is aangevuld met een terrein in Westerholt (gem. Zwolle), waarin res ten van een 14e-eeuws kasteel, dat met gracht en voorburcht in 1362 werd geslecht. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 12