Diogenes Haarlem: twee projecten klaar Na een voorbereiding van enige jaren, waarbij liefst 22 instanties moesten worden ingeschakeld, en een bouwtijd van nog eens een jaar, heeft de Haar lemse stichting Diogenes haar parade paardje officieel aan de buitenwacht gepresenteerd, We doelen hier op de twaalf, volledig gerestaureerde, zeven- tiende-eeuwse huizen, recht tegenover het Frans Halsmuseum in het oude hart van Haarlems binnenstad. De stichting Diogenes beijvert zich om het stedelijk verleden op zinvolle wijze levend te houden. Dit betekent dat de stichting zich, zonder winstbejag, in spant historische, maar veelal vervallen panden van de ondergang te redden. De panden worden in eigendom ver worven en onder deskundige, architec tonische zorg gerestaureerd. Ofschoon esthetische motieven wel degelijk een rol spelen, worden de activiteiten van Diogenes niet beheerst door het begin sel van 1'art pour 1'art. Diogenes ver werft en restaureert geen pand, tenzij dit geschikt gemaakt kan worden voor bewoning door particulieren. De z.g. Frans Hals-huisjes, gelegen in het Groot Heiligland, vormen een wel haast perfecte illustratie van wat Dio genes nou eigenlijk wil: achter twaalf bijzonder mooie, historische trapgevels zijn in totaal negentien comfortabele woningen opgetrokken, namelijk vijf gezinswoningen en veertien apparte menten. Het geeft het Groot Heilig land, met zijn Frans Halsmuseum toch al niet Haarlems minst aantrekkelijke straat, een extra dimensie die het vroe ger moest missen, toen zich achter de gevels nog het laboratorium verborg van het St. Elisabeth's Gasthuis. De levendigheid die de straat door zijn herwonnen woonfunctie heeft gekre gen, vormt tevens op een heel specifie ke wijze een stukje van een antwoord op het probleem van de ontvolking van de binnensteden. Hetzelfde geldt in niet mindere mate voor een tweede project van Diogenes dat is gereed gekomen: het pand Ge dempte Oude Gracht 60. Ofschoon eveneens zeventiende-eeuws, is het toch weer een heel ander huis dan die welke men aantreft in het Groot Hei ligland. Het is een majestueus pand, waarin met het oog op het streven naar betaalbare huren op de be nedenverdieping een advocatenkantoor zal komen. Het huis telt voorts vier ge zinswoningen. In de tuin is een achter huis opgetrokken. Met dit alles heeft de stichting haar kruit nog niet verschoten. Zo over weegt de gemeente Haarlem voor het eerst overigens sinds in 1969 Dio genes werd opgericht de stichting een pand aan het Spaarne te schenken. De Frans Hals-huisjes, strak en geres taureerd in het gelid. Paradoxaal genoeg twijfelt Diogenes eraan of het dit aanbod wel kan accep teren, omdat het pand in hoge mate verpauperd is en dus de restauratiekos ten bijzonder hoog zullen zijn. In totaal beschikt de stichting nu over 36 wooneenheden. Over verschillende nieuwe projecten worden op het ogen blik onderhandelingen gevoerd. Dioge nes heeft dus voorlopig voldoende werk voorhanden. Ook aan potentiële bewoners heeft de stichting geen ge brek. De inschrijvingsprocedure is voorlopig stopgezet. Er zijn nog onge veer tweehonderd wachtenden. 157

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 12