Óp de lijst 1. Illustratie uit het boek van ir. Tille- mahet stadhuis van Bergen op Zoom (foto Rijksdienst v. d. Monumenten zorg). 2. Nog een illustratie uit Tillema's boek: interieur van het kasteel Mid- dachten te Rheden (foto: Rijksdienst v. d. Monumentenzorg). heel ziek lichaam. De te hulp geroepen arts moet psychiater, huisarts en veel voudig specialist tegelijk zijn." In een volgend hoofdstuk besteedt Tillema veel aandacht aan het werk van de Bond Heemschut en andere organisaties, die zich inzetten voor de monumentenzorg, een erkenning voor ons en anderer werk (ook dat van de Rijksdienst), waarvoor men alleen maar dankbaar kan zijn in dit waarde volle boek, een cultuur-historisch werk, waarmee we ir. Tillema in de eerste plaats, maar ons volk bijzonder geluk kunnen wensen. (Uitg.: Staats uitgeverij, Den Haag; f 75,--). v.d.W. De Scheepswerf Ceuvel aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam is op de aanvul lende ontwerplijst van beschermde mo numenten geplaatst. Oorspronkelijk schijnt ter plaatse in de 18e eeuw reeds een werf te hebben gestaan, maar in 1867 werd er een andere werf gebouwd met twee over kapte ijzeren scheepshellingen. Bij de overweging de scheepswerf nu op de aanvullende lijst te plaatsen hebben met name die ijzeren overkappingen een belangrijke rol gespeeld. Tot de uitrusting van de werf behoren nog steeds een stoomketel, die in 1895 werd geklonken en die de oudste in ons land is, een stoomlier en een stoomkraan. In de beschikking, waar bij de werf op de aanvullende lijst is geplaatst, is sprake van een „fraai gebouw van eenvoudige, doch harmo nische architectuur en van belang uit een oogpunt van industriële architec tuur". Op dezelfde aanvullende lijst zijn o.m.- boerderijen geplaatst in Den Dungen, Jabeek, Uden, de Hoensbroekse boer derij „Wijngaardshof" (middeleeuwen) en een boerderij in Heeg. In Drogeham kwam een 19e-eeuwse landarbeiderswoning op de lijst, in Heesch een 16e-eeuws adellijk huis, in Drachster Compagnie een kerk en in Katwijk aan Zee een 17e-eeuws vissers huisje. 163

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 18