Heemschut in actie Plantsoen te Haarlem Plein te Roermond Fabriek te Uitgeest Destijds heeft Heemschut bezwaar ge maakt tegen de uitbreiding van de Hollandse Melksuikerfabriek te Uit geest, met vrijstelling van de in het geldende bestemmingsplan opgenomen voorschriften. Daarbij ging het vooral om de hoogte van de uitbreiding. G.S. van Noord-Holland hebben niettemin, zo delen zij mee, de vrijstelling ver leend. Zij stellen dat het voor de continuering van het bedrijf noodzake lijk is om op een nieuw produktie- proces over te schakelen. Dat eist een verstuivingsdroger van 25 meter hoog, „Het plantsoentje met omringende bebouwing vormt een aantrekkelijk geheel. De bebouwing voldoet aan alleszins redelijke eisen van architec tuur en wij zijn van mening, dat de door u gedachte bebouwing daaraan ernstig afbreuk zou doen en de entree tot de stad zou schaden." Dit schrijft Heemschut aan B. en W. van Haarlem die plannen hebben om op grond van een betrekkelijk oud bestemmings plan het plantsoen aan de Kamper- laan-Buitenrustlaan te bebouwen met woningen in drie lagen en eventueel praktij kruim ten Heemschut ziet dit duidelijk als een verarming. Enige tijd geleden heeft Heemschut z'n bezorgdheid geuit over de ontwikkelin gen, rondom het Munsterplein te Roer mond. B. en W. van die stad schrijven nu terug dat voor de renovatie van het Munsterplein en de realisering van het bestemmingsplan Kloosterwand een beleidslijn is uitgestippeld in nauw overleg met onder meer de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Bovendien is er voor de ontwikkeling van het Kloosterwand-gebied een bebouwings plan ontworpen waarin de bouwmas sa's en de functies van de bebouwing strak zijn' begrensd. Voor de renovatie van het Munsterplein zelf ligt nu ook een ontwerp-plan klaar, alweer in nauwe samenwerking met de Rijks dienst. B. en W.: „Daarnaast zijn oriënterende bezoeken gebracht aan een aantal steden om de inzichten met betrekking tot het gevoelige vraagstuk van de renovatie van het Munsterplein te vergroten." als onderdeel van de uitbreiding. De droogtoren is dan 10 m hoger dan de in het bestemmingsplan voorgeschre ven bouwhoogte. Met name uit land schappelijk oogpunt had Heemschut hier bezwaar tegen. G.S. stellen echter de werkgelegenheid, voorop en tekenen daarbij aan dat de hoge droogtoren in een architectonisch aantrekkelijk bouwplan is vervat. Centrum Schiedam Reeds enige malen heeft Heemschut ingehaakt op de plannen voor het centrum van Schiedam. B. en W. delen nu mee dat de raad algemeen het pleidooi van Heemschut onderschrijft. Dat pleidooi kwam neer op bescher ming van het karakter van het cen trum, in het bijzonder door handha ving van de menselijke schaal in ruim ten en bebouwing. B. en W.: „Sommi gen onderschrijven uw suggesties vrij wel geheel, anderen vinden ze teveel zwart-wit." De laatsten oordelen dat enige sloop onvermijdelijk is, schaal vergroting (b.v. bij de bouw van grootwinkelbedrijven) nog geen schaal- verstoring behoeft te zijn, de verbou wing van het Broersveld voor de te verlengen Passage denkbaar is in een aanvaardbare vorm en ook een accep tabele vormgeving van bovengrondse parkeergarages (als ze nodig zijn) mis schien toch wel mogelijk is, ondanks negatieve voorbeelden elders. B. en W.: „Samenvattend mogen wij stellen dat de strekking van uw brieven een ondersteuning vormt van de in ons plan voor de binnenstad weergegeven intentie tot handhaving van het oude karakter en uw suggesties op hun juistheid en bruikbaarheid zullen wor den getoetst." Houtstraat Haarlem „Maar al te vaak wordt er onvoldoende bij stilgestaan dat de bestrating een belangrijk onderdeel uitmaakt van het straatbeeld. De gevelwanden en de bestrating vormen in het stadsbeeld één geheel, waarbij de bestrating het element is dat beide gevelwanden verbindt." Dit schrijft Heemschut aan de raad van Haarlem. Haarlem heeft z'n hoofdwinkelstraat, de Grote Hout straat, tot voetgangersdomein ver klaard. In dat verband wordt een nieuwe bestrating aangelegd. Maar wélke bestrating, daar gaat het om. De grote Houtstraat te Haariem onder handen. Welke bestrating komt er? Daarbij gaat de voorkeur van Heem schut verre uit naar de traditionele klinkers, in dit geval gefigureerd. Een mogelijkheid is ook om gewassen grindtegels te leggen. Heemschut vindt dat die wel passen in een stuk nieuw bouw, maar niet in een historische stadskern. In de oude stad vormen grindtegels een storend en té dominant element. Ze passen niet bij de oude bebouwing en maken inbreuk op de harmonie en het karakter van het vanouds gegeven straatbeeld. Uitbreiding Bergen Bergen (N.H.) heeft, gelet op de diverse nieuwbouwwijken die in de loop der jaren zijn gebouwd, de gren zen van z'n groei wel bereikt. Dit stelt Heemschut in een brief aan B. en W. en de raad van Bergen, naar aanleiding van de plannen om Suyervense polder te bebouwen. Daar is al veel discussie over geweest en Heemschut vraagt zich af wat er, als men blijft doorgaan met uitbouw, dan uiteindelijk nog resteert. Heemschut: „Wanneer men rond rijdt in het prachtig stukje wijde land rondom Oud Zanegeest, dan dringt het irreële van het sneeuwbaleffect zich 123

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 25