Geeregebied Middelburg Plannen Zuidhorn Hotel te Amsterdam Stoepwoningen Sliedrecht En verder is omstreeks de eeuwwisseling gebouwd, maar van oorsprong stond er al een oudere villa aan de beek. Heemschut houdt de raad van Almelo nogmaals voor dat maar al te vaak blijkt dat zo'n besluit tot sloop, zoals hier is genomen, later diep wordt betreurd. Nu overal het inzicht groeit dat huizen als Beeklust van onschatbare waarde zijn voor de leefomgeving, stemt het besluit van de raad des te treuriger. Bovendien is er in Twente, al zoveel verloren gegaan. Heem schut dringt er bij de raad op aan alsnog een flexibele opstelling in te nemen en Huize Beeklust van de slopershamer te redden. Nu een grootwinkelbedrijf zich heeft teruggetrokken, is de herbouw van het Geeregebied te Middelburg opnieuw in be raad. Als de plannen anders komen te liggen dan eerst was gedacht is het dan (vraag van Heemschut) mogelijk de verbreding van de Koestraat en de bouw van een Geereberg te laten vervallen? Antwoord van B. enW.: Het tracé Koestraat-Geerebrug is, ervan uitgaan de dat het Geeregebied niet of nauwelijks autoverkeer zal kennen, zondermeer nodig om het gebied te ontsluiten. Er is echter méér. Het tracé is óók noodzakelijk om doorgaand verkeer uit de binnenstad te weren, het autoverkeer in de kern van de binnenstad te beperken en de aanleg van voetgangers-winkelstraten mogelijk te ma ken. Heemschut heeft de raad van Zuidhorn gevraagd zich nog eens te bezinnen op het komplan, en dan vooral op de consequenties daarvan. Het plan houdt in dat er een kleine dertig, veelal aardige huisjes moeten verdwij nen om aldus ruimte te krijgen voor de aanleg van een derde parkeerplaats. Heem schut acht dit motief strijdig met een van de uitgangspunten van het plan, namelijk be perking van het autoverkeer. De Bond vraagt zich bovendien af of Zuidhorn nog wel meer parkeerruimte nodig heeft, nu bepaald is dat de plaats vrijwel niet meer dient te groeien. Vraag van Heemschut: Zijn de mogelijk heden om het hele gebied te renoveren eigenlijk wel uitputtend onderzocht? Met vele anderen heeft Heemschut zich gekeerd tegen de plannen voor de bouw van een hotelcomplex aan het Kleine Gartman- plantsoen en de Weteringschans te Amster dam, bij het Leidseplein. Er komt daar straks ruimte vrij als het oude Huis van Bewaring buiten gebruik kan worden ge steld, in verband met nieuwbouw bij het Amstelstation. Om de bouw van het hotel mogelijk te kunnen maken zou echter ook het Paradiso-gebouw moeten worden ge sloopt. Alle actie tegen het project (van Bouwes uit Zandvoort) heeft ertoe geleid dat B. en W. hun voorstel om de grond te verkopen, hebben teruggenomen en op nieuw in beraad zijn gegaan. Bezwaren van Heemschut tegen het ontwerp voor het complex: veel te massaal en een grote inbreuk op de uiterlijke verscheidenheid die het gebied nu kenmerkt. Daarbij zou af braak van het neo-romaanse Paradiso een groot verlies betekenen. Heemschut vraagt de raad om de mogelijkheid te scheppen voor dit unieke stuk stad een passende en levendige oplossing te bereiken, waarbij de bestaande waarden gehandhaafd blijven. Naar aanleiding van Heemschuts pleidooi voor rehabilitatie van de in het plan „Oost- wijk IA" gelegen stoepwoningen te Slie drecht hebben B. en W. van die gemeente een positief geluid laten horen. Het college stelt dat een van de doelstellingen bij het ontwikkelen van een bestemmingsplan juist is om elementen, die waardevol en kenmer kend zijn voor het karakter van het gebied, zoveel mogelijk te handhaven. Dit temeer, omdat het hier gaat om de laatste concentra tie van stoepwoningen. De suggestie van de Bond om tot een rehabilitatiegebied van voldoende grootte te komen door andere stoepwoningen en aangrenzende dijkhuizen in het bestemmingsplan „Oostwijk IA" te betrekken, hebben B. en W, om advies aan de stedebouwkundige voorgelegd. Overigens zal het ontwerp-bestemmingsplan in ruim verband ter discussie worden gesteld, waar bij het college wat betreft de stoepwoningen en stoepen denkt aan inschakeling van de direct betrokkenen, eventueel via een belan gengroep. Heemschut zal op zijn beurt graag meedenken in de ontwikkeling van de plannen. B. en W. van Kerkwijk delen mee dat de raad, naar aanleiding van Heemschuts bezwaarschrift tegen het ontwerpbestem- mingsplan „De Heuven" te Gameren, de beslissing over het ontwerp voorlopig heeft uitgesteld. Heemschut heeft B. en W. en de raad van Hengelo (O) dringend gevraagd geen overhaast besluit tot afbraak van Hotel Deters te nemen. GS van Utrecht is gevraagd geen toestem ming te verlenen voor de bouw van een aula achter de historische hervormde kerk te Lopik. Heemschut heeft Waddinxveen toege zegd alle medewerking te verlenen bij het opstellen van een nieuwe inventarisatie van wat karakteristiek in deze gemeente is. B. en W. van Veere delen mee dat er ten noord-westen van de stad geen recreatie- strand komt (Heemschut had daar veel bezwaar tegen), miar alleen de oever verdediging zal worden verstrekt waarna het strandje een bestemming krijgt die aansluit bij de aanwijzing van Veere tot beschermd stadsgezicht. Links, voorbij het Hirschgebouui, is het hotelcomplex gepland dat in Amsterdam veel verzet heeft opgeroepen. 147

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 31