Dr. C. Kortmann: geschrokken Evenementen kalender Gelderse musea kopere financiering oplevert, waardoor juist een grotere activiteit op het gebied van restaureren mogelijk wordt. Hier botst de maatschappij-beschou wing van de staatssecretaris met de onze. De heer Schaefer houdt er door de bank genomen veel gezonde opvat tingen op na. Daarom spreken we de hoop uit, dat hij het particulier initia tief op het stuk van restauratie niet op een zijspoor zal plaatsen of erger nog „Wat is er in Brabant toch veel verloren gegaan, veel schoons afge broken, overbouwd, verbouwd, wegge drukt, in z'n karakter geschonden. Een groot stuk verantwoordelijkheid daar voor ligt bij mijzelf." Zo sprak onlangs dr. C. Kortmann, voorzitter van de provinciale commis sie M'75, en oud-commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Bra bant, op een bijeenkomst van de Provinciale Vrouwenraad. En hij ver volgde: „Als we toch zelf maar eens wisten wat we gedaan hebben," die zei erg geschrokken te zijn, toen hij een honderdtal prentbriefkaarten uit om- t/m 14 aug. De Hoge Veluwe; rondleidingen door het Jachtslot St. Hubertus; ini. streek- VW, Achterdoelen 1, Ede t/m 16 aug. Epe; fotowedstrijd: het monu ment in de gemeente Epe; inl. WV-kanto- ren Epe en Vaassen t/m 6 sept. Breda; stadsrondwandelingen; inl. en folders gem. informatiecentrum (Gro te Markt) èn VW, Willemstraat 17 t/m 20 sept. Ede; fotowedstrijd, natuur, re creatie en monumenten in gemeente Ede; inl. VW t/m sept. Zutphen; foto-, dia- en filmwed strijd m.b.t. monumenten; inl. Bureau yoor- lichting, Lange Hofstraat 33, Zutphen, ook bij fotohandel en VW t/m 'sept. Amsterdam; stadswandelingen; inl. Bond Heemschut, Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28 t/m sept. Sloten; Frieslands monument in miniatuur; rondleidingen; inl. VW t/m 15 sept. Nieuweschans; tentoonstelling oude prenten enz. t/m 1 okt. Wassenaar; fotowedstrijd; inl. 152 WV het werken min of meer onmogelijk zal maken. Een ieder, die binnen redelijke grenzen, restauratie bevor dert, mag dit niet worden belemmerd of onmogelijk gemaakt. Dat zou in druisen tegen de gedachte van M'75. Hebben we ons hier, behalve instem ming betuigd, ook een enkele kritische kanttekening veroorloofd, gaarne wil len we bij deze beschouwing van de rede van de heer Schaefer, nog één streeks 1950 had vergeleken met het tegenwoordige uiterlijk van Brabant. Hij constateerde intussen, dat er in ons volk toch wel iets aan het veranderen is en met name ook bij .de jeugd: „De jeugd ervaart de verveling van steriele nieuwbouw, zonder krullen, zonder fantasie of verrassing en van de strakke gazons en asfaltpaden. Zij heeft heim wee naar grootmoeders tijd, haar le venskunst in huis, haar inboedel, haar kleding en haar tijdsindeling. De vrouw kan als opvoedster en sfeerschepster en met haar creativiteit op dit door de jeugd aangegeven klimaat inspelen en bewust de verbinding met het voor ouderlijk geslacht cultiveren." Dr. Kortmann komt een woord van waardering toe voor de moed, die hij heeft opgebracht om openlijk te getui gen, dat er ook in Noord-Brabant t/m okt. Valkenburg; bezichtiging rui'ne Ha- zelderhof en van de restauratie van de oud ste toren van de kasteelrui'ne t/m dec. Den Haag, Postmuseum; Nederl. postzegelontwerpen M'75 t/m dec. Eist; bezichtiging Gallo-Romeins museum; inl. J. J. v. d. Horst, St. Maarten straat 18 t/m dec. Amsterdam opent zijn deuren; inl. Westerkerk t/m dec. Oudewater; bezichtiging heksen- waag; inl. waagmeester; N.H. kerk; inl. kos ter; stadhuis; inl. gemeentebode t/m 31 aug. Bergen op Zoom;Tent. Bouwen in Bergen t/m 14 sept. 's-HertogenboschBrab. mu seum: „Brabantse monumenten" t/m aug. Middelburg; rondleidingen t/m aug. Harderwijk; Gelderse expositie t/m 2 nov. Zeist; excursies t/m 27 okt. Otterlo; Rijksmuseum Kröller- Müller; tent. Wederzijdse beïnvloeding van Amerikaanse en Nederlandse architectuur in de 20e eeuw 21 aug. t/m 11 sept. Nijmegen; audio-visuele presentatie 22 aug. Amsterdam; opening van het geres taureerde De Pinto Huis; tent. t.g.v. 300-ja- rig bestaan van de Portugese synagoge 30 aug. t/m 16 nov. Den Haag; gem. mu seum; tent. over Berlage 18 en 19 sept. Orvelte; De Borkerhof; stu diedagen over het landelijk monument, tot 15 sept. Veere; cultuurhistorische ten toonstelling over de Delta en Vlaanderen in de gerestaureerde Grote Kerk waarderende opmerking plaatsen, nl. wjjar hij steun toezegde voor restaura tie van openbare werken, zoals brug gen, sluizen en wallekanten. Die toch vormen een onverbrekelijk geheel met de oude binnensteden en monumen tale dorpsgezichten. v. d. W. op het stuk van de monumentenzorg veel is misgegaan. Zijn opmerking, dat ook aan de vrouw een rol toekomt in het verschaffen van een toekomst aan het verleden, achten we waardevol en verdient ruime aandacht. De Stichting Contact van Gelderse oudheidkundige verenigingen en musea zond ons haar jongste museumgids toe. Het is een eenvoudig uitgevoerde pu- blikatie, maar het bevat in kort bestek niettemin een heleboel wetenswaar digs. Voor velen zal het wellicht een openbaring zijn, in de eerste plaats, omdat het aantal te bezichtigen musea en gebouwen zo groot is. In de tweede plaats kan men er uit leren, dat Gelderland een grote verscheidenheid aan musea bezit; om enkele te noe men: het Historisch museum Grena diers en Jagers (Arnhem), het Afrika- museum (Berg en Dal), het stormramp museum (Borculo) en in dezelfde plaats een museum van de vrijwillige brandweer, het Boerenwagenmuseum (Buren) en in dezelfde plaats het museum der Kon. Marechaussee, een Visserijmuseum in Elburg en in Rozen- daal het Museum van het Internatio naal Kasteleninstituut. De opsomming is verre van volledig; we kozen uit de lange lijst minder bekende exceptione le musea. Dat er ook menig bekend museum in Gelderland is, zoals de Hoge Veluwe, behoeft hier geen ver melding. Wel nog als aanvulling, dat verscheidene historische gebouwen, zo als kastelen en oude boerderijen, die te bezichtigen zijn, in de lijst voorkomen. De gids is gratis verkrijgbaar bij de onderscheidene musea en de VW's, maar kan ook tegen een bedrag van 75 aan postzegels worden besteld bij de directeur van de Stichting Contact Gelderse Oudheidkundige verenigingen en musea, Hogestraat 7, Dieren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 7