De Vijverhof een verrijking f/f/r™|) fjuip daar, op de hoek bij de Hofvijver, een stoer en tegelijk stijlvol huis: Buiten hof 3 7. Het vormt letterlijk de hoek: steen van het complex dat de naam Vijverberg heeft gekregen en dienst gaat doen als dépendance van de ge bouwen van de Tweede Kamer. Dit complex bestaat verder uit een aantal omringende en deels eveneens histori sche panden, gegroepeerd rondom een binnenplaats. Daaraan lag eens ook het grafelijk valkhuis, later omgebouwd tot hofstallen. Elke herinnering hier aan is echter in de vorige eeuw uitge wist. ,,'s-Gravenhage, in de'17e eeuw nog een dorp met een cosmopolitische bevolking van gezanten uit verre lan den, zetel van de Staten-Generaal der Zeven Verenigde Provinciën en van het Hof der Stadhouders, is van oudsher beroemd geweest om zijn fraaie hui zen, tuinen en parken en het vertier dat zo'n residentie meebracht. Geluk kig is de oude kern, die Haghe, tot in deze tijd vrij goed bewaard gebleven met het Lange en Korte Voorhout, de Kneuterdijk, het Tournooiveld, de Vij verberg en natuurlijk het aloude Bin nenhof met de grafelijke zalen. Aldus beschrijft ir. H. de Lussanet de 158 1a Sablonière het oude hart van Den Haag. Hij doet dit in een boekwerkje, dat het ministerie van VRO heeft Uitgelezen uitgegeven ter gelegenheid van de In dit artikel gaat het primair om het restauratie van de panden Buitenhof grote hoekpand, waarvan het ingrijpen- 37 en 38. Ir. De Lussanet constateert de herstel enige tijd geleden is afgeslo- dat het, in vergelijking met het Binnen- ten. Het huis werd gebouwd in 1642 in hof, met het Buitenhof bepaald min- opdracht van Capiteyn Wederholt die der fraai is gesteld. Dit eens zo diende in het Staatse Leger. De ont- sfeervolle plein, met de Gevangenpoort werper hiervan is niet bekend, maar als een van de nauwe toegangen, heeft wel vermeldt de historie dat steenhou- sterk aan karakter ingeboet toen de wer Pieter Adriaanszoon 't Hooft en beslotenheid ervan werd doorbroken meester-metselaar Thomas Jasperen ten behoeve van het verkeer. Daardoor Hogendorp het pand neerzetten. Het valt ook nog maar nauwelijks op dat werd een, zeker voor die tijd, kostelijk het Buitenhof eens onafscheidelijk met pand op een van de meest uitgelezen het grafelijk kasteel was verbonden. plekjes van die Haghe, recht tegenover Nu is ook weer niet alles van het oude het stadhouderlijk kwartier en met een Buitenhof verloren gegaan. Zo staat riant uitzicht op het vertier op zowel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 13