Amsterdam monumentenstad lenstichting staan, blijven liggen. De proble men die zich in deze voordoen zijn o.m.: Ie de bij de werkgelenheidsob- jecten betrokken departementen werken niet volgens dezelfde me thodieken. Men moet die dus aanpas sen. Dat kost veel tijd met als gevolg, dat vele werken misschienwel de meeste pas in de loop van de tweede helft van 19 75 aangevat zullen wor den. Dit houdt een gevaar in, want termijnoverschrijding wordt niet toege staan! De bedragen die door Sociale Zaken beschikbaar zijn/worden ge steld, dienen vóór het einde van 1975 te worden verwerkt. Dat is t.a.v. monumentenrestauratie een vrijwel on mogelijke zaak. Er lagen bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg wel een aantal plan nen gereed, maar die zijn alle van een tijdstip vóór de injectie van de rege ring. Dat betekent, dat die plannen nu al min of meer verouderd zijn eh dus moeten worden aangepast. Ook dat kost tijd en die is er nauwelijks, het verbod van overschrijding in aanmer king nemende. De haast, die Sociale Zaken wenst op zich verdienstelijk maakt het noodzakelijk in vele gevallen gebruik te maken van aannemers, die niet in restauratie-werk zijn gespecialiseerd. De haast betekent verder, dat er onvoldoende deskundige begeleiding bij de stimuleringsobjecten zal zijn. Toegegeven, in sommige provincies loopt het niettemin redelijk. De hier geschetste problemen mogen voor de regering aanleiding zijn om te overwegen of voor het restauratie-werk niet toch overschrijding van de „fata le" datum zou moeten worden toege staan. Dat het niet bij overwegen moge blijven. v. d. W. Aan de reeks folders van Hollandse monumentensteden, die in samenwer king tussen de Bond Heemschut, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en NCM tot stand zijn gekomen, is er weer een toegevoegd, namelijk een over Amsterdam, waaraan in dit geval het Gem. Bureau Monumentenzorg zijn medewerking verleende. Dit Coca- Cola-initiatief is in het kader van M 7-5 belangrijk gebleken. De Amsterdamse folder wijkt af van de andere; het formaat is twee keer zo groot, zodat op de binnenzijde van de folder een plattegrond uit 1725 van Gerred de Broen kon worden afgedrukt, aange vuld met een plattegrond met straten plan van de 19e-eeuwse stadsuitbrei ding. De grotere omvang van deze Amsterdamse folder laat zich verstaan. De hoofdstad heeft nu eenmaal meer monumenten dan enige andere stad in ons land. In de plattegrond zijn de nummers gedrukt, die verwijzen naar een plaatje en een praatje over de desbetreffende monumenten (de 18 belangrijkste). Gratis verkrijgbaar bij de Amsterdamse VVV-kantoren en de Toverdooswin kels, zoals op het Stationsplein. De Rijnlandse Molenstichting, die reeds 23 molens in beheer heeft, is thans in de gelegenheid de twee molens van de Drooggemaakte Veender- en Lijkerpolder te Rijpwe- tering aan te kopen. Hiermee zal een bedrag van f 60.000,— gemoeid zijn. Om dit aanzienlijke bedrag bijeen te krijgen, zal het bestuur van de molenstichting enige acties ondernemen. Gaarne voldoen we aan het verzoek van het bestuur om belangstellenden op te wekken een bijdrage te geven om de aankoop van beide molens mogelijk te ma ken. Men kan zijn bijdrage storten bij de Algemene Bank Nederland, Leiden; bankrekening van de Rijn landse Molenstichting nr. 56 65 47 163; postgirorekn. van de ABN: 9013. Beide aan te kopen molens zijn z.g. windwatermolens, twaalfkante ste nen vijzelmolens, staande op de Poeldijk nabij Rijpwetering. Het zijn forse molens met een vlucht van 28 m; zij behoren tot de grooG ste poldermolens van Rijnland. Zij werden in 1779—1780 gebouwd en zijn de enige van deze vorm in ons land. Zc zijn dus van groot histo risch belang. Bij de foto's: Rijpwetering, De Lijkermolenste 172

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 10