Heemschut in actie Boerderij Sondel Plannen Dordrecht Specie uit Dinkel Hofje te Schiedam Bolwerk te Zutphen Posthuis Hoeven Beeklust te Almelo De raad van Gaasterland heeft een bestem mingsplan voor Sondel vastgesteld. Dit plan zou het geheel in afwijking van wat de gemeente eerst stelde mogelijk moeten maken om op de plaats van of vlakbij de grote kopgevelboerderij midden in het dorp woningen te bouwen. Heemschut heeft prompt hiertegen geprotesteerd bij GS van Friesland. Dit college heeft de Bond gelijk gegeven. Het deelt mee: ,,Naar onze mening dienen de dominerende functie van de monumentale boerderij in het dorp en het open karakter van het omliggende terrein, dat visueel bij deze boerderij hoort, te worden gehandhaafd. De gemeente Dordrecht heeft plannen om in het gebied van de Grote Markt 120 wonin gen in vier en vijf lagen te bouwen. Dit, met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Als Dordrecht daarin z'n zin krijgt wordt er al gebouwd terwijl het bestemmingsplan voor Grote Markt en omgeving nog in voorbereiding is. Heemschut heeft daartegen bij B. en W. ernstig bezwaar aangetekend. Vooral ook, omdat de rechtszekerheid voor de burger, zoals die is vastgelegd via de inspraakproce dure van het bestemmingsplan, sterk wordt beknot. Heemschut vindt het bovendien hoog tijd dat Dordrecht z'n zeer verouderde saneringsplan voor de stad over boord zet en voor het (kwetsbare) gebied van de Grote Markt met een bestemmingsplan komt waar in de nieuwe inzichten van rehabilitatie en stadsvernieuwing zijn verwerkt. De voorge nomen bouwhoogte van vier en vijf lagen valt direct al buiten de aanvaardbare schaal voor dit gebied. Heemschut heeft zowel aan GS van Overijs sel als aan het waterschap Regge en Dinkel een telegram gestuurd. Daarin spreekt de Bond zijn ernstige verontrusting uit over het feit dat grote hoeveelheden grondspecié uit de Dinkel worden uitgestort op de kostelijke natuurterreinen van het landgoed Singraven bij Denekamp. Het dagelijks bestuur van het waterschap heeft Heemschut daarop meege deeld dat vooral de Benedendinkel de laatste jaren dermate verzandde dat de waterafvoer werd belemmerd. Daar moest iets aan gedaan worden. Daarbij heeft het water schap met opzet een zandzuiger ingescha keld, om aldus de fraai begroeide oever'van 146 De villa Ketjen op het oude bolwerk te Zutphen. Zij wordt, als de plannen door gaan, gesloopt. Daarna wordt het bastion ook niet in ere hersteld, doch bebouwd met woningen. de Dinkel zoveel mogelijk te sparen. De vrijkomende specie kon steeds met instem ming van de grondeigenaars worden gebor gen, tot het werk het landgoed Singraven (van de Edwina van Heekstichting) bereikte. Die stichting maakte, aldus het waterschap, moeilijkheden. Het waterschap geeft Heem schut overigens de verzekering dat het met alle belangen rekening wil houden, niet in het minst met die van natuur- en landschaps- schoon. De kans bestaat dat de woningen van het Hofje De Schotse Poort te Schiedam worden gesloopt. Heemschut heeft B. en W. daar over geschreven. De Bond zal een eventuele sloop ernstig betreuren, mede omdat het hier gaat om een van de laatste hofjes van Schiedam. Heemschut: ,,Deze woonvormen worden door steeds groter wordende groe pen gewaardeerd. Dat is begrijpelijk omdat ze ideaal zijn voor alleenstaanden. In vele plaatsen hebben de hofjes dan ook een nieuwe inpassing gevonden. Naar onze me ning is het ook in Schiedam mogelijk het hofje te restaureren en rendabel te verhu ren". In hun antwoord beperken B. en W. zich tot demededelingdathethofje eigendom is van een bouwbedrijf dat inderdaad sloping overweegt. Heemschut kan het beste zo snel mogelijk met dat bedrijf contact opnemen. Enige tijd geleden heeft de raad van Zut phen het plan aanvaard om het voormalig Katholiek Ziekenhuis op het oude bolwerk aan de Martinetsingel, IJsselkade en Kuiper straat te slopen en op de vrijkomende gronden 58 woningen te bouwen. Direct in het begin al heeft Heemschut tegen deze ontwikkeling geprotesteerd en vooral ook gepleit voor het behoud van de villa Ketjen uit 1870, een karakteristiek pand dat tot het ziekenhuiscomplex behoort. De raad had hier evenwel geen oren naar, en daarom heeft de Bond de kwestie nu voorgelegd aan GS van Gelderland. Heemschut: ,,Het vrij komende perceel grond maakt deel uit van het oude bastion en is daarmee onderdeel van de historische vestingwerken. De sloop van het ziekenhuis is een unieke kans om de planologische fouten, die destijds zijn ge maakt door het bastion te bebouwen, ongedaan te maken en het bastion z'n historische karakter terug te geven". Niet alleen Heemschut, maar ook de Stichting Menno van Coehoorn heeft GS gevraagd de plannen van Zutphen te keren. Het oude posthuis te Hoeven, waarvoor Heemschut actie heeft gevoerd, gaat toch verdwijnen. Het ministerie van CRM heeft toestemming gegeven het pand, dat op de Monumentenlijst staat, af te breken. Bij CRM hebben de volgende overwegingen een rol gespeeld. Het voormalig posthuis ver keert in een zo slechte staat, dat direct maatregelen noodzakelijk zouden zijn om het verval te keren. Bovendien moet er een passende bestemming komen. Het geld om de hoge kosten van restauratie te dekken is er echter niet en een bestemming, die een redelijke exploitatie mogelijk zou maken, al evenmin. De eis van CRM is wel dat de ingangspartij van het posthuis behouden en opgeslagen wordt. Ondanks het feit dat de raad van Almelo tot sloop heeft besloten geeft Heemschut zijn actie voor het behoud van Huize Beeklust nog niet op. Het gaat hier om een karakteris tiek huis dat, in harmonie met het omrin gende park, gerekend kan worden tot het weinige historische dat Almelo nog rest. Het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 30