(f/% Het stadshuis als beeldverhaal ft rem Sis ÜÏ1T H Menselijke en emotionele waarden partout De Nieuwmarktbuurt is gegroeid uit „de Lastage" en uit „die Raemen", beide buiten de middeleeuwse ommu ring gelegen. De Montelbaanstoren werd gebouwd in 1512 nadat de Gel dersen een aanval van het Oosten uit op de stad hadden gedaan. Van de Montelbaanstoren werd een schans aangelegd naar het bolwerk voor de St. Antonispoort (de huidige Oude Schans). In 1585 werd het hele gebied binnen de omwalling gebracht. Gelei delijk aan werd het woongebied. Een bijzonderheid was dat de eigendoms rechten gehandhaafd bleven. De eige naren van de lijnbanen en scheepswer ven behielden hun eigendommen doch moesten zelf straten aanleggen. Dit gebeurde op de grenzen van hun ge bied zodat de huidige structuur nog af stamt van de pré-stedelijke situatie. De bestaande sloten in dit gebied (de Bomen en Bomendwarssloot genoemd naar de eigenaar) werden de huidige grachten. De scheepsbouw ging naar de eveneens aangeplempte eilanden Mar ken, Uilenburg en Rapenburg. In 1644 werd besloten de Lastage nogmaals uit te breiden en wel naar het Noorden door de aanplemping van het Nieuwe Waalseiland. Andere namen waren: „Walenburg" of ,,'t Nieuwland". Er ontstond nu een binnenhaven waar de schepen 's winters konden overwinte ren. Ook het gebied van „die Raemen" werd voor woningbouw bestemd. De bestaande sloot werd de Groenburg wal. Een gedeelte van de Amstel werd gedempt en de Zwanenburgwal aange legd. De industrie van de lakenramen bleef behouden op dit gebied. De Ver- werstraat en de Verwersgracht (de Zwanenburgwal) ontlenen hun naam 164

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 19