Heemschut in actie Stations En verder 124 op: als hiervan ook nog afgeknabbeld moet worden waar komt dan de volgende bebouwing? Waar blijft het respect voor al diegenen die nu nog, vanuit Bergen zelf en ook vanuit de omliggende dorpen en steden (Alk maar) hun ontspanning moeten vinden in onder meer dit natuurgebied? Of anders: juist voor de kinderen van de woningzoekenden van nu in Bergen moet .de Suyervense polder heel gela ten worden. Akkoord, een uitbreiding met honderd huizen kan nog, maar dan moet de rest van het landelijke gebied wel bewaard blijven. Boederij Laaghalen Heemschut heeft B. en W. van Beilen gevraagd hun steun te geven aan de (particuliere) actie om de oude Sak sische boerderij Laaghalen 4 op de monumentenlijst te krijgen. Heem schut vindt dat die boerderij daar zeker voor in aanmerking komt en schrijft: „Het is wel een zeker geluk kige omstandigheid dat destijds de voorgenomen sloop door de huidige eigenaar niet is uitgevoerd. Juist nu allerwege het belang wordt ingezien van het behoud van karakteristieke historische bebouwing en het dit jaar ook het Europese Monumentenjaar is waarin Nederland een belangrijke rol vervult, is het van groot belang dat de boerderij behouden blijft." Met het oog hierop waardeert Heem schut het bijzonder, dat er van particu liere zijde een plan is om het pand te kopen en te restaureren. Tolburg Nieuwerbrug De gemeente Bodegraven heeft plan nen om te zijner tijd een vaste brug te bouwen over de Oude Rijn, één kilo meter oostwaarts van de bestaande tolbrug te Nieuwerbrug. Het gevolg zal zijn, dat deze oude tolbrug dan ver dwijnt. Heemschut heeft hierover het College van Burgemeesters van de Brandschouwerij, de eigenaar van de tol, een brief geschreven en dit college aangeraden zich tegen de bouw van de nieuwe brug te verzetten. Het gaat hier ten slotte om een tolbrug die voor het functioneren van de leefgemeenschap, aan beide zijden van de rivier, onmis baar is. Maar er is méér. Met de omringende bebouwing vormt de tol brug een aantrekkelijk geheel (ook toeristisch van belang). Bovendien is De tolbrug te Nieuwerbrug. Met de omringende bebouwing een karakteris tiek geheel. deze brug de laatste tolbrug in Neder land die eigendom is van een particu liere gemeenschap. Opnieuw is Heemschut in de zaak gedoken van de oude en toch ook wel karakteristieke stations die de NS, om redenen van efficiency, wil afbreken. Daarbij heeft Heemschut de hoofddi rectie van de NS zijn dank betuigd voor het feit dat de sloop van het station te Zuidhorn is opgeschort. Het station te Best (N.B.) valt echter ook onder de plannen tot afbraak èn daarvoor is een actie ontstaan waarin Heemschut volledig deelt. Dit station is van het „waterstaatstype" en Heem- Het station te Best. Het is het waard om te blijven staan. schut schrijft daarover aan NS: „Wij kanten ons tegen uniforme nieuwbouw die wellicht nooit de vertrouwde, karaktervolle eigenschappen zal bezit ten die inherent zijn aan juist deze architectuur." Aan de NS wordt ge vraagd om alternatieve mogelijkheden te zoeken, zoals dat elders met oude stations succesvol is gelukt. Met het verzoek van Heemschut om méér sta tions op de monumentenlijst te plaat sen ligt het in ieder geval wat negatie ver. CRM, die verleden jaar achttien typerende stations op de lijst heeft gezet, acht nader overleg met de NS weliswaar niet uitgesloten, maar vindt het op dit moment niet gewenst om tot uitbreiding van de lijst met meer stations over te gaan. Inmiddels heeft Heemschut B. en W. van Best en G.S. van Noord-Brabant gevraagd de actie voor het behoud van het station Best te ondersteunen. Het Hoogheemraadschap voor het Land van Heusden en Altena deelt Heemschut mee dat het pand Hoek- einde 16 te Sleeuwijk, waarvoor be houd was gevraagd, inmiddels is ge sloopt. Het ministerie van Landbouw en Visserij en de gemeente Markelo be-o richten dat zij hun best doen om het markante Möllenhoes in het buurt schap Stokkum, dat door ruilverkave ling wordt bedreigd, te behouden. .Aan Dijkgraaf en Hoogheemraden van de Krimpenerwaard heeft Heem schut gevraagd de boerderij Lekdijk 91 te Ammerstol intact te laten. Heemschut heeft de raad van Leiden verzocht drie panden aan de Oranje gracht waarvoor, in aansluiting op drie monumentale panden, plaatsing op de lijst is gevraagd, als een stukje oud- Leiden te handhaven. Het ministerie van CRM heeft B. en W. van Amsterdam bericht dat het geen toestemming geeft tót sloop van het „Witte Huis" op de hoek Spui straat Raadhuisstraat Singel. Heemschut heeft destijds tegen het sloopplan zwaar geschut in stellig gebracht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 26