Industrie te Waspik Panden Biggekerke Heemschut heeft van GS van Zeeland en de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg geschreven over de dreiging die boven de panden Kerkplein 26 en 27 te Biggekerke hangt. De eigenaar ervan heeft een sloopvergunning aangevraagd om op dezelfde plaats twee hogere panden te kunnen bouwen. Nu gaat het hier om een stuk bebouwing (eind 18e eeuw) dat door zijn architectuur aan het Kerkplein (als ring om de ge restaureerde kerk) niet gemist kan worden. En wat doet zich nu voor? De gemeente Valkenisse heeft destijds Kanaal in Twente De provincie Overijssel is van plan het kanaal Almelo—Nordhorn over te doen aan (elk voor een deel) Staatsbosbe heer en het Recreatieschap Twente. Het waterbeheer zal vallen onder het waterschap Dinkel en Regge dat aan het kanaal diverse „verbeteringswer- ken" wil uitvoeren. En dat laatste roept de bezorgdheid van Heemschut op. Vandaar, dat er naar CRM, GS en de Rijksdienst voor de Monumenten zorg brieven zijn uitgegaan. Daaruit deze passage: „Het kanaal, dat al vele jaren buiten gebruik is, vormt met de omgeving een gebied van grote land schappelijke en natuurwetenschappelij ke waarde. Bovendien telt het vele kunstwerken uit de tweede helft van de vorige eeuw, zoals bruggen en slui zen, die van industrieel-archeologische waarde zijn." Van de kunstwerken zouden er bij de verbetering verschil lende gaan verdwijnen. Heemschut vindt echter dat de kunstwerken op de Monumentenlijst thuishoren, terwijl het kanaalbeheer zodanig geregeld moet worden dat versnippering in (re creatie) functies wordt voorkomen. Gracht te Leiden Heemschut heeft in de loop van de tijd al heel wat bemoeienis gehad met het bestemmingsplan „Herengracht—Zijl gracht" te Leiden. De Bond had (en heeft) daar nogal wat bezwaren tegen. Op een aantal punten is de raad van Leiden daarin meegegaan, maar op an dere kreeg Heemschut z'n zin niet. Daarop volgde handhaving van de be zwaren bij GS van Zuid-Holland. Dit college heeft nu uitspraak gedaan, waarbij het erop neerkomt dat Leiden het plan kan uitvoeren zoals zij zich dat gedacht heeft. Om uit deze materie één kardinaal punt te lichten: de Waardgracht mag worden gedempt. GS En verder: Niettemin heeft de Bond de raad op nieuw gevraagd zich nog eens diep gaand te bezinnen op de consequenties van de bouw van de brug, welke bouw wordt ontleend aan een inmiddels vèr- ouderd bestemmingsplan. Weliswaar gaat het om een provinciaal project, maar Ossenzijl heeft er wel alles mee te maken. Heemschut heeft tegelijk CRM ingelicht en erop gewezen dat de nieu we brug het karakter van het dorp ern stig zal aantasten terwijl daar zeker verkeerstechnisch geen noodzaak toe is. Daar komt bij, dat het gebied rond om Ossenzijl valt onder de voorgeno men bestemming tot nationaal land schapspark, en ook uit dat oogpunt is er dus alles voor te zeggen om het kwaad te keren. De gemeente Waspik is van plan een gedeelte van de Kerkvaartsche Haven te dempen om op de dan ter beschik king komende grond industrievestiging te realiseren. De rest van de haven zal daarbij worden verbreed en ingericht tot jachthaven, met een botenberging in de oude gebouwen van de werf. Heemschut heeft de raad van Waspik laten weten dat hij industrie, zo vlakbij het dorp en de Maasroute, helemaal niet ziet zitten. Waarom een nieuw in dustrieterrein, terwijl er verderop een industrieterrein aanwezig is? Vaart en omgeving vormen, ondanks de minder mooie dijkbebouwing, een passend ge heel in het polderlandschap en een bufferzone tussen het dorp en het be staande industrieterrein. Dat verdwijnt allemaal als de vaart (haven) deels wordt gedempt. En wat is er daarna dan wellicht nog meer mogelijk? in het bestemmingsplan wel de hoogte van de bebouwing geregeld in aanslui ting op wat er aan het plein staat, maar tegelijk de mogelijkheid opgenomen om daarvan af te wijken. Het is onbe grijpelijk dat goot- en nokhoogte in het ene artikel terecht worden beperkt en in een volgend weer gedeeltelijk ontkracht. Vandaar dat Heemschut er voor pleit om beide bedreigde panden op de Monumentenlijst te zetten. erkennen dat het dempen van dit wa ter een verlies voor het stadsbeeld op levert, maar om financiële redenen geven zij de gemeente gelijk. Het op knappen van de gracht zou veel te duur worden, en op de exploitatie van het bestemmingsplan wordt toch al een verlies van 17 miljoen geleden. Heemschut heeft er bij de raad van Diever op aangedrongen het pand Kasteel 22 niet te slopen, maar te restaureren. B. en W. van Wijk bij Duurstede is gevraagd geen bouwvergunning te verlenen voor de realisering van een bar-discotheek aan het Marktplein. GS van Overijssel delen mee dat zij hun goedkeuring hebben onthou den aan het plan tot de bouw van enkele bungalows op het terrein van de historische wasserij te IJsselmui- den. CRM is gevraagd het Möllenhoes bij een boerderij te Stokkum op de Monumentenlijst te plaatsen en dit temeer nu de gemeente Markelo en andere diensten willen meewerken. De raad van Leens is verzocht over te gaan tot het kopen van oude smederij aan de Zuster Westerhof straat. GS van Utrecht is gevraagd niet toe te staan dat er achter de hervormde kerk te Lopik een aula wordt ge bouwd. CRM is gevraagd het Menno ter Braakhuis te Eibergen op de Monu mentenlijst te zetten. Het baggerwerk op de Dinkel is stopgezet in afwachting van nader beraad, na het protest van Heem schut tegen de storting van specie op het Landgoed Singraven te Denekamp. 169

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 24