Het Kerkplein van Rijsenburg r f;" 1/ In de gemeente Driebergen-Rijsenburg ligt een uniek halfrond pleintje uit 1810 met in de as een R.K. kerk, het geheel ontworpen door de architect A. Tollus. Het is het enige gerealiseerde stukje stedebouw in Nederland uit de Napoleontische tijd. Het ligt er verkommerd bij en fungeert als parkeerter rein. De classisistische kerk vertoont ernstige mankementen. De Rijsenburgse beeldhou wer Wim Harzing ijvert al jaren voor verbetering van de toestand (Jaarboek Oud Utrecht 1952 p. 117, Maandblad Oud Utrecht 1973 p. 66). In de Stichtse Courant van 20 februari jl. formuleert hij een aantal verlangens; hij besluit zijn artikeltje met: Het glanspunt van mijn leven is geweest, dat ik de restauratie van Sparren- daal' heb mogen zien voltrekken. Dit stemt mij tot dankbaarheid. Ik hoop echter óók nog te mogen beleven al heb ik niet nóg eens 26 jaar de tijd de revalidatie van ons Kerkplein, dat er thans zo troosteloos bij ligt, zo verloederd is. Indien dit, voor zover mogelijk, weer in zijn oude luister zou kunnen worden teruggebracht, zodat het gehele plein als etalage gaat werken voor daar gevestigde zaken, dan zou ik kunnen verzuchten: ,Laat nu, o Heer, uw dienaar gaan in vrede'". Na deze publikatie schreef hij mij onder staande noodkreet", die ik meen niet beter te kunnen steunen, dan door daaraan indringend geformuleerd als hij is zoveel mogelijk bekendheid te geven. Noodkreet De heer Harzing schreef: ,,Ten einde raad, zou ik haast zeggen, kom ik bij u aanklop pen, want we worden van het kastje naar de muur gestuurd, 't Gaat om Kerk en Kerkplein van Rijsenburg. In de Stichtse Courant van 20-2 kunt u zien, wat we als minimum verlangens ten aanzien van het Kerkplein vragen. Wat de Kerk betreft (beschermd monument) heeft dit tot heden geen enkel effect gesorteerd. Subsidie voor herstel is aangevraagd en toegezegd, maar tot heden nog steeds niet gerealiseerd. Van 1968 uitgesteld tot 1970, toen tot 1973 en thans is het 1975, het 'f> - 'fr monumentenjaar! Nu is er echter nog geen subsidie te bekennen. De Kerk staat bij het leven te verrotten. Een functionaris van de Rijksdienst is pas nog eens komen inspecte ren. Er werd uit nood geadviseerd om de delen van de toren maar te slopen(! met het oog op het gevaar van afvallende stukken. Kortom 't is om hopeloos te worden. Je wordt van hot naar her gestuurd en als niet ingewijde sta je daar dan maar! Mijn vraag aan u is nu: Kunt u ons niet eens schrijven, welke procedure er gevolgd zou moeten worden om schot in de toestand te krijgen? Op de t.v. bij een interview met staatssecretaris Schaefer, viel het woord ,procedure-chaos'. Daar zitten we hier ook midden in. Er moet toch een manier zijn om daar uit te geraken. Het zou een onherstel baar verlies betekenen indien dit unieke geval van Kerk en bijbehorend plein, ,aus einem Gusz' in volle Empirestijl gebouwd, verloren zou gaan. In Nederland vindt het zijn weerga niet, er werd immers vrijwel niets gebouwd in de jaren rond 1810. Er is al zoveel vernield en gesloopt, laten we dit mooie dorpskerkje, als enig specimen uit die tijd, toch trachten voor ondergang te behoeden. Helpt u ons met uw raad en advies." prof. dr. ir. C. L. Temminck Groll Noot: De redactie heeft gaarne plaatsruimte gegeven aan het stukje van prof. Temminck Groll en de hartekreet van de bejaarde beeldhouwer Harzing. 143

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 27