Groningse stationsgebouwen Breda monumenten- stad Romeinen in Druten Langs Limburgse monumenten Ook dit jaar hebben zich voor de HEEMSCHUTDAGEN ca.; 400 deelne mers aangemeld, verdeeld over de drie dagen 12, 13 en 14 september a.s. (zie Heemschut april-nummèr). Ter bevestiging van de aanmelding zijn circulaires aan de desbetreffende leden gezonden met het verzoek vóór 31 juli a.s. de deelname-kosten over te maken, waarna toezending van kaart(en) en programma zal volgen. Het staat helemaal nog niet vast of alle vier stationsgebouwen in Groningen, t.w. Lop- persum, Zuidhorn, Grijpskerk en Visvliet zullen worden gesloopt. De actie, die daar tegen ook van de zijde van de Bond Heemschut - tegen de sloop is gevoerd, heeft in elk geval voorlopig enig succes geboekt. Dit blijkt uit het antwoord van de heer Westerterp (Verkeer en Waterstaat) mede namens de heer Van Doorn (CRM) gegeven op schriftelijke vragen van enige leden van de Tweede Kamer. In het ant woord wordt er aan herinnerd, dat het vorige jaar in overleg met de NS achttien stationsgebouwen op de (voorlopige) monu mentenlijst zijn geplaatst, waarmee werd beoogd de meest typerende voorbeelden van dergelijke gebouwen te bewaren. De sta tionsgebouwen in genoemde plaatsen vielen buiten de selectie omdat ,,deze gebouwen in hun soort niet zo kenmerkend zijn dat bescherming op grond van de Monumenten wet gerechtvaardigd zou zijn. Voor wat het station Visvliet betreft, sloop daarvan is voorlopig nog niet aan de orde. Een beslissing daarover valt niet eerder dan in 1980 te verwachten. De sloop van het station Loppersum is opgeschort, omdat nog wordt nagegaan of het misschien is te verhuren. Met de sloop van het station te Grijpskerk is nog niet begonnen en die van het station Zuidhorn is voorshands stopgezet. Met betrekking tot beide laatste gebouwen is er evenwel weinig uitzicht meer op behoud, omdat beide stations voorkomen op de lijst van goedge keurde objecten in het kader van de aanvullende werken voor de werkgelegen- heidsvoorziening. Verdwijning daarvan staat dus vrijwel vast. v. d. W. In de serie monumentenfolders, die op initiatief van de Nederlandse Coca Cola tot stand komt, is, na die over Middelburg en Maastricht, nu ook die van Breda versche nen. De folder werd onlangs aan de wethou der Culturele Zaken, jhr. R. G. P. Sandberg aangeboden tijdens een bijeenkomst in het cultureel centrum. Tijdens deze bijeenkomst heeft de gedelegeerde van het bestuur van Heemschut, de heer J. A. de Zwaan een inleiding gehouden over de betekenis van M 75. Evenals in de eerder uitgekomen folders, is ook in die van Breda een plattegrond opgenomen met een uitgestippelde wande ling langs de monumenten, waarvan tevens foto's met een korte historische beschrij ving. o Sedert de jaarwisseling 1974-1975 heeft tot medio 1975 de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek een onderzoek ingesteld naar de sporen van een gedeelte van een nederzetting uit de Romeinse tijd op de Klepperhei te Druten. Deze nederzet ting blijkt in tegenstelling tot de traditionele inheemse bewoningskernen primair gericht te zijn geweest op de markteconomie i.c. de voedselvoorziening van met name de mili taire bezettingstroepen te Nijmegen en de stedelijke bewoning aldaar. Dit valt af te leiden uit het nederzettings- bceld als zodanig en het geromaniseerde karakter van de bewoning, die voldoende aanleiding'vormen, de nederzetting als een „villa" te karakteriseren. Onder een villa wordt in den regel, en zo ook hier, een voor de markt producerend agrarisch bedrijf verstaan. 126 De Waal-zone ten westen van Nijmegen bezat in de Romeinse tijd gunstige condities van bodemkundige en verkeersgeografische aard om genoemde economische functie te kunnen vervullen. In Druten en vermoede lijk wel in de gehele Waal-zone ontwikkelde deze functie zich onmiddellijk na de komst van het 10de legioen in 71 na Christus te Nijmegen. Spoedig daarop zal een extra stimulans zijn uitgegaan van het ontstaan van de stedelijke nederzetting Batavodu- rum/ Ulpia Noviomagnus. De indruk is dat de bewoning te Druten aan het einde van de tweede eeuw of in het eerste begin van de derde eeuw werd afgesloten. De tijdsduur zou daarmee op ca. 120—140 jaar zijn gesteld. Binnen dit bestek vertoont de bewoning een drietal fasen. Het onderzoek zal over enige tijd worden voortgezet. De provinciale VVV heeft een brochure uitgegeven, waarin vier routes langs Lim burgse monumenten staan beschreven. De brochure is o.m. te bestellen bij de provin ciale VW, postbus 88, Valkenburg (L.), tel. (04406) 1 39 93. De brochure is van kaartjes voorzien, waar op kerken, bijzondere gebouwen, hoeven, molens, kastelen en ruines zijn aangegeven. Deze kaartjes zijn echter niet zonder meer bruikbaar; men dient ook over een auto- fiets-kaart te beschikken. De belangrijkste „monumenten" zijn in de brochure kort beschreven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 10