Subsidiestop De Gouwekerk Derde molen voor Heusden Aanvulling agenda injecties bijzonder verheugd zijn. In feite wordt hiermee aan een grote wens van de Bond Heemschut tege moet gekomen. Immers, we hadden zo graag gezien, dat het Rijk ter gelegen heid van het Europese Monumenten jaar een extra impuls had gegeven aan de monumentenzorg, zodat het stuw meer in omvang zou kunnen afnemen. Welnu, aan deze wens van onze Bond is (achteraf) voldaan en we zijn daar oprecht blij mee. Het is alleen wat triest te moeten be denken, dat de tientallen miljoenen, die nu beschikbaar komen, verband houden met een zorgwekkende om vang van de werkloosheid, vooral in de bouwsector. Maar welke beweegrede nen dan ook aan deze vele miljoenen ten grondslag liggen, in de regering valt te prijzen, dat zij in haar programma tot bestrijding van de werkloosheid, ruim aandacht heeft willen besteden aan het restaureren van monumenten. Er is een stroomversnelling op gang ge bracht, waarbij overigens wel bedacht moet worden, dat de verwerking van de beschikbare bedragen veel kopzor gen zal vergen. Zo is er bij de Rijks dienst nog steeds een tekort aan des kundig personeel om de nieuwe stroom van restauraties op te vangen. Ook de diverse gemeentebesturen zul len het extra moeilijk krijgen, vooral op financieel gebied. Maar we laten ons daardoor niet ont moedigen. Nu het geld er is, zullen ook die problemen worden opgelost. Het is duidelijk: monumentenzorg zit in de lift. En dat in M 75. Heemschut is hierover ronduit blij. v.d. W. Blijvend behoud van de Gouwekerk is niet verzekerd. Dit blijkt uit het ant woord, dat minister Van Doorn (CRM) dezer dagen heeft gegeven op schrifte lijk vragen van twee leden van de Tweede Kamer. Zoals meer voorkomt, het venijn van het ministeriële ant woord zit in de staart, de zin waarmee we dit bericht aanvingen. Eerder beves tigt de bewindsman, dat hij in een in terview min of meer te kennen heeft gegeven, dat opname van de kerk op de aanvullende lijst van monumenten overwogen zou kunnen worden. Hij voegt daaraan desgevraagd toe, dat de staatssecretaris van VRO, de heer Schaefer in beginsel bereid is de 80-pct-regeIing op de Gouwekerk of ficieel van toepassing te verklaren, zo dat het gemeentebestuur alsnog tot aankoop van kerk en pastorie kan over gaan. Het gemeentebestuur van Gouda is vol ledig doordrongen van het belang van de kerk en er wordt (inderdaad) van die kant al het mogelijke gedaan de kerk te behouden. Het voortbestaan van de kerk is alleen afhankelijk van een nieuwe bestem ming in combinatie met een voor het kerkbestuur aanvaardbare financiële regeling. Te dien aanzien ontbreken de rijksoverheid (echter) de bevoegdhe den en de mogelijkheden. Heusden heeft de vorige maand zijn derde molen (terug)gekregen. Het lichten van de vang geschiedde door CRM-miriister Van Doorn, in tegen woordigheid o.m. van mr. P. J. Mijkse- naar, voorzitter van De Hollandse Mo len. Beide andere molens waren reeds eerder op hun oude plaats teruggezet. Een dag tevoren is de nieuwe jachtha ven feestelijk in gebruik genomen. De- 106 ze haven was in 1903 dichtgegooid, maar is in het kader van de totale res tauratie van Heusden, opnieuw gegra ven. Het was voor burgemeester G. M. Scholten en zijn gemeentebestuur, die zich zo voor de restauratie van Heus den hebben ingespannen, een goede dag. Terecht heeft de minister daar over voldoening en waardering uitge sproken. Het provinciaal bestuur van Noordhol land heeft zich genoodzaakt gezien een stop in te stellen voor het aanvragen van subsidie ten behoeve van restaura ties. Een kwalijke zaak in M 75. Be denkelijk ook, wanneer men weet, dat er aanvragen lopen tot een totaal be drag van f 130 miljoen. Intussen zal wel f 3 75.000 in het fonds voor de monumenten worden gestort, zodat deze post voor het lopende jaar tot bij na f 2 miljoen wordt opgevoerd. In 1972 en 1973 werd resp. uit het pro vinciale fonds f 2..3 en f 1.9 miljoen aan restauratiesubsidies beschikbaar gesteld. (U toegezonden met het mei-num mer) Algemene ledenvergadering, zater dag 21 juni 1975 10 uur te Utrecht. Bij punt 13. Mededelingen i.v.m. het Monumen tenjaar 1975. Inleiding betreffende de herbouw van de Nieuwmarktbuurt te Am sterdam door architect H. J. S. Zantkuyl. Bij punt 11c. Het „vraagteken" achter mr. P. J. Mijksenaar vervalt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 8