Honderd jaar monumentenzorg in Nederland (f/% Ir. J. A. C. Tillema, de schrijver van dit artikel, is een van de auteurs van het boekwerk, dat verschijnt ter ge legenheid van honderd jaar monu mentenzorg in Nederland. Ir. Tille ma studeerde aan de Technische Hogeschool te Delft in de afdeling bouwkunde. Hij was hoofd van Bouw- en Woningtoezicht te Leeuwarden en kwam in 1938 in dienst van de gemeente Rotterdam. Van 1946 tot 1969 was hij direc teur van Gemeentewerken in de Maasstad. Van 1961 tot 1974 was hij lid van de Monumentenraad (commissie voor de monumenten zorg). Wie verscheidene jaren heeft doorge bracht met het pogen iets over de ge schiedenis van de Nederlandse monu mentenzorg op schrift te stellen, om tenslotte, met eeri zucht van verlich ting, de pen na de laatste correcties neer te leggen, die is onvermijdelijk in een stemming gekomen, waarbij het woord „monument" hem alleen al een rilling kan bezorgen. Dit moge Heemschut-lezers als barbaars in de oren klinken, het is nu eenmaal niet anders Maar dan komt daar onverwacht een allervriendelijkst telefoontje van de heer Van der Wielen met de vraag om tóch nog weer maar dan gecompri meerd in een paar bladzijden over hetzelfde onderwerp iets te vertellen, en dit nog wel voor een lezerskring, die zonder pardon permanent enthousias me en deskundigheid verwacht. Na tuurlijk zegt men, zwak als de mens is, na wat gedelibereer tenslotte maar „ja" en reeds staan de eerste regels op papier, het begin van een kort ver haal over een zeer lange periode. Een verhaal bovendien dat althans voor een belangrijk deel in mineur klinkt. Want het lieve vaderland heeft het er héél lang héél erg bij laten zitten. On verschillige regeringen, onderling vaak hevig ruziënde monumentenbescher mers, en van de zijde der bevolking wat William Morris noemde „Mam- mon-worship and want of taste", heb ben vele decennia het beeld bepaald en dat er tot in onze dagen toch zoveel aan monumentenbezit is gebleven. 1. Wijker- of Akerpoort te Maas tricht. Door kroegbazen op een namiddag ten dele afgebroken, omdat zij bij behoud van de poort vreesden voor het verlo pen van hun klandizie! 107

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 9