Boekbesprekingen Onder redactie van J. E. van der Wielen De oude kerk te Zeist. Geschiedenis wordt lang niet altijd door historici beschreven. In elk geval overkomt het ons ten minste nog al eens, dat we boeken onder ogen krijgen met een historisch onderwerp, waarvan de auteur eigenlijk een amateur is. En dat zijn dan vaak niet eens de minst leesbare historische werken. Zo'n publikatie is de studie over de Oude kerk te Zeist, waarvan wijlen de heer H. J. van Eekeren de grondlegger is. De heer van Eekeren was leraar in de biologie, die jarenlang president-kerkvoogd van de her vormde gemeente in zijn woonplaats is geweest en die zich in die hoedanigheid kennelijk bijzonder aangetrokken heeft ge voeld tot de geschiedenis van zijn gemeente en het godshuis dat hij beheerde. Hij heeft daarover veel gepubliceerd en nog tijdens zijn leven stelde hij deze publikaties en zijn verzameling aantekeningen ter beschikking van de archief- en studiecommissie van de Van de Poll-stichting met het doel een en ander in een boekwerk te verzamelen. Het eerste deel er zullen nog drie volgen is nu verschenen en daarin worden achtereen volgens behandeld: het oude kerspel van Zeist, de oude kerkwegen, de kerkheuvel, het kerkhof, zwerfstenen en ten slotte de 148 houten kerk(en), die aan de bouw van de tufstenenkerk uit 1180 is, resp. zijn vooraf gegaan. Men is in dit eerste deel nog niet toegekomen aan een beschrijving van het tegenwoordige neo-gotische kerkgebouw, dat in de jaren 1841 1843 verrees; die komt met aansluitende wederwaardigheden in volgende delen aan de orde. Dit eerste deel geeft echter reeds blijk van gedegen studie, voorzien van vele voetnoten. Meer dan dertig platen, deels situatie-schetsen, zijn aan het boek toegevoegd, met een toelichtende beschrijving. (Uitg. Van de Poll-stichting; f 14,50; verkrijgbaar in de boekhandel of voor f 16,—, over te schrijven op nr. 55 86 18 049 van de ABN Zeist t.b.v. genoemde stichting). West-Frieslands Oud en Nieuw. De 41e bundel van het historisch genootschap ,,Oud West-Friesland" bevat geen materiaal op monumenten betrekking hebbende, maar behandelt een aantal onderwerpen over de streek uit vroeger tijden. Munten- en penningverzamelaars zullen er veel lezens waardigs in vinden over de Westfriese munt. Kijk op kastelen. Door alle tijden heen zijn kastelen afgebeeld. Deels zal dat wel hebben samen gehangen met het romantische waas om deze bouwwerken. Kastelen dienden bovendien vaak als middelpunt of achter grond van een verhaal. Hoe dit zij, we hebben er vele tekeningen, gravures, etsen en schilderijen aan te danken. Menig kunste naar voelde er zich toe aangetrokken. A. I. J. M. Schellart, de directeur van de Neder landse kastelenstichting en stichting Kaste len Documentatie, somt er in dit boek een groot aantal op met de opmerking, dat niet alle kunstenaars die kastelen tekenden of schilderden de bedoeling hadden ze natuur getrouw uit te beelden. Moderne kunste naars, zo zegt de schrijver, houden zich voor zover ze figuratieve kunst scheppen nauwelijks met het onderwerp „kastelen" bezig. Er zijn echter uitzonderingen, zoals Willem Hofker hier te lande en Steven (Wilsens) in België. Piet Hein Zijl uit Zaandijk is een jongere, die min of meer als een verrassing, ook door „het" kasteel is gegrepen en daarvan op knappe wijze blijk geeft in een serie schetsen, die hij in 1974 maakte. Schellart bundelde ze met een korte toelichting. Met hem zijn we van oordeel, dat Zijls' werk treft door rake pentekenin gen, met een soms enigszins dromerige sfeer van situatie, romantiek en soms vergane glorie. Een fijnzinnig album. (Uitg. Waan- ders, Zwolle: f 14,90). De kerk te Zeistgetekend door J. Richter.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 32