De Bond had een goed jaar Algemene ledenvergadering Twee veteranen ontvingen de Ton Koot-penning Het was een zonnige zomerse dag 21 juni waarop de Bond Heemschut zijn jaarlijkse algemene ledenvergadering in Utrecht hield. Het zal hieraan wel te wijten zijn geweest, dat het aantal aanwezigen niet zo groot was als vorige jaren het geval was. Men conclu- dere hieruit intussen niet, dat het Heem schut aan belangstelling ontbreekt. Het tegendeel is het geval; het werk neemt bijna beangstigend toe, waarvan een der leden zó doordrongen bleek, dat hij meende er goed aan te doen de bestuursleden te waarschu wen niet te veel hooi op de vork te nemen. Alvorens tot afhandeling van de formele agenda-punten over te gaan, kwam voorzit ter dr. R. Hoegen met een verrassing. Hij richtte zich namelijk tot twee veteranen, de inmiddels afgetreden technische adviseurs van de Bond, de heren F. Ottevangers en Ch. C. v. d. Vlis om hen te huldigen voor het zeer vele en bovenal verdienstelijke werk, dat zij con amore in het belang van de Heemschut-gedachte gedurende vele jaren hebben verricht. In het kort schetste dr. Hoegen beider loopbaan en enkele hoogte punten van hun werk voor Heemschut. Zo zorgde de heer v. d. Vlis o.m. voor de restauratie van de Waalse Kerk in Haarlem en was hij o.m. lid, resp. voorzitter van de schoonheidscommissie in Leeuwarden, voor zitter van de Commissie Stad en Dorp in Friesland en lid van de monumentencommis sies van Den Haag en Blaricum. De heer Ottevangers redde de 17e-eeuwse kerk in Volendam, speelde een belangrijke rol bij het voorkomen van het dempen van de grachten in Alkmaar en bij het voor komen van de bedreiging van de Beemster. Dr. Hoegen prijsde zich gelukkig, dat hij beide oud-adviseurs als blijk van grote waardering voor al hetgeen zij in het belang van Heemschut hebben verricht, de Ton Koot-legpenning mocht overhandigen, een geste, waarmee de algemene ledenvergade ring van harte instemde. Mede voor de heer Ottevangers sprekende, bedankte de heer v. d. Vlis voor de onderscheiding, die voor hen een bijzondere waarde heeft, omdat er de beeldenaar van Ton Koot op voorkomt, met wie zij zo vele 138 jaren nauw hebben samengewerkt. In zijn dankwoord betrok de heer v. d. Vlis ook hetbureau". Ontwikkeling In zijn openingswoord gaf voorzitter dr. Hoegen een beknopt overzicht van de ontwikkelingen binnen de Bond. Met de toenemende problemen die zich bij de monumentenzorg voor doen, kwam de- noodzaak voor het D.B. én het A.B. om meer te vergaderen dan voorheen het geval was. Het korps „technische adviseurs" is thans vrijwel compleet. Het aantal corres pondenten in den lande werd begonnen met 120 en telt nu al 170 personen. Met het Woudrichemproject verloopt het nu vlot. In september a.s. zullen de eerste van de dit jaar gereedkomende woningen kunnen wor den betrokken. De financiën baarden zorgen, o.a. door een tegenvallende rijkssubsidie. Maar wat CRM niet kon geven, hebben de leden spontaan bijeen gebracht. Zo kon de Bond het afgelopen jaar met een vrijwel sluitende rekening afsluiten. Het vermogen van het Restauratie Hulpfonds steeg van f 250.000,— tot f 280.000,—. Inmiddels is het Arsenaal in Woudrichem aan de stichting Visserij-museum verkocht voor f 80.000,— terwijl dit gebouw voor f 40.000,— te boek stond. Het vermogen van het fonds bedraagt dus thans meer dan drie ton! Het arsenaal zal tot visserij-museum worden ingericht, zulks in overleg met en op aanwijzingen van de Bond Heemschut. Ledental Pogingen het ledental drastisch te vergroten zijn, ondanks enige acties, niet geheel geslaagd. In dit verband uitte de voorzitter grote waardering voor het uitstekende eind rapport, uitgebracht door de Jongeren- commissie. Ondanks normaal verloop én de recessie nam het ledental in 1974 met 200 toe. De verwachting is, dat 1975 een groei met 500 leden te zien zal geven, een aantal dat niet te optimistisch lijkt, gezien de stand per mei jl. 1975 1974 I Ir. F. Ottevangers aantal leden/don. nieuwe leden/don. bedankt 9.465 1.138 412 1.709 693 546 M 75 Het Europees Monumentenjaar betekent voor Heemschut zeer veel extra inspannin gen. Vele functionarissen van de Bond maken deel uit van de nationale commissie en van deel-commissies of van beide. Voor de Heemschutdagen in Zeeland heb ben zich al meer dan 300 deelnemers

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 22