Heemschut Honderd jaar In de lift Jaargang 52-no.6-1975 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J. E. van der Wielen Redacteur: G. Woudsma Vormgeving en lay-out: Henk Heynis. Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525-Postgiro 124326 Amsterdam 1tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus I 198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21. FOTO OMSLAG: Het Kasteel van Rhoon, in het aan monumenten arme Rijnmondgebied, is hersteld en als sociaal-cultureel centrum in gebruik genomen. Daar mee is het kasteel, dat een bewogen geschiedenis achter de rug heeft, een nieuwe fase ingegaan. Meer daarover op pagina 119 (Foto Sabel en Daniels) Door technische moeilijkheden bij de drukkerij zijn er in het laatste nummer van „Heem schut" enige onvolkomenheden geslopen. Onder meer stond de foto op het omslag er gespiegeld in. De directie van drukkerij 't Koggeschip betreurt dit in hoge mate. SISO 700.3 - UDC 351.853 De Bond Heemschut is een kritisch in gestelde particuliere organisatie en moet door de omstandigheden ge dwongen vaak een waarschuwende vinger opheffen als het er om gaat ons culturele erfgoed voor verwaarlozing, of erger nog, te beschermen. Temeer verheugt het ons daarom, dat we dit maal enige feestelijke klanken kunnen laten horen. Enkele dagen na de ver schijning van dit nummer van ons tijd schrift, viert de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zijn honderdjarig be staan en er is alle reden om bij dit eeuwfeest ook van onze kant geluk wensen aan te bieden. Zij die in de loop der jaren leiding hebben gegeven aan de dienst, en ook de medewerkers, hebben altijd beseft en de tegenwoor dige generatie in Zeist doet dat nog, dat de zorg voor onze monumenten vrijwel steeds „zorg" heeft gevergd. Zien we op het verleden terug, dan mag er misschien geen reden tot vol daanheid zijn, maar zeker wel reden tot voldoening. Van onze kant draagt tot die voldoening in niet geringe mate bij het feit, dat ervan stond af aan een uitstekende samenwerking is geweest tussen de Rijksdienst en de Bond Heemschut en we spreken gaarne de hoop uit, dat dit tot in lengte van jaren zo mag blijven. Want zorg om onze monumenten zal er altijd zijn. Een eeuw monumentenzorg door de Overheid is verbonden met een aantal roemruchte namen: Alberdingk Thijm, dr. C. Leemans, Victor de Stuers, P. J. H. Cuypers, mr. dr. J. C. Overvoordc en dr. Jan Kalf. Hun namen staan ge grift in het „monument" dat de Rijks dienst voor zichzelf heeft opgericht. We prijzen ons gelukkig, dat we ir. J. A. C. Tillema, een van de auteurs van het gedenkboek, dat ter gelegenheid van het eeuwfeest zal verschijnen, be reid hebben gevonden voor ons tijd schrift een artikel te schrijven over het jubileum, dat op 26 juni in de Ridder zaal in Den Haag zal worden gevierd. Er is nog meer reden tot vreugde. Voor de tweede maal of zo men wil voor de derde keer heeft Monumenten zorg in dit jaar een extra financiële in jectie gekregen. Eerst zagen we de rijksbegroting fors omhoog gaan. Daar na werd meer dan honderd miljoen gulden in het kader van de werkverrui ming voor monumentenzorg beschik baar gesteld en onlangs kondigde de re gering nogmaals een aanzienlijk bedrag aan voor hetzelfde doel; alweer in het kader van de werkverruiming. Het spreekt vanzelf, dat we over deze 105

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 7