Rivierenland amsli CK)it i »Sï 1E i"1 Wederom is een Boek van de maand verschenen met een onderwerp, dat ons na aan het hart ligt. Het rechtvaardigt een bespreking buiten de gebruikelijke rubriek Boekbesprekingen. Rivierenland van Jan van de Kam is gewijd aan plant, dier en mens in het gebied van Rijn, Maas, Waal en IJssel. Van de Kam is een boeiend verteller, die zich grondig in de materie heeft verdiept, maar hij is ook een vakfotograaf van formaat. Het gebied, dat hij beschrijft en dat hij in talloze foto's (zwart-wit en in kleur) heeft vastgelegd", is rijk aan natuur, maar het ver tegenwoordigt ook een belangrijk stuk Nederlandse cultuur. Van de Kam vertelt hoe de lage landen en de rivieren zijn ontstaan, hoe mens en rivier samen in voorbije eeuwen vorm hebben gegeven aan het landschap en vooral hoe zich hier een interessante planten- en dierenwereld heeft gevestigd. In de inleiding wordt de vraag gesteld: waarom dit boek? Het antwoord luidt: „Zo'n groot gebied beschermen tegen van allerlei kanten oprukkende bedreigin gen, zoals watervervuiling, ruilverkavelin gen, recreatieprojecten, bochtafsnijdingen en dijkverzwaringen, is bijzonder moeilijk. Protesten tegen al die aanslagen op natuur en landschap zijn weinig effectief gebleken, als ze niet worden gesteund door een groot aantal mensen die zich bewust zijn van de waarden die verloren dreigen te gaan. Daarom vooral is dit boek geschreven." In dit citaat ligt al opgesloten, dat Van de Kam zich terdege bewust is van de bedrei gingen op het rivierengebied. „Wie het landschap langs de rivieren kent en waar deert, zal onmiddellijk begrijpen hoe catastrofaal grootscheepse dijkverbe- tering volgens algemene richtlijnen is. De waterkeringen zullen door deze radicale en uniforme aanpak overal even saai worden en in niets meer herinneren aan de huidige dijken". En verder: „Voor vele dijkdorpen, die vanouds op en tegen de dijk aan zijn gebouwd, zodat het hele dorp letterlijk met de dijk vergroeid is, betekent een rigoureuze dijkverzwaring niet minder dan een com plete aardverschuiving, met grote sociale en planologische problemen. Landschappelijk en historisch is de verdwijning of vermin king van deze in relatie met de dijk ontstane woonkernen een groot verlies". Na deze opmerkingen, waarmee we ons volkomen kunnen verenigen, zegt Van de Kam, dat een andere, veilige, goedkopere en landschapsvriendelijke oplossing zeker een nadere studie verdient. Prachtige foto's illustreren de juistheid van deze opvatting (blz. 121). De nadruk is dit boek wordt gelegd op het natuurlijke landschap. Daar is natuurlijk niets tegen. Zo doet het gebied zich nu eenmaal in hoofdzaak voor. We weten het uit een persoonlijke ervaring van bijna een jaar, maar we kennen het ook in zijn oude, historische stadjes met een schat aan monu mentale gebouwen, vestingwerken enz. Daarvan is in dit boek betrekkelijk weinig terug te vinden en dat betreuren we wel een beetje. Dat is evenwel onze enige kritische opmerking over dit boek van de maand, dat we graag in veler handen wensen. Onze hiervoor gemaakte opmerking wordt overi gens grotendeels goedgemaakt door de prachtige panorama-foto van Woudrichem, het project van de Bond Heemschut. De technische uitvoering van het boek van drukkerij De Lange/Van Leer te Deventer is voortreffelijk. Zoals met soortgelijke boe ken, kwam ook dit Rivierenland in eerste oplage (103.000 ex.) tot stand onder auspiciën van de Collectieve propaganda van het Nederlandse boek. (uitg. Ploegsma, Amsterdam; tot en met 5 juli f 13,50; daarna f 23,50) v. d. W. 1. Waaldijk bij Waardenburg met een oude rivierloop. 2. De Maas bij Kessel. 135

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 19