Heemschut in actie Binnendieze Den Bosch Pand te Gennep Pand te Beilen Eng te Soest Plannen Dordrecht Brug te Ossenzijl De raad van Den Bosch heeft nog geen uitspraak gedaan over het al dan niet terugbrengen van de Binnendieze. De raad vindt dat hierover een nadere studie moet worden gepleegd. In zijn reactie op het ontwerp-bestemmings- plan Sint Geertruikerkhof heeft Heem schut destijds gepleit voor het opnieuw openleggen van een stuk van de Bin nendieze, in combinatie met het her stel van de fundamenten van de Geer- truikerk. B. en W. stelden daar, in hun toelichting aan de raad, tegenover dat dit gezien de noodzaak van een brug en een parkeerkelder ter plaatse weinig effect zou hebben. En dat, ter wijl elders grote delen van het riviertje urgent gerestaureerd moeten worden. In dit stadium evenwel kon de raad niet met B. en W. meegaan. Heemschut heeft B. en W. van Gennep gevraagd zich ervoor in te zetten dat de kern tot rehabilitatieproject wordt aangewezen. Dit, naar aanleiding van de dreigende sloop van het pand Molenstraat 9. Dit pand dateert uit omstreeks 1450 en is wellicht het oud ste van Gennep. Weliswaar staat het op de Monumentenlijst en is een vergun ning tot sloop tot nu toe steeds gewei gerd, maar als er niet op zeer korte termijn wordt ingegrepen is het tot af braak gedoemd. De kippenfokker, die er zijn bedrijf in heeft, ziet niets in restauratie en wil liever een moderne schuur. Heemschut tot B. en W.: Geef hem buiten de stad een ander terrein en laat de gemeente het historische pand kopen en restaureren. De Bond: „Bovendien kunnen wij er bij uw ge meente niet genoeg op aandringen tot behoud van de resterende huizen aan de Oude Houtstraat, het herstellen van de stadsomwalling en het verwijderen van ontsierende, uit nood geplaatste barakken." De raad van Beilen heeft besloten tot wijziging van het bestemmingsplan waardoor het fraai in de dorpsbebou wing passende pand Laaghalen 4 niet gesloopt zal worden, maar weer een woonfunctie zal verkrijgen. Dit, dank zij actie bij en overleg met de gemeen te door Heemschut. Er is een particu lier die het pand zonder subsidie wil restaureren. Zoiets kan in het dorp enerzijds een vreemd element oproe pen, maar anderzijds zijn er veel geval len bekend waarin dit erg prettig is ver lopen. Heemschut vindt wel dat er in de bepalingen tot koop, restauratie en bewoning van het pand een clausule moet worden opgenomen die het de nieuwe eigenaar onmogelijk maakt acties te ondernemen tegen de agrari sche activiteiten in zijn directe om geving. Heemschut heeft ernstig bezwaar aan getekend tegen het ontwerp-bestem- mingsplan „Zuidereng" te Soest. De Soestereng is oorspronkelijk een van de mooiste landschappen in de provin cie Utrecht. De Bond: „Het is al onbe grijpelijk dat de raad van Soest destijds heeft kunnen besluiten om een groot deel van de eng te bebouwen, maar het wekt verbijstering dat met de aantas ting van de eng blijkbaar nog moet worden voortgegaan." Heemschut heeft overigens niet alleen bezwaar tegen de landschappelijke aantasting, maar is het ook helemaal niet eens met de planologische motieven die er ach ter het ontwerp steken. Soest wil na melijk op de Zuidereng, behalve een aantal huizen dat voor de eigen groei van de gemeente veel te hoog is, ook nog eens een groot winkelcentrum met al even omvangrijke parkeerterreinen. Gezien de mogelijkheden op dit gebied in Utrecht, Hilversum en Amersfoort ziet Heemschut dit winkelapparaat niet zitten, evenmin als kantoren. Bij de raad wordt er daarom met klem op aangedrongen de bestaande wijken te versterken en voor een winkelcomplex een bescheiden oplossing te zoeken. V D Roermond „Wij maken zowel tegen de te volgen procedure als tegen de bouwplannen ernstige bezwaren," aldus Heemschut in een brief aan B. en W. van Roer mond. Deze stad wil V D de bouw van een warenhuis toestaan op de hoek van het Munsterplein en de Graaf Gerardstraat, met toepassing van arti kel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (alvast bouwen zonder dat er een bestemmingsplan is). Roermond heeft voor het Munsterplein en om- 168 geving (het meest gevoelige gebied van de stad) al tweemaal een voorberei- dingsbesluit genomen, maar een be stemmingsplan dat het grondgebruik met bijkomende voorschriften regelt is nog steeds niet vastgesteld. Heem schut: „Het verlenen van een bouwver gunning volgens de artikel 19-procedu- re vinden wij in dit geval een oneigen lijk gebruik van dit artikel." Dit omdat, als het warenhuis er eenmaal staat, het bestemmingsplan daar wel bij zal worden aangepast. Bezwaar is er ook tegen de architectuur van het wa renhuis dat een groot deel van de pleinwand zal beslaan. Het gebouw wordt, volgens het plan, ingedeeld in blokken (alles met plat dak) en krijgt een soort galerij met palen op de bega ne grond kortom, een geheel dat wezensvreemd is aan het karakter en de sfeer van het Munsterplein. Destijds heeft Heemschut vraagtekens geplaatst bij enige onderdelen van het bestemmingsplan „Bleijenhoek" te Dordrecht, dat inmiddels door de raad is vastgesteld. B. en W. van die stad komen daar nu in een brief op terug. Op de vraagtekens van de Bond dan, die zijn twijfels had (en heeft) over een dwars op de Vest geplaatst bouwblok en de mogelijkheid om voor de uitbrei ding van het gerechtsgebouw een bouwhoogte toe te staan van maximaal 24 meter. B. en W. wijzen erop dat de Vest ter plaatse een verandering onder gaat om het nieuwe woongebied nau wer in verbinding te brengen met de Spuihaven zonder overlast van door gaand verkeer. In dat kader is het nieu we bouwblok, met toepassing van arti kel 19 WRO, van de grond getild. Wat de uitbreiding van het gerechtsgebouw betreft: daarover is intensief overleg gaande, en wel in zo integrale vorm dat B. en W. wel waarborgen zien dat de uitbreiding in de historische omgeving niet zal detoneren. Als de plannen doorgaan (en de raad van de gemeente IJsselham is er inmid dels mee akkoord gegaan), wordt er te Ossenzijl een grote nieuwe brug ge bouwd. Heemschut heeft daartegen destijds al geprotesteerd, maar de raad heeft dit protest naast zich neergelegd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 23