Huizenbeurs nam vla De bulldozer schuift verder of de verande ring van het landschap. Deze lange titel dekt een map reprodukties van schilderijen door Jörg Müller in het zich (ook) in Zwitserland vervuilende milieu. Ze zijn gemaakt tussen 1953 en 1972 en geven, ondanks de knappe compositie en de boeiende kleuren een trieste indruk, blijk gevend van een ontwik keling in de moderne maatschappij, waarin natuur en landschap meer en meer in het gedrang komen. Voor de Nederlandse uit gave schreef Jan Terlouw een voorwoord. (Uitg. Heuff, Nieuwkoop: f 22,50). De Romaanse kerkbouwkunst in de Neder landen. Prof. dr. E. H. ter Kuile, die vele jaren verbonden was aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, heeft .vele publikaties op zijn naam staan. Grote bekendheid genieten zijn vijf delen van de Geïllustreerde monu mentenbeschrijving. Dit werk en vele ande ren kenmerken zich door het technisch karakter, maar prof. Ter Kuile weet ook voor de niet-deskundige op boeiende wijze te schrijven over (kunsthistorische) architec tuur. In het thans verschenen boek treffen we een mengvorm aan van het technische detail en de romantiek, die met name in oude kerken schuil gaat. Zij die belangstel ling hebben voor kerkbouw hebben in dit fraai uitgegeven werk een voortreffelijke leidsman. Veel foto's en tekeningen van plattegronden verhogen de aantrekkelijkheid van dit boek. (Uitg. De Walburg Pers, Zutphen; f 35,— Klokkenspelkunst in Gelderland Een wat omvang betreft bescheiden boekje, samengesteld door Rinus de Jong, docu mentalist van de Nederlandse Klokkenspel vereniging. Zoals de titel aangeeft, beperkt het werkje zich tot Gelderland in welke provincie tijdens de oorlog nogal wat ver nield of geroofd is. Het werkje geeft een technisch en historisch inzicht in de drie categorieën klokkespelen: beiaard, automa tisch klokkenspel en voorslag. Een kaartje geeft de vindplaats aan en voorts zijn er wat foto's in opgenomen. (Uitg. De Walburg Pers; f 5,—) Bergen dorp vol monumenten Dit boek is verschenen in opdracht van de Vereniging Nieuw Bergen. Oorspronkelijk was het een in 1973 aan het gemeentebe stuur aangeboden rapport, bevattende een inventarisatie van 115 objecten: oude pan- den, grenspalen, wegen, sloten, bruggen, enz. De uitvoerige tekst, met veel geschiede nis en architectonische bijzonderheden, is van Frits David Zeiler, met medewerking van N. J. Peereboom en A. Verwey. Bram Schalekamp maakte de foto's. Het oudst Een karakteristiek huis te Bergen: het Sterkenhuis. In dit museum wordt in het kader van M 75 een expositie gehouden. beschreven gebouw is de rui'nekerk (14e eeuw), maar het karakter van het boek, dat een inventarisatie wil zijn, bepaalt zich niet tot het verleden, maar ook tot de heden daagse architectuur en planning. Er is ten slotte eveneens aandacht aan de archeologie van het kunstenaarsdorp besteed. We kun nen ons voorstellen, dat de inwoners van Bergen bijzonder ingenomen zijn met dit boek, dat echter ook voor de vele toeris tische gasten een plezierige gids moet zijn. De Bussy-Ellerman Harms B.V. Amsterdam komt waardering toe voor de voortreffelijke typografische verzorging. (Uitg. Arcanum, Amsterdam) Voor Huize van de Kasteele te Zutphen wordt een nieuwe bestemming gezocht. Sedert 1930 heeft de Vereniging Pro Senec- tute er een harer bejaardentehuizen ge vestigd, doch door het betrekkelijk gering aantal bewoners en de eisen ingevolge de wet op de bejaardenoorden, die dit aantal nog zouden doen slinken, wordt verdere exploitatie te bezwaarlijk. Het gebouw is in oorsprong vermoedelijk een middeleeuws bijgebouw van het Graven kasteel, en werd in 1568 tot weeshuis afgestaan en daartoe vernieuwd of ver bouwd. Het weeshuis bleef daar een eeuw gevestigd. Het gebouw is centraal gelegen, aan het fraaie plein 's Gravenhof, waar zich ook de grote kerk en het stadhuis bevinden. Het heeft een statige entree en aan weerszijden mooie zalen, resp. 7x9m en 6x9 m, voorts beneden 4 en boven 10 vertrekken apart woonhuisje bij de toegang in het hek. Een inwendig met het hoofdgebouw ver bonden vleugel, voormalig koetshuis, telt nog op begane grond en verdieping een 15-tal vertrekken. Dit deel kan in één bestemming met het hoofdgebouw opge nomen worden. Het kan ook afgescheiden en tot woningen ingericht worden. Het geheel, dat uiteraard op de monumen tenlijst staat, is in goede staat van onder houd en van centrale verwarming voorzien. Het hoofdgebouw resp. het complex heeft geschiktheid voor representatieve ontvangst en vergaderzalen met veel kantoorruimte voor expositie-doeleinden. Het gebouw is belendend aan Hotel 's Gra venhof, van waaruit alle diensten op horeca- gebied verleend kunnen worden 't zij in het hotel, 't zij in Huize van de Kasteele. Voor inlichtingen wende men zich tot Stichting Wijnhuisfonds, IJsselkade 21 te Zutphen, tel. 05750 - 1 63 40.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 33